fbpx
Odnowa biologiczna

Odnowa biologiczna cz. 1 – Wstęp

Skoro czytasz ten artykuł, na pewno masz coś wspólnego ze sportem.
odnowa biologiczna cz 1 wstep 01 01

Skoro czytasz ten artykuł, na pewno masz coś wspólnego ze sportem. Wielu z nas, decydując się na podjęcie jakiekolwiek aktywności fizycznej, zakłada sobie pewien cel, który staje się wewnętrzna motywacją do ciągłego kontynuowania naszych zamierzeń. Zrzucenie zbędnych kilogramów, dobre samopoczucie, sportowa sylwetka… ile ludzi – tyle motywów i chyba każdy jest słuszny, prawda? Jednak w tych działaniach nie można zapomnieć, że istnieje też odnowa biologiczna. 

Z czasem, nasze z pozoru niewinne cele, zamieniają się w poważne plany, a zabawa w bieganie ewaluuje w wyczynowe podejście do  sportu. Poprzez regularne bieganie, zrzuciliśmy zbędny „smalczyk:)”, nasze podejście do treningów staje się coraz bardziej profesjonalne. Zaczynamy zwracać uwagę na racjonalne odżywianie, zdrowy tryb życia i w końcu, stykamy się z odnową biologiczną. O ile samo hasło „odnowy biologicznej” jest nam znane, to nie potrafimy dokładnie zdefiniować tego pojęcia. Przez najbliższe tygodnie będziemy publikować dla artykuły, które choć w małym stopniu przybliżą Wam, co wchodzi w skład odnowy biologicznej i na jakich zasadach to funkcjonuje. Oczywiście wszystko w telegraficznym skrócie.

Odnowa biologiczna

Odnowa biologiczna towarzyszy człowiekowi od narodzin, aż do ostatnich chwil jego życia. Naturalną formą odnowy biologicznej, czy też wysiłkowej był i jest sen. To właśnie podczas snu nasz organizm intensywnie pracuje nad regeneracją utraconych sił. W miarę postępu ewolucji człowieka, rozwijały się proporcjonalnie do jego możliwości metody przywracania organizmu do stanu wyjściowego. Człowiek sam poprzez metodę prób i błędów wyodrębnił czynności (później zwane zabiegami), które przyśpieszały regeneracje organizmu. Kiedy zmęczony myśliwy powrócił do jaskini i pocierał zmęczone, obolałe mięśnie, zauważył, że skutki polowania mijały znacznie szybciej. Tak powstał masaż – najstarszy i prawdopodobnie pierwszy zabieg odnowy biologicznej. Podobnie było z wodoleczeniem, krioterapią itd…

Wszystkie zdobycze w tej dziedzinie, są dobrodziejstwem dla dzisiejszych sportowych gladiatorów. Obecnie najlepsi sportowcy na świecie, aby sprawnie i bezpiecznie wykonywać trening, nie wyobrażają sobie tego wszystkiego bez sztabu specjalistów, czuwających nad ich regeneracją, leczeniem nabytych urazów. Obecnie nie ma chyba na świecie wyczynowego zawodnika, który nie korzystałby ze zdobyczy współczesnej medycyny sportowej. Czerpanie korzyści materialnych, podczas osiągania największych laurów sportowych, jest bezpośrednio powiązana z przekraczaniem granic możliwości człowieka.

W ten sposób powstają nowe wyzwania dla lekarzy, fizjoterapeutów. Muszą oni sprostać często skomplikowanym kontuzjom, co wymaga ciągłego poszerzania wiedzy. W przypadku doznania przez zawodnika urazu, ich zadaniem jest postawienie go na przysłowiowe „nogi”w możliwie jak najkrótszym czasie. I to właśnie jest czas najważniejszy dla zawodnika, ale i dla metod odnowy biologicznej. W naszej człowieczej naturze leży ciekawość, a więc szukanie ”czegoś” nowego. Czegoś, co pozwoli na szybsze i sprawniejsze leczenie kontuzji, obniżanie poziomu zakwaszenia, bólu mięśni itp. Wszystko to po to, aby pomóc ludziom.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Trening wizualizacyjny
Następny wpis
Nawet Juliusz Cezar korzystał z masażu. Wprowadzenie do masażu sportowego...
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu