🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Wywiady

UWAGA TALENT – Joanna Banach

Wielokrotna mistrzyni Polski w młodszych kategoriach wiekowych, w tym aktualna mistrzyni kraju juniorów w biegu na dystansie jednego okrążenia przez płotki.
uwaga talent joanna banach 01 01

Wielokrotna mistrzyni Polski w młodszych kategoriach wiekowych, w tym aktualna mistrzyni kraju juniorów w biegu na dystansie jednego okrążenia przez płotki. Na ostatnich mistrzostwach Europy juniorów w biegu na 400m ppł. w Tallinie uplasowała się na ósmym miejscu.

Przez środowisko lekkoatletyczne uważana za ogromny talent, niektórzy po cichu mówią, że już za kilka sezonów godnie zastąpi naszą utytułowaną i powoli odchodzącą na sportową emeryturę Annę Jesień – ikonę biegów płotkarskich ostatnich lat w Polsce. O kim mowa? O Joannie Banach, niespełna dwudziestoletniej sprinterce z UKS KUSY Warszawa. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu autorstwa Patryka Aida.

Asia, jak wiemy znalazłaś się na arenie lekkoatletycznej cztery sezony temu, trafiając do Szkoły Mistrzostwa Sportowego W Warszawie. Wyjazd z domu do internatu, nowe środowisko, duże miasto. Czy wtedy długo zastanawiałaś się nad tym wyborem ?

Niestety nie było na to czasu, ponieważ propozycję otrzymałam na początku czerwca po wygranej w Mistrzostwach Mazowsza od obecnych trenerów (Karol Radke, Artur Gąsiewski). Jak każdy wie czerwiec to ostateczny czas wyboru szkoły. Ja miałam na to jedynie dwa tygodnie. Decyzję podjęłam wspólnie z rodzicami, chociaż nie należała do łatwych, ze względu na nowe środowisko, szkołę i pierwsze w życiu…treningi. Jednak postanowiłam spróbować i zasmakować życia sportowca. Dziś nie żałuję podjętej decyzji.

Kiedy nastąpił Twój pierwszy znaczący dla Ciebie sukces sportowy, po którym wiedziałaś że warto dalej iść w tym kierunki i trenować lekką atletykę ?

Podczas Mistrzostw Mazowsza w Kozienicach w 2008 roku. Uczyłam się wtedy w Gimnazjum w Kadzidle. Wygrałam te zawody na dystansie 100 metrów, dzięki przygotowaniu przez Pana Zenona Pierzchanowskiego. Był to dla mnie szok, a zarazem wielka radość z wygranej. Po tym zwycięstwie zainteresowali się mną obecni trenerzy składając propozycję nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego oraz trenowania lekkiej atletyki.

Czy istnieje sportowiec, na którym się wzorujesz ?

Nie mam jednego sportowca, na którym się wzoruję. Najczęściej przyglądam się wielu sportowcom, którzy trenują wyczynowo. Obserwuję ich podejście do treningów i skupienie na zawodach. Nie są to tylko zawodnicy trenujący lekką atletykę, ale także inne sporty np. Justyna Kowalczyk, Maja Włoszczowska. W lekkiej atletyce jednym z moich wzorców jest p. Anna Jesień.

uwaga talent joanna banach 2

Twoja Gmina Kadzidło, przez ostatnie lata zrobiła wielki krok w kierunku promocji miejscowych zawodników. Nowy stadion, stypendia sportowe od władz gminy. Czy Wójt g. Kadzidło zainspirował się Twoimi osiągnięciami?

Uważam, że Pan Dariusz Łukaszewski bardzo cieszy się z moich osiągnięć.

Ja natomiast cieszę z inwestycji władz Gminy Kadzidło w kierunku promocji sportu oraz pomocy jaką ofiarują zawodnikom. Taka pomoc jest bardzo ważna dla młodych sportowców, którzy stawiają pierwsze kroki w swojej karierze sportowej. Chciałabym za pośrednictwem redakcji ”Treningu Biegacza” podziękować za wsparcie i pomoc jaką ofiarował mi Wójt Gminy Kadzidło Pan Dariusz Łukaszewski.

Sezon letni 2011 jest Twoim najlepszy pod względem wyników. Mistrzostwo Polski na 400 ppł. i udział w finale Mistrzostw Europy. Jak Ty podsumujesz ten rok ?

Zgadzam się, był to dla mnie najlepszy rok w sportowej karierze.

Sezon zaczął sprzyjać mi już w maju, kiedy zaczęłam robić nowe rekordy życiowe. Następnie obroniłam tytuł Mistrzyni Polski z zeszłego roku, wypełniając jednocześnie minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów. Występ na MEJ był dla mnie pierwszym na zawodach rangi międzynarodowej, na których zrobiłam nowy rekord życiowy oraz wystartowałam w finale. W drugiej połowie sezonu wspólnie z trenerem skupiliśmy się na przygotowaniu do 100ppł, którymi zakończyłam sezon. Chciałabym podkreślić, iż sukcesywny sezon 2011 to nie tylko wkład mojej pracy, ale i trenerów, którzy zainwestowali sporo pracy nad odpowiednimi treningami oraz moim przygotowaniem.

uwaga talent joanna banach 3

Zaczęłaś studia na warszawskim AWF. Ta uczelnia potrafiła odstraszyć nie jednego sportowca. Nie obawiasz się natłoku zajęć, które mogą przeszkodzić w treningu?

Wiem o tym i przyznam szczerze, że troszeczkę się obawiam. Jest to związane ze zmianą programu nauki, inną niż w szkole średniej. Dostałam już plan zajęć, który przeanalizowałam z trenerami pod względem treningowym. Zajęć nie jest dużo w ciągu tygodnia, ale mogą czasami kolidować z treningami. Sądzę, że studia na AWF-ie jak na każdej innej uczelni nie należą do lekkich, jednak jestem bardzo szczęśliwa, że się tutaj znalazłam.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jesienno-zimowe bieganie - co jeść żeby nie chorować?
Następny wpis
Świder Trail (fail?) Marathon - relacja
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.