🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Relacje

Matheka Bernadrd Muinde zwycięża w Lublinie! Kenijka Barsosio Stellah Jepngetich najszybszą kobietą z pobitym rekordem trasy!

Kenijka Barsosio Stellah Jepngetich powtórzyła ubiegłoroczny sukces i zwyciężyła w 5.PKO Półmaratonie Solidarności z czasem 1:14:04 ustanawiając rekord trasy. Wśród mężczyzn tryumfował Kenijczyk Matheka Bernadrd Muinde czas 1:07:58.
matheka bernadrd muinde zwycieza w lublinie kenijka barsosio stellah jepngetich najszybsza kobieta z pobitym rekordem trasy 02

Kenijka  Barsosio Stellah Jepngetich powtórzyła ubiegłoroczny sukces i zwyciężyła w 5.PKO Półmaratonie Solidarności z czasem 1:14:04 ustanawiając rekord trasy. Wśród mężczyzn tryumfował Kenijczyk Matheka Bernadrd Muinde czas 1:07:58. Najszybszy z Polaków był Paweł Ochal, który z czasem 1:08:27 zajął 4. miejsce. Swój kolejny bardzo dobry występ odnotował reprezentant Lubelszczyzny Michał Biały z Kraśnika, który zajął 6. miejsce, pokonując trasę w  czasie 1:12:08. Rok wcześniej osiągnął wynik 1:12:17.             

Na odnotowanie zasługuje fakt, że wśród kobiet dwie zawodniczki z Kenii pobiły rekord trasy należący do reprezentantki Ukrainy Tatyany Vernygor, która uplasowała się na 3 pozycji. Tuż po starcie mocne tempo narzuciła pierwsza linia startowa, w której znaleźli się: Matheka Bernadrd Muinde, Too Sillas Kiprono, Kemboi Henry, Paweł Ochal. Razem z nimi, w jednej grupie na początku dystansu, biegli jeszcze: Łukasz Woźniak i Dariusz Kuzdra. Taki układ sił utrzymał się przez cały bieg. Nieznaczne różnice czasowe pomiędzy zawodnikami z czołowej czwórki potwierdzają, jak wyglądała walka na trasie. Od 3 km pozostała stawka peletonu traciła kontaktowy dystans do prowadzącej grupy zawodników.

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

Wszyscy zawodnicy radzili sobie nad wyraz dobrze na trudnej trasie 5.PKO Półmaratonu Solidarności. A nie należy ona do łatwych. Liczne łagodne, ale długie podbiegi z dwoma ostrymi odcinkami pod górę dają się we znaki wszystkim zawodnikom. Tym razem w pierwszą sobotę czerwca słońce nie paliło jak zwykle, była dobra temperatura ok.20 stopni, a w latach minionych było naprawdę tropikalnie. Punkty żywieniowe ustawione co ok. 4km zdały egzamin, a praca wolontariuszy – uczniów LCDZ w Lublinie była na najwyższym poziomie. 

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj pobiec, jest duża satysfakcja i radość, ale chcę podkreślić, że trasa była naprawdę ciężka, organizacyjnie było super, a to, co przygotowano na mecie, to podkreśla wysoki poziom imprezy w Lublinie. Sportowo i organizacyjnie na 5 – powiedział na mecie najszybszy Polak 5.PKO Półmaratonu Solidarności 2017.

W rywalizacji kobiet walka od samego początku toczyła się pod dyktando dwóch zawodniczek – Barsosio Stellah Jepngetich (KEN) i Christine Moraa Oigo (KEN). Obie wypracowały ponad minutę przewagi nad najgroźniejszą rywalką Tatyaną Vernygor (UKR) na pierwszych 10 km trasy i przez większość dystansu biegły razem, utrzymując tempo na czas w okolicach 1 godziny i 14 minut. Na ostatnich kilometrach znacznie więcej sił zachowała jednak Barsosio Stellah Jepngetich (KEN), która samotnie wbiegła na metę w czasie 1:14:04, ustanawiając nowy rekord trasy PKO Półmaratonu Solidarności. Christine Moraa Oigo straciła do niej 67 sekund, a na trzeciej pozycji finiszowała reprezentantka Ukrainy tracąc koronę rekordzistki trasy.

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

Na czwartym miejscu uplasowała się najszybsza Polka, Dominika Nowakowska:

Dwie Kenijki, z którymi rywalizuję na trasach biegowych i reprezentantka Ukrainy tym razem były szybsze, mimo to jestem bardzo zadowolona ze swojego występu, a osiągnięty wynik na wymagającej trasie 5.PKO Półmaratonu Solidarności jest satysfakcjonujący. Pofalowana trasa dała się nam dzisiaj mocno we znaki i trudno było przyśpieszyć. Dla mnie ten start to dobra przeprawa przed kolejnymi startami – powiedziała po biegu.

Reprezentantka Czech Petra Pastorowa, zwyciężczyni maratonu praskiego z czasem 1:21:39, musiała się zadowolić 5. lokatą. Najlepszą zawodniczką z województwa lubelskiego została Aleksandra Jakubczak osiągając czas 1:25:26. Najszybsza lublinianka Magda Kłoda straciła co prawda do niej 00:02:03, ale zdecydowanie poprawiając czas osiągnięty w 4.PKO Półmaratonie Solidarności w 2016 roku.     

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

W 5.PKO Półmaratonie Solidarności 2017 wzięło udział 686 zawodników przy 799 zapisanych. Rozegrane tego samego dnia biegi towarzyszące 25.Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” w części poprowadzone po trasie półmaratonu zgromadziły na starcie blisko 2000 młodych sportowców. 

Jubileusz odpalił na najwyższym poziomie, po 4 latach ciężkiej pracy jesteśmy wizytówką Lubelszczyzny na mapie biegowej Polski- powiedział Marek Wątorski dyrektor 5.PKO Półmaratonu Solidarności i podkreślił, że ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy z PKO Bankiem Polskim i sponsorami z Lubelszczyzny w szczególności: LW Bogdanka S.A, LOTTO, Lubelski Rynek Hurtowy S.A, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.     

Już wkrótce dostępne będą obszerne galerie zdjęć i materiały video z zawodów. Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych. Pełne wyniki TUTAJ.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ergospirometria kontra próba wysiłkowa - czyli poradnik o badaniach dla biegaczy amatorów
Następny wpis
Niesamowity Norweg na mityngu Diamentowej Ligi

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.