fbpx
ergospirometria kontra proba wysilkowa czyli poradnik o badaniach dla biegaczy amatorow 01

Ergospirometria kontra próba wysiłkowa – czyli poradnik o badaniach dla biegaczy amatorów

W ostatnim czasie coraz więcej osób amatorsko uprawiających sport, szczególnie bieganie, decyduje się na wykonanie badania wydolnościowego, jakim jest ergospirometria. Celem badania jest precyzyjne określenie parametrów treningowych i na ich podstawie zaplanowanie optymalnego treningu.

W ostatnim czasie coraz więcej osób amatorsko uprawiających sport, szczególnie bieganie, decyduje się na wykonanie badania wydolnościowego, jakim jest ergospirometria. Celem badania jest precyzyjne określenie parametrów treningowych i na ich podstawie zaplanowanie optymalnego treningu. Jednak czy rzeczywiście ergospirometria, dotychczas wykorzystywana przede wszystkim przez profesjonalnych sportowców, jest niezbędna do bezpiecznego uprawiania sportu przez amatorów?

Do czego służy ergospirometria?

Ergospirometria to badanie wykonywane w celu oceny wydolności oddechowo krążeniowej, jak również w celu monitorowania przebiegu rehabilitacji oraz efektów treningu fizycznego. Ten sercowo-płucny test wydolnościowy wykorzystywany jest w przypadku sportowców uprawiających tzw. sporty wytrzymałościowe, u pacjentów poradni kardiologicznych, rehabilitacyjnych i pulmologicznych, a od niedawna także u sportowców amatorów. Istnieje kilka sposobów wyznaczenia parametrów wydolnościowych. Najbardziej precyzyjnym jest jednoczesny pomiar mleczanu z krwi kapilarnej, monitorowanie gazów oddechowych i pracy tętna. Z racji specyfiki wysiłku, badania wydolnościowe można przeprowadzić niezależnie podczas wysiłku biegowego, jazdy na rowerze, pływania czy innych aktywności fizycznych adekwatnych do potrzeb testowanego – mówi Remigiusz Rzepka, Konsultant ds. Rehabilitacji w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport, na co dzień odpowiadający za przygotowanie fizyczne Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej. Podstawowe parametry, jakie są wyznaczane podczas testów wydolnościowych to m.in.: VO2 max, czyli maksymalny pułap tlenowy,  VE – wysiłkowa odpowiedź wentylacyjna, a także  prędkości progowe (tlenowe, beztlenowe), parametry tętna na poszczególnych progach, czy też maksymalna moc – dodaje ekspert Enel-Sport.

Warto zacząć od podstaw – próba wysiłkowa

Coraz więcej biegaczy amatorów skuszonych możliwością precyzyjnego określenia stanu wytrenowania, wyznaczenia stref intensywności treningu oraz wskazania optymalnych obciążeń treningowych decyduje się na wykonanie badania ergospirometrii. Jednocześnie zapominają oni zupełnie o tak podstawowym badaniu, jakim jest próba wysiłkowa, która pozwala określić wystąpienie różnego rodzaju nieprawidłowości pracy serca w trakcie wysiłku przy narastającym obciążeniu w trakcie jej trwania oraz bezpośrednio po nim.

Próba wysiłkowa to inaczej badanie elektrokardiograficzne w czasie kontrolowanego wysiłku fizycznego. Badanie wykonywane jest na bieżni bądź na rowerze stacjonarnym, w zależności od zaleceń lekarza oraz preferencji pacjenta, z ciągłą rejestracją EKG za pomocą elektrod przymocowanych do klatki piersiowej pacjenta. Bezpośredniej obserwacji podlega zapis EKG oraz ciśnienie tętnicze – mówi kardiolog dr hab. n. med. Marek Postuła z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport. Zauważyliśmy, że coraz więcej osób amatorsko uprawiających sport zgłasza się do nas w celu wykonania badań wysiłkowych i zaczyna diagnostykę od ergospirometrii. Z jednej strony to zrozumiałe – chcą oni osiągać jak najlepsze wyniki i mieć możliwość korzystania z takich samych badań jak profesjonaliści. Ważne jednak, aby pamiętać, że nie sztuką jest zrobienie bardzo zaawansowanego badania, jakim jest ergospirometria, nie wiedząc jednocześnie, jak zachowa się nasz organizm przy zwykłej próbie wysiłkowej. Wyniki próby wysiłkowej mogą bowiem wskazać, że w trakcie obciążenia pojawiają się lub nasilają się istniejące już wcześniej zaburzenia rytmu serca lub też nasze ciśnienie wzrasta nadmiernie w stosunku do oczekiwanych wartości. Takie wyniki mogą skłaniać nas do zmiany planów treningowych, a nawet zaprzestania uprawiania  danej  dyscypliny sportowej – dodaje dr hab. n. med. Marek Postuła z Enel-Sport.

Oczywiście należy pamiętać, że w kardiologii próba wysiłkowa dedykowana jest przede wszystkim diagnostyce choroby wieńcowej, która w postaci zaawansowanej może znacznie ograniczać naszą wydolność fizyczną. Test pozwala na określenie rokowania po zawale serca, określenie bezpieczeństwa przy uprawianiu sportów, czy też zwykłych codziennych aktywnościach. Coraz więcej amatorów zaczyna uprawiać sporty, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pomimo tego, że wcześniej nie mieli żadnej styczności ze sportem. Wszystkim sportowcom amatorom zalecamy więc, aby swoją przygodę ze sportem rozpoczęli od wykonania zwykłego EKG oraz próby wysiłkowej i upewnienia się, że uprawianie sportu będzie bezpieczne dla ich zdrowia i życia. Dopiero w następnej kolejności, przy regularnym uprawianiu sportu i chęci osiągania jak najlepszych wyników, warto rozważyć test wydolnościowy, czyli ergospirometrię – podsumowuje dr Postuła.

Przed wykonaniem zarówno próby wysiłkowej, jak też ergospirometrii, należy pamiętać o przeciwskazaniach do badania. Są nimi m.in. infekcje, ograniczenia kostno-stawowe uniemożliwiające szybki marsz, niektóre wady serca,  niewyrównana niewydolność serca, czy niewyjaśniona duszność przy niewielkich wysiłkach.

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej dorosłych, dzieci i młodzieży. Zespół medyczny ENEL-SPORT tworzą wybitni specjaliści z całej Polski: lekarze, rehabilitanci i operatorzy, specjaliści cenieni w kraju i zagranicą. Placówki ENEL-SPORT znajdują się w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej 3 oraz Myśliwieckiej 4a, a także w Łodzi w Manufakturze (ul. Drewnowska 58). Jesteśmy także na FB.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
salco 02

Ciało biegacza na wysokich obrotach – sól sportowa w procesie regeneracji. Dlaczego warto?

Następne
matheka bernadrd muinde zwycieza w lublinie kenijka barsosio stellah jepngetich najszybsza kobieta z pobitym rekordem trasy 02

Matheka Bernadrd Muinde zwycięża w Lublinie! Kenijka Barsosio Stellah Jepngetich najszybszą kobietą z pobitym rekordem trasy!

Powiązane artykuły

garmin ultra race po raz kolejny biegiem kwalifikacyjnym do utmb 01
Czytaj dalej

Garmin Ultra Race po raz kolejny biegiem kwalifikacyjnym do UTMB!

To już potwierdzona informacja! Garmin Ultra Race po raz drugi został biegiem kwalifikacyjnym do Ultra Trail du Mont Blanc, słynnego biegu wokół masywu Mont Blanc! Biorąc udział w Garmin Ultra Race na dystansie 53 km, biegacze będą mogli ponownie uzyskać 3 punkty kwalifikacyjne do UTMB, jeśli tylko zmieszczą się w limicie czasu przewidzianym przez organizatorów biegu, który w tym roku także wyniesie 10 godzin.
przed startem 56 biegu westerplatte dla niepodleglej 01
Czytaj dalej

Przed startem 56. Biegu Westerplatte dla Niepodległej

4000 osób widnieje na liście startowej 56. Bieg Westerplatte dla Niepodległej, który odbędzie się 23 września 2018 r. W tym roku dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wydarzenie zyskało okolicznościową symbolikę zawartą w logo biegu.