fbpx
Informacje prasowe

Ergospirometria kontra próba wysiłkowa – czyli poradnik o badaniach dla biegaczy amatorów

W ostatnim czasie coraz więcej osób amatorsko uprawiających sport, szczególnie bieganie, decyduje się na wykonanie badania wydolnościowego, jakim jest ergospirometria. Celem badania jest precyzyjne określenie parametrów treningowych i na ich podstawie zaplanowanie optymalnego treningu.
ergospirometria kontra proba wysilkowa czyli poradnik o badaniach dla biegaczy amatorow 01

W ostatnim czasie coraz więcej osób amatorsko uprawiających sport, szczególnie bieganie, decyduje się na wykonanie badania wydolnościowego, jakim jest ergospirometria. Celem badania jest precyzyjne określenie parametrów treningowych i na ich podstawie zaplanowanie optymalnego treningu. Jednak czy rzeczywiście ergospirometria, dotychczas wykorzystywana przede wszystkim przez profesjonalnych sportowców, jest niezbędna do bezpiecznego uprawiania sportu przez amatorów?

Do czego służy ergospirometria?

Ergospirometria to badanie wykonywane w celu oceny wydolności oddechowo krążeniowej, jak również w celu monitorowania przebiegu rehabilitacji oraz efektów treningu fizycznego. Ten sercowo-płucny test wydolnościowy wykorzystywany jest w przypadku sportowców uprawiających tzw. sporty wytrzymałościowe, u pacjentów poradni kardiologicznych, rehabilitacyjnych i pulmologicznych, a od niedawna także u sportowców amatorów. Istnieje kilka sposobów wyznaczenia parametrów wydolnościowych. Najbardziej precyzyjnym jest jednoczesny pomiar mleczanu z krwi kapilarnej, monitorowanie gazów oddechowych i pracy tętna. Z racji specyfiki wysiłku, badania wydolnościowe można przeprowadzić niezależnie podczas wysiłku biegowego, jazdy na rowerze, pływania czy innych aktywności fizycznych adekwatnych do potrzeb testowanego – mówi Remigiusz Rzepka, Konsultant ds. Rehabilitacji w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport, na co dzień odpowiadający za przygotowanie fizyczne Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej. Podstawowe parametry, jakie są wyznaczane podczas testów wydolnościowych to m.in.: VO2 max, czyli maksymalny pułap tlenowy,  VE – wysiłkowa odpowiedź wentylacyjna, a także  prędkości progowe (tlenowe, beztlenowe), parametry tętna na poszczególnych progach, czy też maksymalna moc – dodaje ekspert Enel-Sport.

Warto zacząć od podstaw – próba wysiłkowa

Coraz więcej biegaczy amatorów skuszonych możliwością precyzyjnego określenia stanu wytrenowania, wyznaczenia stref intensywności treningu oraz wskazania optymalnych obciążeń treningowych decyduje się na wykonanie badania ergospirometrii. Jednocześnie zapominają oni zupełnie o tak podstawowym badaniu, jakim jest próba wysiłkowa, która pozwala określić wystąpienie różnego rodzaju nieprawidłowości pracy serca w trakcie wysiłku przy narastającym obciążeniu w trakcie jej trwania oraz bezpośrednio po nim.

Próba wysiłkowa to inaczej badanie elektrokardiograficzne w czasie kontrolowanego wysiłku fizycznego. Badanie wykonywane jest na bieżni bądź na rowerze stacjonarnym, w zależności od zaleceń lekarza oraz preferencji pacjenta, z ciągłą rejestracją EKG za pomocą elektrod przymocowanych do klatki piersiowej pacjenta. Bezpośredniej obserwacji podlega zapis EKG oraz ciśnienie tętnicze – mówi kardiolog dr hab. n. med. Marek Postuła z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport. Zauważyliśmy, że coraz więcej osób amatorsko uprawiających sport zgłasza się do nas w celu wykonania badań wysiłkowych i zaczyna diagnostykę od ergospirometrii. Z jednej strony to zrozumiałe – chcą oni osiągać jak najlepsze wyniki i mieć możliwość korzystania z takich samych badań jak profesjonaliści. Ważne jednak, aby pamiętać, że nie sztuką jest zrobienie bardzo zaawansowanego badania, jakim jest ergospirometria, nie wiedząc jednocześnie, jak zachowa się nasz organizm przy zwykłej próbie wysiłkowej. Wyniki próby wysiłkowej mogą bowiem wskazać, że w trakcie obciążenia pojawiają się lub nasilają się istniejące już wcześniej zaburzenia rytmu serca lub też nasze ciśnienie wzrasta nadmiernie w stosunku do oczekiwanych wartości. Takie wyniki mogą skłaniać nas do zmiany planów treningowych, a nawet zaprzestania uprawiania  danej  dyscypliny sportowej – dodaje dr hab. n. med. Marek Postuła z Enel-Sport.

Oczywiście należy pamiętać, że w kardiologii próba wysiłkowa dedykowana jest przede wszystkim diagnostyce choroby wieńcowej, która w postaci zaawansowanej może znacznie ograniczać naszą wydolność fizyczną. Test pozwala na określenie rokowania po zawale serca, określenie bezpieczeństwa przy uprawianiu sportów, czy też zwykłych codziennych aktywnościach. Coraz więcej amatorów zaczyna uprawiać sporty, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pomimo tego, że wcześniej nie mieli żadnej styczności ze sportem. Wszystkim sportowcom amatorom zalecamy więc, aby swoją przygodę ze sportem rozpoczęli od wykonania zwykłego EKG oraz próby wysiłkowej i upewnienia się, że uprawianie sportu będzie bezpieczne dla ich zdrowia i życia. Dopiero w następnej kolejności, przy regularnym uprawianiu sportu i chęci osiągania jak najlepszych wyników, warto rozważyć test wydolnościowy, czyli ergospirometrię – podsumowuje dr Postuła.

Przed wykonaniem zarówno próby wysiłkowej, jak też ergospirometrii, należy pamiętać o przeciwskazaniach do badania. Są nimi m.in. infekcje, ograniczenia kostno-stawowe uniemożliwiające szybki marsz, niektóre wady serca,  niewyrównana niewydolność serca, czy niewyjaśniona duszność przy niewielkich wysiłkach.

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej dorosłych, dzieci i młodzieży. Zespół medyczny ENEL-SPORT tworzą wybitni specjaliści z całej Polski: lekarze, rehabilitanci i operatorzy, specjaliści cenieni w kraju i zagranicą. Placówki ENEL-SPORT znajdują się w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej 3 oraz Myśliwieckiej 4a, a także w Łodzi w Manufakturze (ul. Drewnowska 58). Jesteśmy także na FB.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ciało biegacza na wysokich obrotach – sól sportowa w procesie regeneracji. Dlaczego warto?
Następny wpis
Matheka Bernadrd Muinde zwycięża w Lublinie! Kenijka Barsosio Stellah Jepngetich najszybszą kobietą z pobitym rekordem trasy!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu