fbpx
News & Technologie

Z checklisty ultrasa – z kijkami czy bez?

W przygotowaniu do długich wycieczek biegowych często kierujemy się zasadą – im lżej, tym lepiej. Jednak są elementy sprzętu, z których rezygnować nie warto, nawet za cenę dodatkowych kilku gramów w plecaku. Czy w tej grupie są kijki? Czy to biegowy gadżet, czy już wyposażenie obowiązkowe?
z checklisty ultrasa z kijkami czy bez 01

W przygotowaniu do długich wycieczek biegowych często kierujemy się zasadą – im lżej, tym lepiej. Jednak są elementy sprzętu, z których rezygnować nie warto, nawet za cenę dodatkowych kilku gramów w plecaku. Czy w tej grupie są kijki? Czy to biegowy gadżet, czy już wyposażenie obowiązkowe?

Kojarzą się przede wszystkim ze spacerowiczami i miłośnikami nordic walking. A przecież nie mamy zamiaru spacerować, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na start w terenie z dużymi różnicami wysokości! Kije przeważnie nie znajdują się w regulaminowym wyposażeniu obowiązkowym, jednak są na checklistach większości ultramaratończyków na czele ze zwycięzcą The Great Wall Marathon Marcinem Świercem (kompletne porady Mistrza biegów górskich można znaleźć TUTAJ). Dlaczego?

  1. Stosowanie kijków odciąża kręgosłup podczas ciężkich  podbiegów i… doskonale rzeźbi ramiona, ale to już skutek uboczny.
  2. Kije odciążają mięśnie nóg – używając ich prawidłowo, znacząco odciążamy mięśnie czworogłowe – i stawy kolanowe. Na czas biegu stają się drugą parą nóg.
  3. Podczas zbiegów pomagają utrzymać stabilną sylwetkę, a w razie nieprawidłowego wylądowania stopy pomagają uchronić się (ale nie dają 100% gwarancji!) przed upadkiem.
  4. Zmniejszają wydatek energetyczny organizmu – ważne przede wszystkim w przypadku długich i trudnych tras, kiedy lepiej przejść do marszu.

Przy wyborze sprzętu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

Lekkość – standardowe kijki trekkingowe mogą okazać się zbyt ciężkie. Szczególnie podczas biegów ultradystansowych, kiedy każdy dodatkowy gram staje się kłopotliwy. Potrzeba więc sprzętu ultralekkiego.

Kompaktowość – najlepiej sprawdzą się kijki teleskopowe, składane na 2 lub 3 części. Można je bez problemu schować lub przytwierdzić do plecaka.

Intuicyjność – łatwość w obsłudze to podstawa. Rozkładanie i składanie sprzętu nie powinno wybijać nas z rytmu.

Jakie modele polecają wyczynowi i amatorsko (ale ambitnie!) biegający ultrasi? Mistrzyni w skialpinizmie Magdalena Derezińska-Osiecka biega z kijami DYNAFIT X7 PRO, natomiast miłośnik biegów ultra Mariusz Mart, który ma na swoim koncie między innymi zawody Łemkowyna Ultra Trail 150 poleca model Black Diamond lub Mountain King Trail Blaze. Ich wspólną cechą jest to, że nie ważą więcej niż 300 g i spełniają wszystkie wyżej wymienione kryteria. Jedyną ich wadą może być cena – za wysokiej jakości produkt trzeba zapłacić minimum 400 zł. Jednak każdy biegacz przyzna, że sprawność i dobre zdrowie są bezcenne.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ultra-Trail Australia – bieganie po górach i… schodach
Następny wpis
Niepokonani - Polacy zdominowali rywalizację podczas Wojskowych Mistrzostw Świata w Ottawie!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu