fbpx
bieganie i zwiedzanie dlaczego warto biegac zawody za granica 01

Bieganie i zwiedzanie – dlaczego warto biegać zawody za granicą?

Polska bieganiem stoi. Duże i małe miasta, a nawet niektóre gminy wiejskie oferują zawody biegowe przygotowane na najwyższym poziomie: z pomiarem czasu, z mniej lub bardziej profesjonalną obsługą, ze świetnymi nagrodami, z klimatem nie do znalezienia w dowolnym innym miejscu kuli ziemskiej.

Polska bieganiem stoi. Duże i małe miasta, a nawet niektóre gminy wiejskie oferują zawody biegowe przygotowane na najwyższym poziomie: z pomiarem czasu, z mniej lub bardziej profesjonalną obsługą, ze świetnymi nagrodami, z klimatem nie do znalezienia w dowolnym innym miejscu kuli ziemskiej. Można więc powiedzieć, że to definitywny koniec wszelkich wymówek. Każdy znajdzie coś dla siebie, czasami nawet tuż pod nosem, a duże miasta oferują nierzadko kilkadziesiąt lub więcej biegów rocznie. Mieszkając w tego typu miejscowości bez trudu możemy zaliczać dystanse od 5 km do maratonu oraz wiele nieklasycznych. Organizowane są przecież biegi na 13,15 i 30 km i wiele bardziej wymyślnych dystansów. Ale bieganie i zwiedzanie kusi – bo w sumie większą frajdą jest bieg w nowym miejscu.

Biegaj i zwiedzaj – dlaczego warto biegać za granicą?

Drugi biegun tej historii stanowią biegacze, którzy można powiedzieć, że biegali wszędzie. Biegali w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, ale odwiedzili też wiele mniejszych miejscowości. To najczęściej biegacze z wieloletnim doświadczeniem w startach. Dla takich osób znalezienie oryginalnej imprezy biegowej w ciekawym miejscu bywa trudne, choć oczywiście nadal możliwe na tak barwnej mapie polskich biegów.

Turystyka biegowa, bo tak chyba trzeba nazwać tworzący się ruch łączący bieganie i zwiedzanie, jest atrakcyjnym sposobem na urozmaicenie swojego kalendarza biegowego, a być może nawet na zaplanowanie go w całości. W Polsce to coraz lepiej zorganizowane grupy, a często nawet firmy pomagające w wyprawach w najdalsze zakątki świata w celu przebiegnięcia swojego wymarzonego biegu. Nie brakuje również samodzielnie latających po świecie pasjonatów, którzy wszystko od A do Z załatwiają we własnym zakresie. To fantastyczny sposób na to, by przeżyć coś niezapomnianego, a być może wziąć udział w biegu, o którym zawsze marzyliśmy.

Biegi za granicą – ile to kosztuje?

Oczywiście koszty biegów za granicą będą inne niż w przypadku polskich biegów. Naturalnie zapłacić musimy wpisowe. W przypadku zawodów zagranicznych zwykle koszt ten jest wyższy niż rodzimych zawodów i rośnie wraz z prestiżem imprezy. Półmaraton w czeskim Ołomuńcu to 30-45 euro, ale jeżeli marzymy o zdobyciu większych miast, koszty również będą odpowiednio wyższe. W 2017 roku maraton w Berlinie kosztował ponad 100 euro, przebiegnięcie w 2019 roku maratonu w Paryżu to koszty od 100-180 euro, a nowojorski maraton w 2018 to wydatek rzędu 400 dolarów. Co najważniejsze w najpopularniejszych biegach ulicznych na świecie jak chociażby maraton w Londynie, sam zapis nie jest jeszcze gwarancją uzyskania numeru startowego. Z racji gigantycznego zainteresowania często przekraczającego 200 000 chętnych, organizowane jest tam losowanie i zapis nie gwarantuje otrzymania numeru.

Odrębną sprawą są koszty noclegów. W przypadku hosteli na zachodzie Europy znajdziemy pokój już za 30-40 euro w niektórych miastach, ale jeżeli nasze wymagania są nieco inne (dobra lokalizacja i jakość noclegu), musimy mieć na uwadze również koszt około 100 euro za nocleg w europejskich stolicach.

Koszty są zatem większe, ale przyjemność z biegania również nieporównywalna. Często będziemy mieli okazję biegu w historycznych miejscach, a jeżeli starczy nam sił i dobrze wszystko zaplanujemy, być może również po biegu zwiedzimy więcej. W ten sposób możemy na przykład spędzić fantastyczny weekend w jednej z europejskich czy światowych stolic łącząc bieganie i zwiedzanie.

Organizować samemu czy przez pośrednika?

Oczywistym jest, że organizacja przedsięwzięcia samemu będzie dla nas tańsza, ale nie w każdym wypadku będzie to wybór optymalny. Znasz przynajmniej komunikatywnie język angielski lub język kraju, w którym planujesz startować? Poradzisz sobie z opłaceniem startu również zagranicznymi systemami płatności? Nie przeraża Cię żadna z kwestii logistycznych (dojazdy i hotele)? Jeżeli odpowiedź to 3x TAK, spokojnie możesz pozwolić sobie na samodzielny wyjazd nawet na koniec świata po to, by biegać. Najczęściej jednak barierą staje się język i strach. W takiej sytuacji wiele firm pośredniczących załatwi wszystko za nas. Dostaniemy gotowy pakiet startowy, przelot oraz nocleg w hotelu. Czy to nie brzmi jak biegowe all inclusive dla leniucha? Niekoniecznie. W trakcie takich wypraw na bieg oddalony od Polski o tysiące kilometrów, wspólnego spędzania czasu w hotelu, możemy poznać również wspaniałych ludzi z naszego kraju, którzy czują klimat biegania dokładnie tak samo jak my. W naszym kraju działają już nawet specjalistyczne biura podróży, które organizują dla nas takie biegowe wyprawy w najdalsze zakątki świata.

Bieganie i zwiedzanie na wyciągnięcie ręki

Maratony na świecie, to takie imprezy tak: maraton po Murze Chińskim, Dubaj, Nowy Jork, Jerozolima czy klasyczne Ateny. To tylko niektóre z miejsc, które rozpalają wyobraźnię biegaczy. Czasami jednak na początek warto zasmakować tego co bliżej, by przekonać się czy bieganie i zwiedzanie jest dla nas. Praga, Berlin, Wiedeń lub Paryż są w porównaniu ze wcześniejszymi lokalizacjami rzut beretem od Polski, a sprawią nam na pewno równie wielką frajdę, pozwalając wypróbować się w roli biegowego turysty. Zresztą ktoś już chyba wie, że Polacy pokochali bieganie, bo na polskich biegach notorycznie możemy dostać wiele ulotek od naszych południowych i zachodnich sąsiadów.

Zalety biegania za granicą:

  • możliwość zwiedzenia wielu nowych miejscowości i atrakcji turystycznych,
  • szansa na zawarcie znajomości z zagranicznymi biegaczami lub osobami z Polski, które preferują taki sam styl życia,
  • oryginalne pamiątki,
  • możliwość podpatrzenia organizacji najlepszych biegów świata i biegu legendarnymi trasam,
  • start z najlepszymi; w największych biegach spotkamy np. medalistów olimpijskich i mistrzostw świata, niektórzy zawodnicy elity regularnie startują również w maratonach ulicznych otwartych dla wszystkich zawodników;
  • poznanie zwyczajów biegaczy z innych krajów.

Pamiętaj: odpowiednio wcześniej przygotuj niezbędne dokumenty takie jak np. wiza, potwierdzenia opłat startowych, zakup ubezpieczenie turystyczne, a jeżeli wybierasz odległy zakątek świata, prócz przygotowania biegowego poczytaj o zwyczajach panujących w danym kraju.

A Wy? Gdzie chcielibyście najbardziej pobiec? A może już macie pakiet startowy na swój bieg marzeń?

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
pozegnaj kontuzje pomagamy dobrac najlepsze obuwie dla twojej stopy 04

Pożegnaj kontuzje! Pomagamy dobrać najlepsze obuwie dla Twojej stopy

Następne
kluczowe 140 metrow czy drobiazg trasa 19 pko poznan maratonu gotowa 01

Kluczowe 140 metrów czy drobiazg? Trasa 19. PKO Poznań Maratonu gotowa!

Powiązane artykuły

zimowy trening gdzie warto sie wybrac
Czytaj dalej

Zimowy trening: gdzie warto się wybrać?

Marzysz o aktywnych feriach zimowych, wypoczynku i trenowaniu w nowym, pięknym otoczeniu? Chcesz wyjechać na urlop, ale nie chcesz przerywać swych treningowych planów?
bieganie wsrod grekow 01
Czytaj dalej

Bieganie wśród Greków

Grecja – kraina mlekiem i miodem płynąca. W Polsce kojarzy się przede wszystkim z beztroskim urlopem na pięknym, skąpanym w słońcu wybrzeżu.
bieganie na sycylii 02
Czytaj dalej

Bieganie na Sycylii

Gdy w Polsce lato ustępuje miejsca jesieni, zaczyna się robić chłodno i szaro, część z nas dopiero pakuje torby i szykuje się na wyjazd „do ciepłych krajów”.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM