fbpx
Buty do biegania

adidas adizero adios Pro – but, który niesie po rekordy

Kibiwott Kandie wpadający na metę Valencia Half Marathon z nowym rekordem świata - 57:32.
1200x675 scaled

W ostatnich kilku sezonach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji, jeśli chodzi o buty do biegania. Do wyścigu o miano najszybszego buta biegowego stanął niedawno adizero adios Pro. I od samego początku jest o nim głośno. Dlaczego?

Rywalizacja pomiędzy producentami butów do biegania to nic nowego. Każdy z wielkich graczy dąży do tego, by jego produkt był jak najlepszy, pomagał osiągać coraz bardziej wyśrubowane wyniki i by stał się obiektem pożądania wśród biegaczy na całym świecie. To dlatego działy badawczo-rozwojowe firm produkujących sprzęt sportowy korzystają z doświadczeń różnorodnych specjalistów a także najlepszych sportowców świata. Efekty dopracowanego produktu potrafią zaskoczyć szeroką publikę. Tak właśnie jest w przypadku modelu adizero adios Pro.

adizero adios Pro to but, który jak do tej pory szczególnie mocno odcisnął się w dystansie półmaratonu. To właśnie w nich Kenijka Peres Jepchirchir dwukrotnie poprawiała rekord świata. Pierwszy raz miało to miejsce we wrześniu w Pradze, gdzie pokonała ten dystans w 1:05:34. W październiku natomiast w Gdyni adizero adios Pro poniosły ją nie tylko po mistrzostwo świata, ale także kolejny rekord – lepszy o 18 sekund od poprzedniego. Nawet gdyby Jepchirchir nie wytrzymała narzuconego sobie tempa, w Gdyni i tak padłby rekord świata, gdyż druga na mecie Melet Kejeta zatrzymała zegar na wyniku 1:05:18. Co ciekawe, ona również biegła w adizero adios Pro.

Kenijka Peres Jepchirchir w Mistrzostwach Świata w Gdyni bije rekord świata w półmaratonie
Kenijka Peres Jepchirchir w Mistrzostwach Świata w Gdyni bije rekord świata w półmaratonie

Podczas półmaratonu w Walencji byliśmy natomiast świadkami fenomenalnego rekordu świata w półmaratonie mężczyzn. Jego autorem został wicemistrz świata z Gdyni w tej konkurencji, czyli Kibiwott Kandie. On również dokonał tego, mając na nogach adidas adizero adios Pro. Wynik 57:32 to niewyobrażalnie szybkie tempo. Kenijczyk przez ponad 21 km biegł w tempie 2:43 na kilometr! W Walencji Kandie nie był jedynym zwycięzcą, którego po sukces niosły nowe buty marki Adidas. W rozgrywanym równolegle maratonie kobiet zwycięstwo odniosła wspomniana Peres Jepchirchir, ustanawiając nowy rekord życiowy na niebotycznym poziomie 2:17:16.

Kibiwott Kandie breaks the Half Marathon World record wearing adidas adizero adios Pro
Kibiwott Kandie, rekordzista świata w półmaratonie, którego pokonanie zajęło mu 57 minut i 32 sekundy!

W czym tkwi tajemnica?

Jak wiadomo, najnowszym trendem w projektowaniu butów do biegania jest korzystanie z włókna węglowego. Najnowsza startówka marki adidas również zawiera elementy z karbonu, jednak ich zastosowanie jest nieco inne niż u konkurencji. W przypadku butów niemieckiej marki nie mówimy bowiem o karbonowej płytce, coraz powszechniej stosowanej u innych producentów, ale mamy do czynienia ze starannie zaprojektowanymi pręcikami EnergyRods.

adidas adizero adios Pro i nowa pianka LighstrikePRO
adidas adizero adios Pro

Na czym polega wyjątkowość tej technologii? EnergyRods została opracowana na podstawie testów anatomii sportowców badanych w laboratorium biomechaniki. Celem badaczy było zaprojektowanie struktury, która będzie w jak największym stopniu odwzorowywała kości śródstopia elitarnych biegaczy. W ten sposób projektanci przygotowali 5 specjalnie ze sobą połączonych pręcików wykonanych z włókna węglowego. Są one umieszczone w przedniej części konstrukcji buta, pod śródstopiem i zapewniają odpowiednią sztywność oraz zapobiegają utracie energii.

EnergyRods to tylko jedna z innowacji, jaką oferuje model adizero adios Pro. Oprócz opisanych pręcików, za maksymalny zwrot energii odpowiada także nowa pianka LightstrikePRO. Jej główne zalety to niezwykła responsywność, ale także lekkość. Takie połączenie sprawia, że but oferuje doskonałą amortyzację bez nadmiernego zwiększania wagi całej konstrukcji. Nic zatem dziwnego, że pianka LisghtstrikePRO została wykorzystana w legendarnym modelu startowym adidas.

Nowa odsłona

Mówiąc o modelu adizero adios Pro, nie sposób nie nawiązać do chwalebnych tradycji tej serii buta. To właśnie w bucie z tej seii, czyli adizero adios 1, legendarny etiopski długodystansowiec Haile Gebrselassie jako pierwszy człowiek na świecie pokonał dystans maratonu w czasie poniżej 2:04. Kolejne rekordy również padały łupem zawodników startujących w butach adidas adizero.

adidas adizero adios Pro w nowej kolorystyce Sunrise Bliss w sprzedaży już od 1 grudnia
adidas adizero adios Pro w nowej kolorystyce Sunrise Bliss w sprzedaży już od 1 grudnia

Najnowsza odsłona, czyli adizero adios Pro ma już na koncie zarówno rekordy krajów, kontynentów, jak i świata. O tym, jak bardzo wyczekiwany był to but świadczy fakt, że od premiery, która miała miejsce w czerwcu, na rynek trafiają kolejne jego odsłony. Już niebawem swoją premierę będzie miała nowa kolorystyka, mocno kojarzona właśnie z butami do biegania adidas, czyli Sunrise Bliss. Oficjalnie w wielkim sporcie zadebiutowały 6 grudnia podczas maratonu w Walencji, gdzie pobiegły w nim m.in. Peres Jepchirchir, Kibiwott Kandie czy Amos Kipruto. Właścicielem adizero adios Pro w kolorystyce Sunrise Bliss można stać się już teraz. But adidas adizero adios Pro jest dostępny od 1 grudnia na adidas.pl, w aplikacji adidas oraz w Sklepie Biegacza.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
1
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czym się kierować, wybierając biegową odzież? Sprawdź i uzupełnij swoją garderobę!
Następny wpis
Technologia dostosowana do płci. ASICS GEL-NIMBUS 23 – flagowy model biegowy w odświeżonym wydaniu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu