adidas adizero adios Pro – but, który niesie po rekordy

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

W ostatnich kilku sezonach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji, jeśli chodzi o buty do biegania. Do wyścigu o miano najszybszego buta biegowego stanął niedawno adizero adios Pro. I od samego początku jest o nim głośno. Dlaczego?

Rywalizacja pomiędzy producentami butów do biegania to nic nowego. Każdy z wielkich graczy dąży do tego, by jego produkt był jak najlepszy, pomagał osiągać coraz bardziej wyśrubowane wyniki i by stał się obiektem pożądania wśród biegaczy na całym świecie. To dlatego działy badawczo-rozwojowe firm produkujących sprzęt sportowy korzystają z doświadczeń różnorodnych specjalistów a także najlepszych sportowców świata. Efekty dopracowanego produktu potrafią zaskoczyć szeroką publikę. Tak właśnie jest w przypadku modelu adizero adios Pro.

adizero adios Pro to but, który jak do tej pory szczególnie mocno odcisnął się w dystansie półmaratonu. To właśnie w nich Kenijka Peres Jepchirchir dwukrotnie poprawiała rekord świata. Pierwszy raz miało to miejsce we wrześniu w Pradze, gdzie pokonała ten dystans w 1:05:34. W październiku natomiast w Gdyni adizero adios Pro poniosły ją nie tylko po mistrzostwo świata, ale także kolejny rekord – lepszy o 18 sekund od poprzedniego. Nawet gdyby Jepchirchir nie wytrzymała narzuconego sobie tempa, w Gdyni i tak padłby rekord świata, gdyż druga na mecie Melet Kejeta zatrzymała zegar na wyniku 1:05:18. Co ciekawe, ona również biegła w adizero adios Pro.

Kenijka Peres Jepchirchir w Mistrzostwach Świata w Gdyni bije rekord świata w półmaratonie
Kenijka Peres Jepchirchir w Mistrzostwach Świata w Gdyni bije rekord świata w półmaratonie

Podczas półmaratonu w Walencji byliśmy natomiast świadkami fenomenalnego rekordu świata w półmaratonie mężczyzn. Jego autorem został wicemistrz świata z Gdyni w tej konkurencji, czyli Kibiwott Kandie. On również dokonał tego, mając na nogach adidas adizero adios Pro. Wynik 57:32 to niewyobrażalnie szybkie tempo. Kenijczyk przez ponad 21 km biegł w tempie 2:43 na kilometr! W Walencji Kandie nie był jedynym zwycięzcą, którego po sukces niosły nowe buty marki Adidas. W rozgrywanym równolegle maratonie kobiet zwycięstwo odniosła wspomniana Peres Jepchirchir, ustanawiając nowy rekord życiowy na niebotycznym poziomie 2:17:16.

Kibiwott Kandie, rekordzista świata w półmaratonie, którego pokonanie zajęło mu 57 minut i 32 sekundy!

W czym tkwi tajemnica?

Jak wiadomo, najnowszym trendem w projektowaniu butów do biegania jest korzystanie z włókna węglowego. Najnowsza startówka marki adidas również zawiera elementy z karbonu, jednak ich zastosowanie jest nieco inne niż u konkurencji. W przypadku butów niemieckiej marki nie mówimy bowiem o karbonowej płytce, coraz powszechniej stosowanej u innych producentów, ale mamy do czynienia ze starannie zaprojektowanymi pręcikami EnergyRods.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym
adidas adizero adios Pro i nowa pianka LighstrikePRO
adidas adizero adios Pro

Na czym polega wyjątkowość tej technologii? EnergyRods została opracowana na podstawie testów anatomii sportowców badanych w laboratorium biomechaniki. Celem badaczy było zaprojektowanie struktury, która będzie w jak największym stopniu odwzorowywała kości śródstopia elitarnych biegaczy. W ten sposób projektanci przygotowali 5 specjalnie ze sobą połączonych pręcików wykonanych z włókna węglowego. Są one umieszczone w przedniej części konstrukcji buta, pod śródstopiem i zapewniają odpowiednią sztywność oraz zapobiegają utracie energii.

EnergyRods to tylko jedna z innowacji, jaką oferuje model adizero adios Pro. Oprócz opisanych pręcików, za maksymalny zwrot energii odpowiada także nowa pianka LightstrikePRO. Jej główne zalety to niezwykła responsywność, ale także lekkość. Takie połączenie sprawia, że but oferuje doskonałą amortyzację bez nadmiernego zwiększania wagi całej konstrukcji. Nic zatem dziwnego, że pianka LisghtstrikePRO została wykorzystana w legendarnym modelu startowym adidas.

Nowa odsłona

Mówiąc o modelu adizero adios Pro, nie sposób nie nawiązać do chwalebnych tradycji tej serii buta. To właśnie w bucie z tej seii, czyli adizero adios 1, legendarny etiopski długodystansowiec Haile Gebrselassie jako pierwszy człowiek na świecie pokonał dystans maratonu w czasie poniżej 2:04. Kolejne rekordy również padały łupem zawodników startujących w butach adidas adizero.

adidas adizero adios Pro w nowej kolorystyce Sunrise Bliss w sprzedaży już od 1 grudnia
adidas adizero adios Pro w nowej kolorystyce Sunrise Bliss w sprzedaży już od 1 grudnia

Najnowsza odsłona, czyli adizero adios Pro ma już na koncie zarówno rekordy krajów, kontynentów, jak i świata. O tym, jak bardzo wyczekiwany był to but świadczy fakt, że od premiery, która miała miejsce w czerwcu, na rynek trafiają kolejne jego odsłony. Już niebawem swoją premierę będzie miała nowa kolorystyka, mocno kojarzona właśnie z butami do biegania adidas, czyli Sunrise Bliss. Oficjalnie w wielkim sporcie zadebiutowały 6 grudnia podczas maratonu w Walencji, gdzie pobiegły w nim m.in. Peres Jepchirchir, Kibiwott Kandie czy Amos Kipruto. Właścicielem adizero adios Pro w kolorystyce Sunrise Bliss można stać się już teraz. But adidas adizero adios Pro jest dostępny od 1 grudnia na adidas.pl, w aplikacji adidas oraz w Sklepie Biegacza.