fbpx
Relacje

Święto biegowe w Górach Stołowych – Garmin Ultra Race 2017 za nami!

Pod znakiem sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie i doskonałej atmosfery upłynęły dwudniowe zawody Garmin Ultra Race 2017, które odbyły się w miniony weekend (16-17 września) w Radkowie.
swieto biegowe w gorach stolowych garmin ultra race 2017 za nami 01

Pod znakiem sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie i doskonałej atmosfery upłynęły dwudniowe zawody Garmin Ultra Race 2017, które odbyły się w miniony weekend (16-17 września) w Radkowie. Do udziału w tegorocznej edycji imprezy zgłosiło się blisko 1200 zawodniczek i zawodników, w tym należący do elity polskich biegaczy ultra: Piotr Hercog, Bartosz Gorczyca, Bartosz Ceberak, Ewa Majer, Edyta Lewandowska, Anna Kącka czy Martyna Kantor.

Startujący w Radkowie mieli do wyboru trzy dystanse: 9 km, 24 km i 53 km. Wszystkie trasy przebiegały przez najbardziej charakterystyczne zakątki Parku Narodowego Gór Stołowych. Zawodnicy przebiegali między innymi w okolicach Wodospadu Pośny, Błędnych Skał i popularnego schroniska Pasterka.

Pierwszego dnia zawodów, w sobotę (16 września) zawodnicy mieli do pokonania najdłuższy dystans – 53 km. Na trasie od samego startu toczyła się zacięta rywalizacja. Zeszłoroczny zwycięzca Garmin Ultra Race – Bartosz Ceberak (lubartówbiega.pl), prowadził od pierwszych kilometrów. Nie oddał prowadzenia już do końca i kolejny raz mógł się cieszyć ze zwycięstwa w Radkowie. Osiągnął czas: 4:42:24 i poprawił tym samym swój zeszłoroczny wynik o ponad 11 minut! Drugi na mecie był Sebastian Borowczyk (KB Dębiec, 4:42:53), a trzecie miejsce na podium wywalczył Damian Kozioł (MarcinSwiercTeam, 4:45:13).

swieto-biegowe-w-gorach-stolowych-garmin-ultra-race-2017-za-nami-02

„Tempo było szaleńcze od startu i podejrzewałem, że mało kto to utrzyma do końca. Ja starałem się biec swoim tempem. Trasa jest wymagająca i trudna technicznie, szczególnie na zbiegach trzeba bardzo mocno uważać. Jednak jest ona technicznie świetnie przygotowana i właściwie oznakowana. Miejsca, w których trasa przecinała się z drogami były bardzo dobrze zabezpieczone, tak jak podczas zeszłorocznej edycji zawodów”. – powiedział Bartosz Ceberak, zwycięzca Garmin Ultra Race na dystansie 53 km. 

Rywalizację kobiet wygrała Anna Kącka (Dare2be, 05:19:50). Drugiej na mecie – Edycie Lewandowskiej (E.L.ite Sports, 05:44:22), określanej mianem faworytki tego biegu, w zwycięstwie przeszkodziła jednak odnowiona kontuzja. Jako trzecia linię mety przekroczyła Beata Działabij (06:23:43).

Zawodnicy, którzy ukończyli zawody na dystansie 53 km podczas Garmin Ultra Race 2017 i zmieścili się w limicie czasu, wynoszącym 10 godzin – uzyskali 3 punkty kwalifikacyjne do zawodów Ultra Trail du Mont Blanc.

Drugiego dnia rywalizacji podczas Garmin Ultra Race 2017, zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse: 9 km i 24 km. Oba dystanse były bardzo dobrze obsadzone, dzięki czemu można było śledzić zmagania czołowych polskich biegaczy ultra. Obok znanych i utytułowanych zawodników, na starcie licznie zameldowali się także debiutanci i amatorzy górskich biegów. Wszystkie trasy w ramach Garmin Ultra Race przebiegały przez malownicze tereny Parku Narodowego Gór Stołowych. Niedzielna rywalizacja na dystansie 24 km, przebiegała pod dyktando Michała Rajcy (GT Rat) i to on jako pierwszy zameldował się na mecie osiągając czas: 01:50:58. Drugi na mecie był Bartosz Zając (GZ Training System, 01:53:44), a trzeci Daniel Krasulak (WKS Śląsk Wrocław, który linię mety przekroczył z czasem 01:56:35.

„Tę trasę znam doskonale, jest ona bardzo malownicza i właśnie dzięki temu bieganie w górach sprawia mi jeszcze więcej przyjemności niż po asfalcie. Przede wszystkim była bardzo dobrze oznakowana i nawigacja przebiegała bez problemu. Lubię przyjeżdżać do Radkowa i na pewno będę tu wracał, bo są to rzeczywiście piękne tereny”. – powiedział Michał Rajca, zwycięzca Garmin Ultra Race na dystansie 24 km.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Martyna Kantor (Salco Garmin Team) – jedna z czołowych, polskich biegaczek ultra. Zwyciężyła osiągając wynik 02:22:01. Drugą zawodniczką na tym dystansie została Judyta Lach (ITMBW Kraków, 02:30:55). Trzecie miejsce na podium przypadło Katarzynie Cimek (02:32:26).

Najkrótszy dystans – 9 km, najszybciej pokonał Bartosz Gorczyca (Salco Garmin Team) – czołowy polski biegacz górski. Zwycięzca pokonał trasę w czasie 40:24. Drugi na tym dystansie był reprezentant Czech Vitezslav Solc (Redpoint Eleven Team, 42:50). Trzecim zawodnikiem był Maciej Jura, który ukończył bieg z rezultatem 45:46.

„Cieszy nas ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się biegi górskie organizowane w ramach Garmin Ultra Race. Mnogość dystansów sprawia, że jest to prawdziwe święto biegowe w Górach Stołowych. Urokliwie położony Radków to przede wszystkim doskonałe miejsce do przeprowadzenia tego typu imprezy. Dodatkowym atutem Garmin Ultra Race jest także to, że na linii startu pojawiają się zarówno utytułowani, jak i początkujący biegacze”. – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z firmy Labosport Polska.

W zawodach biegowych w ramach Garmin Ultra Race 2017 rywalizowali również najmłodsi. Dzieci wzięły udział w imprezie towarzyszącej – Garmin Ultra Kids i ścigały się na 3 dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-17 lat). 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
SALOMON oraz INTERSPORT zapraszają na warsztaty JAK BIEGAĆ W TERENIE?
Następny wpis
Kill The Devil Kill - morderczy bieg na skocznię
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu