Święto biegowe w Górach Stołowych – Garmin Ultra Race 2017 za nami!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Pod znakiem sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie i doskonałej atmosfery upłynęły dwudniowe zawody Garmin Ultra Race 2017, które odbyły się w miniony weekend (16-17 września) w Radkowie. Do udziału w tegorocznej edycji imprezy zgłosiło się blisko 1200 zawodniczek i zawodników, w tym należący do elity polskich biegaczy ultra: Piotr Hercog, Bartosz Gorczyca, Bartosz Ceberak, Ewa Majer, Edyta Lewandowska, Anna Kącka czy Martyna Kantor.

Startujący w Radkowie mieli do wyboru trzy dystanse: 9 km, 24 km i 53 km. Wszystkie trasy przebiegały przez najbardziej charakterystyczne zakątki Parku Narodowego Gór Stołowych. Zawodnicy przebiegali między innymi w okolicach Wodospadu Pośny, Błędnych Skał i popularnego schroniska Pasterka.

Pierwszego dnia zawodów, w sobotę (16 września) zawodnicy mieli do pokonania najdłuższy dystans – 53 km. Na trasie od samego startu toczyła się zacięta rywalizacja. Zeszłoroczny zwycięzca Garmin Ultra Race – Bartosz Ceberak (lubartówbiega.pl), prowadził od pierwszych kilometrów. Nie oddał prowadzenia już do końca i kolejny raz mógł się cieszyć ze zwycięstwa w Radkowie. Osiągnął czas: 4:42:24 i poprawił tym samym swój zeszłoroczny wynik o ponad 11 minut! Drugi na mecie był Sebastian Borowczyk (KB Dębiec, 4:42:53), a trzecie miejsce na podium wywalczył Damian Kozioł (MarcinSwiercTeam, 4:45:13).

swieto-biegowe-w-gorach-stolowych-garmin-ultra-race-2017-za-nami-02

„Tempo było szaleńcze od startu i podejrzewałem, że mało kto to utrzyma do końca. Ja starałem się biec swoim tempem. Trasa jest wymagająca i trudna technicznie, szczególnie na zbiegach trzeba bardzo mocno uważać. Jednak jest ona technicznie świetnie przygotowana i właściwie oznakowana. Miejsca, w których trasa przecinała się z drogami były bardzo dobrze zabezpieczone, tak jak podczas zeszłorocznej edycji zawodów”. – powiedział Bartosz Ceberak, zwycięzca Garmin Ultra Race na dystansie 53 km. 

Rywalizację kobiet wygrała Anna Kącka (Dare2be, 05:19:50). Drugiej na mecie – Edycie Lewandowskiej (E.L.ite Sports, 05:44:22), określanej mianem faworytki tego biegu, w zwycięstwie przeszkodziła jednak odnowiona kontuzja. Jako trzecia linię mety przekroczyła Beata Działabij (06:23:43).

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Zawodnicy, którzy ukończyli zawody na dystansie 53 km podczas Garmin Ultra Race 2017 i zmieścili się w limicie czasu, wynoszącym 10 godzin – uzyskali 3 punkty kwalifikacyjne do zawodów Ultra Trail du Mont Blanc.

Drugiego dnia rywalizacji podczas Garmin Ultra Race 2017, zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse: 9 km i 24 km. Oba dystanse były bardzo dobrze obsadzone, dzięki czemu można było śledzić zmagania czołowych polskich biegaczy ultra. Obok znanych i utytułowanych zawodników, na starcie licznie zameldowali się także debiutanci i amatorzy górskich biegów. Wszystkie trasy w ramach Garmin Ultra Race przebiegały przez malownicze tereny Parku Narodowego Gór Stołowych. Niedzielna rywalizacja na dystansie 24 km, przebiegała pod dyktando Michała Rajcy (GT Rat) i to on jako pierwszy zameldował się na mecie osiągając czas: 01:50:58. Drugi na mecie był Bartosz Zając (GZ Training System, 01:53:44), a trzeci Daniel Krasulak (WKS Śląsk Wrocław, który linię mety przekroczył z czasem 01:56:35.

„Tę trasę znam doskonale, jest ona bardzo malownicza i właśnie dzięki temu bieganie w górach sprawia mi jeszcze więcej przyjemności niż po asfalcie. Przede wszystkim była bardzo dobrze oznakowana i nawigacja przebiegała bez problemu. Lubię przyjeżdżać do Radkowa i na pewno będę tu wracał, bo są to rzeczywiście piękne tereny”. – powiedział Michał Rajca, zwycięzca Garmin Ultra Race na dystansie 24 km.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Martyna Kantor (Salco Garmin Team) – jedna z czołowych, polskich biegaczek ultra. Zwyciężyła osiągając wynik 02:22:01. Drugą zawodniczką na tym dystansie została Judyta Lach (ITMBW Kraków, 02:30:55). Trzecie miejsce na podium przypadło Katarzynie Cimek (02:32:26).

Najkrótszy dystans – 9 km, najszybciej pokonał Bartosz Gorczyca (Salco Garmin Team) – czołowy polski biegacz górski. Zwycięzca pokonał trasę w czasie 40:24. Drugi na tym dystansie był reprezentant Czech Vitezslav Solc (Redpoint Eleven Team, 42:50). Trzecim zawodnikiem był Maciej Jura, który ukończył bieg z rezultatem 45:46.

„Cieszy nas ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się biegi górskie organizowane w ramach Garmin Ultra Race. Mnogość dystansów sprawia, że jest to prawdziwe święto biegowe w Górach Stołowych. Urokliwie położony Radków to przede wszystkim doskonałe miejsce do przeprowadzenia tego typu imprezy. Dodatkowym atutem Garmin Ultra Race jest także to, że na linii startu pojawiają się zarówno utytułowani, jak i początkujący biegacze”. – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z firmy Labosport Polska.

W zawodach biegowych w ramach Garmin Ultra Race 2017 rywalizowali również najmłodsi. Dzieci wzięły udział w imprezie towarzyszącej – Garmin Ultra Kids i ścigały się na 3 dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-17 lat). 

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę