fbpx
Relacje

Bartosz Ceberak i Marlena Nowacka zwycięża Garmin Ultra Race na dystansie 53 km!

W sobotę, 17 września w Radkowie, podczas Garmin Ultra Race, miała miejsce rywalizacja na dystansie 53 km (+ 1840 m/ - 1840 m)! Był to bieg kwalifikacyjny do Ultra Trail du Mont Blanc. Każdy zawodnik, który pokonał wyznaczoną trasę i zmieścił się w limicie czasu, który wyniósł 10 godzin, otrzymał 3 punkty do UTMB.
bartosz ceberak i marlena nowacka zwycieza garmin ultra race na dystansie 53 km 02

W sobotę, 17 września w Radkowie, podczas Garmin Ultra Race, miała miejsce rywalizacja na dystansie 53 km (+ 1840 m/ – 1840 m)! Był to bieg kwalifikacyjny do Ultra Trail du Mont Blanc. Każdy zawodnik, który pokonał wyznaczoną trasę i zmieścił się w limicie czasu, który wyniósł 10 godzin, otrzymał 3 punkty do UTMB. Do startu, nad Zalewem Radkowskim, tuż u podnóży Gór Stołowych zgłosiło się niemal 450 biegaczy i biegaczek. Najszybszym zawodnikiem okazał się Bartosz Ceberak, który pokonał ten dystans w czasie 4:53:36. Pierwszą kobietą, która wbiegła na metę była Marlena Nowacka z czasem 6:09:23.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z imprezy.

[youtube]cmTB9jgAP4A[/youtube]

Biegacze wyruszyli równo o 7:00 i skierowali się w stronę Wodospadu Pośny, gdzie pierwszy stromy podbieg rozciągnął całą stawkę. Na pierwszym punkcie kontrolnym, który zlokalizowany był na około 7,5 km pierwszy zawodnik, Jan Cłapiński, przybiegł po 39 minutach. Między drugim (13 km) a trzecim (24 km) punktem na prowadzenie wyszedł Ceberak, który pozostał liderem biegu, aż do końca.

„Trasa jest świetnie zabezpieczona i przede wszystkim piękna. Pięknie jest w Górach Stołowych, ja jestem tu pierwszy raz. Nie jestem stricte biegaczem ultra, był to dla mnie drugi występ w górach. Dla mnie jest to mega ciężkie, jest to olbrzymie wyzwanie, ale udało mi się. Miałem  dwa, trzy takie momenty, że myślałem, że zejdę z trasy, ale udało mi się zebrać w sobie.  Jestem z tego bardzo zadowolony, bardziej niż z biegu, bo większość trasy na podbiegach to jednak piechotka” – powiedział dzisiejszy zwycięzca, Bartosz Ceberak.

Drugi dzień Garmin Ultra Race upłynął pod znakiem zawodów na dystansach 24 i 9 km. Imprezą towarzyszącą były zawody biegowe dla dzieci Garmin Ultra Kids. Najmłodsi wystartowali jako pierwsi i mieli do pokonania odpowiednio 200, 500 i 1000 m. Na dystansie 24 km najszybszym zawodnikiem był Michał Ciupiński, który wyznaczony dystans pokonał w czasie 2:04:18. Pierwszą kobietą była Judyta Lech z czasem 2:20:38. Dystans 9 km należał do Piotra Jaśtala (44:01) oraz do Justyny Leśniewskiej (59:37).

bartosz-ceberak-i-marlena-nowacka-zwycieza-garmin-ultra-race-na-dystansie-53-km-01

Średni dystans, 24 km (+820 m/ – 820 m), prowadził wokół masywu Szczelińca, którego biegacze niestety nie mogli podziwiać ze względu na mgłę. Podobnie jak w dniu wczorajszym, pierwsze kilometry to trasa w stronę Wodospadu Pośny, następnie zawodnicy pobiegli w kierunku Karłowa, Błędnych Skał oraz Pasterki. Od samego początku prowadził Ciupiński, który na pierwszy punkt kontrolny przybiegł po czterdziestu minutach (7 km, Karłów). Drugim zawodnikiem na tym punkcie był Sebastian Machalski, a trzecim Bartosz Szynal. Na drugim puncie (17 km, okolice schroniska Pasterka) Ciupiński zameldował się po jednej godzinie i trzydziestu trzech minutach. Drugie miejsce przejął Bartłomiej Buczek i nie odpuścił aż do mety, gdzie zameldował się na drugim miejscu z czasem 2:07:18. Trzecie miejsce na podium przypadło Radosławowi Jończakowi (2:08:55).

Liderką wśród Pań od samego początku była Judyta Lech. Drugą kobietą na mecie była Justyna Kołarzyk z czasem 2:22:49, a trzecie miejsce zajęła Agnieszka Malik, której zegar na mecie zatrzymał się na czasie 2:34:11.

bartosz-ceberak-i-marlena-nowacka-zwycieza-garmin-ultra-race-na-dystansie-53-km-03

Na dystansie 9 km (+450 m/ – 450 m) od samego początku faworytem był Piotr Jaśtal, który na metę wbiegł z sześciominutową przewagą nad drugim zawodnikiem Adamem Buczakowskim (50:01). Trzecie miejsce zajął Janusz Ferenc z czasem 50:07. Wśród kobiet również od samego początku prowadziła zwyciężczyni na tym dystansie – Justyna Leśniewska. Druga na metę wbiegła Małgorzata Pękala (1:00:35), a trzecie miejsce zajęła Agnieszka Rejterada (1:02:08).

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego debiutu w organizacji biegów górskich, jakim jest Garmin Ultra Race. Trzy dystanse dla dorosłych oraz trzy dystanse dla dzieci spowodowały, że nasza impreza była swoistym festiwalem biegowym. Łącznie na naszą dwudniową imprezą zgłosiło się niemal tysiąc uczestników, co jest powodem do dumy” – powiedział Marcin Florek, dyrektor zawodów z firmy Labosport Polska.

Podczas całych zawodów Garmin Ultra Race każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle Gór Stołowych, siedząc na tronie w koronie z berłem w ręku w ramach akcji #królGUR. Ambasadorem biegu był Tomasz Karolak, którego można było spotkać właśnie drugiego dnia na Zalewem Radkowskim.

bartosz-ceberak-i-marlena-nowacka-zwycieza-garmin-ultra-race-na-dystansie-53-km-04
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Igrzyska przez cały rok – czy to możliwe ? Zachęć znajomych do ruchu!
Następny wpis
Czas na przełaje! Rusza cykl CITY TRAIL
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu