fbpx
Buty do biegania

Test butów w ciężki teren. Poznaj On Running Cloudventure

Biegając ultra, w każdym tygodniu przemierzamy dziesiątki kilometrów, niejednokrotnie w ciężkim crossowym bądź górskim terenie. Do takiej aktywności potrzeba obuwia, które może pochwalić się długą żywotnością, a także zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Gdy otrzymałem do testów buty ON RUNNING CLOUDVENTURE, zastanawiałem się, co też tym razem wymyślili biegowi technolodzy, gdyż obuwie ON przez podeszwę wyglądają dość futurystycznie. Jak wypadły? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
test butow on running cloudventure 01

Biegając ultra, w każdym tygodniu przemierzamy dziesiątki kilometrów niejednokrotnie w ciężkim crossowym bądź górskim terenie. Do takiej aktywności potrzeba obuwia, które może pochwalić się długą żywotnością, a także zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Gdy otrzymałem do testów buty ON RUNNING CLOUDVENTURE, zastanawiałem się, co też tym razem wymyślili biegowi technolodzy, gdyż obuwie ON przez podeszwę wyglądają dość futurystycznie. Jak wypadły? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Od razu moje zainteresowanie wzbudziła dość prosta narracja, która skupiała się na tym, że jest to but treningowy na długie wybiegania w ciężkim terenie. Dokładnie takich butów potrzebuję podczas swoich treningów. Testując markę ON, udało mi się trafić na bardzo wymagające warunki pogodowe. Śnieg, lód, woda, błoto … idealnie, aby popastwić się nad nowym modelem.

test-butow-on-running-cloudventure-04

Amortyzacja – mocna rzecz

ON RUNNING CLOUDVENTURE jest typowym butem terenowym. Charakteryzuje go gruba podeszwa ze specjalnym systemem amortyzacji, agresywny i głęboki bieżnik, otok chroniący przed kamieniami i korzeniami oraz wzmocniony czub buta zabezpieczający palce przed uderzeniami. W podeszwie zastosowano Missiongrip™. Jest to bieżnik z wypustkami w rejonie pięty ustawionymi prostopadle do kierunku biegu. W okolicy palców wypustki są ustawione odwrotnie – w kierunku pięty – by zapewnić dobrą trakcję podczas wybicia i podchodzenia pod górę. Zastosowana specjalna mieszanka gumy na podeszwie zapewnia trzymanie na mokrej i śliskiej powierzchni. Buty wgryzają się w ziemię, nie uciekają boki, nie mają tendencji do ślizgania się. W dużym błocie chmurki jednak zapychają się mazią i nie chce ona szybko odpadać. Buty stają się przez to cięższe. Oczywiście po pewnym czasie i wspomaganiu tupaniem błoto odpada, ale nie jest to wygodne.

System amortyzacji składa się z tzw. „chmurek” pod podeszwą. Gwarantują one amortyzację w pionie i poziomie. Ta technologia ma zapewnić efektywną amortyzację w trakcie lądowania. W podeszwę środkową wbudowana jest sprężysta elastomerowa płytka (przebiegająca na całej długości podeszwy). To technologia Speedboard. Przy zgięciu pochłania ona część energii, a następnie dążąc do wyprostu, oddaje ją w trakcie wybicia. Amortyzacja jest naprawdę spora i trudno mówić o czuciu terenu. Biegałem jednak w tym bucie po kamieniach, korzeniach i wcale nie pragnąłem, abym w takich warunkach czuł teren. Uważam, że zadaniem takiego buta treningowego jest ochrona stopy, a nie czucie, i z tym radzi sobie naprawdę dobrze.

test-butow-on-running-cloudventure-03

Nowe technologie w słuzbie biegacza

Stopa układa się w bucie dobrze. Moja jest neutralna, więc trudno mi ocenić, jak będzie pracowała stopa supinatprów czy pronatorów, ale w założeniach konstrukcyjnych właśnie płytka speedboard ma zmniejszać skłonność do nadmiernej pronacji czy supinacji. Osoby z szerokim podbiciem mogą mieć problemy, gdyż gumowy otok nie będzie chętnie i elastycznie dopasowywał się do takiej anatomii dolnej kończyny. Palce mają natomiast odpowiednią ilość miejsca, są w miarę naturalne ułożone. Dzięki efektywnemu trzymaniu but stanowi integralną część biegacza. Podczas biegu na prostych odcinkach, lekkich zbiegach i podbiegach nie zanotowałem żadnych problemów. Komplikacje zaczynają się jednak na bardzo ostrych nachyleniach terenu. Cienkie sznurowadła, które moim zdaniem są najsłabszym elementem tego modelu, nie trzymają idealnie i podczas mocnego nacisku lekko puszczają. Poprzez to trzymanie staje się mniej efektywne, a na stopie czuć wyraźny luz. Jeśli chcecie ostro zbiegać, to zawiążcie sznurowadła minimum na dwa razy.

test-butow-on-running-cloudventure-02

Na wkładkę nawet nie zwróciłem uwagi, a to według mnie dobrze o niej świadczy. Buty, jak na swoje przeznaczenie, są dość lekkie. Ich waga to około 295 gramów w zależności od rozmiaru i oczywiście bez błota w podeszwie. ON RUNNING CLOUDVENTURE uszyte są z wytrzymałych i dobrej jakości materiałów. Dobrze wykonane klejenia, wysoka jakość wykończenia cholewki, wygodny zapiętek. Brakuje mi jednak na języku kieszonki, w którą można by schować sznurówki. Trochę nie rozumiem konstruktorów, którzy robiąc but w teren, zostawiają wiązania swobodnie zwisające. Bieg po krzakach czy też ostrężynach grozi ich rozwiązaniem. Ten element, jak i sznurowadła, ewidentnie do poprawy.

Buty dobrze oddychają – gwarantuje to przewiewna siateczka. Należy jednak uważać przed wbiegnięciem w wodę. Sam but wody nie wciąga i szybką ją odprowadza, jednak gumowy otok chroniąc stopę powoduje, że woda, która wpływa do buta, nie jest w stanie szybko się z niej wydostać. Mimo to nie czuje się jakiegoś wielkiego chlupania.

test-butow-on-running-cloudventure-1

Ogólny komfort biegu oceniam wysoko – nie licząc treningów na asfalcie, na który moim zdaniem but się średnio nadaje. Przetaczanie, wybicie, lądowanie, dynamika, komfort – są naprawdę ok. Mogą z niego skorzystać zarówno biegacze doświadczeni, jak i początkujący. Po 100 kilometrach testu nie ma na nich śladów zużycia. Nie widać przecierania siateczki, łamania się klejeń gumy czy też uszkodzeń wewnętrznej strony cholewki. Biegając podczas testu trasy półmaratońskie, nie doświadczyłem również żadnych otarć, odcisków i obić stopy.

Jak wyglądał test i w jakich dokładnie warunkach biegałem, możecie zobaczyć na filmie.

Bartosz Konopka – miłośnik górskich wędrówek i ultramaratonów. Autor videobloga Zwiedzanie Przez Bieganie

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Scott Jurek w Polsce - 26 marca 2019
Następny wpis
Nowa trasa biegu OSHEE 10 km. Czy 14 kwietnia padnie nowy rekord Polski?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu