fbpx
Ekologia dla producentów obuwia sportowego staje się coraz ważniejsza.

Biegowe buty zero

Rok 2022 przyniesie wiele zmian na rynku biegowym, a ich kierunek wyznacza dbałość o środowisko. Bycie eko jest obecnie nie tylko wymagane, co wręcz modne, dlatego producenci butów do biegania przygotowali kilka smakołyków dla swoich klientów. Sprawdźmy, co zagości wkrótce na półkach sklepowych i z pewnością stanie się standardem w najbliższej przyszłości.

Cyclone On Running

Cloudneo Cyclone (źr.: https://www.on-running.com/en-us/products/cloudneo)
Cloudneo Cyclone (źr.: https://www.on-running.com/en-us/products/cloudneo)

Zacznijmy od firmy On Running, której propozycją na 2022 roku jest Cyclone. Cyclone to nie jest nowy but, tylko usługa oparta na subskrypcji – rejestrując się na dedykowanej platformie i płacąc miesięczny abonament (dokładnie 25 funtów), dostajesz buty Cloudneo i po przebiegnięciu 600 km lub po 6 miesiącach możesz zażądać nowej pary, a On Running ci ją dostarczy. Jednocześnie wysyłasz do nich swoje stare obuwie, które zostanie w 100% rozłożone i zamienione na surowce do nowych produktów (zero waste).

Cloudneo pojawi się u pierwszych subskrybentów już w lecie 2022 r. Jego cholewka zostanie wykonana z jednego kawałka przędzy i pozyskana z ziaren rącznika, nie będzie również kolorowana żadnymi barwnikami. Jak reklamuje go On, jest to but, który nigdy nie będzie twoją własnością. „Stworzenie buta w pełni nadającego się do recyklingu to jedno. Poszliśmy o krok dalej. Chcieliśmy pokazać, że zrównoważony rozwój i wydajność mogą iść w parze” – mówi Olivier Bernhard, współzałożyciel On.

Dokonując szybkiej matematyki, za 300 funtów rocznie można mieć dwie nowe pary butów, co oznacza 150 funtów za parę (około 840 zł) i dzisiaj jest ceną dość typową dla zaawansowanych technicznie butów sportowych, ale ze znaczną dodatkową korzyścią w postaci pełnego recyklingu. 

Salomon Index.01

Salomon Index.01 (źr.: https://www.salomon.com/pl-pl/blog/index01)
Salomon Index.01 (źr.: https://www.salomon.com/pl-pl/blog/index01)

Salomon również posiada w swojej ofercie buty w całości nadające się do recyklingu – model Index.01. Firma ta już dawno zauważyła, że buty to bardzo złożony produkt do recyklingu, ponieważ zazwyczaj składają się z wielu różnych materiałów: skóry, pianki EVA, gumy, TPU, poliestru, poliamidu, a skoro nie ma dobrego sposobu, aby to wszystko rozdzielić po zakończeniu użytkowania, buty często kończą po prostu na wysypisku śmieci.

Tworząc Index.01, postanowiono połączyć więc tylko dwa materiały – piankę wykonana z TPU wypełnioną azotem, którą nazwano INFINIRIDE i którą po zakończeniu użytkowania obuwia można zmielić na drobne kawałki, a następnie ponownie przetworzyć. Cholewka i nici łączące ją z podeszwą zrobione są natomiast z poliestru z recyklingu. Po wykorzystaniu obuwia, cholewkę oddzieli się od podeszwy, zmieli to wszystko na drobny granulat, i po połączeniu ze świeżym TPU wykorzysta przy produkcji butów narciarskich marki Salomon Alpine, które będą dostępne w kolekcji zimowej w 2022 r.

Jeśli jesteś właścicielem obuwia Index.01, po zużyciu możesz je bezpłatnie odesłać do punktu zbiórki. Prezes firmy Salomon, Michael White, powiedział: „Entuzjastyczne podejście naszych pracowników do projektu Index.01 jest odzwierciedleniem tego, co słyszymy również od naszej lojalnej społeczności entuzjastów ruchu na świeżym powietrzu. Pragną oni, aby marki, takie jak Salomon, szukały bardziej zrównoważonych sposobów rozwijania produktów. Jesteśmy dumni z tego, że zaprojektowaliśmy buty biegowe nadające się do recyklingu i charakteryzujące się parametrami, których konsumenci oczekują od firmy Salomon”. Polska cena tego buta to 869 zł. 

Adidas Allbirds Futurecraft.Footprint

Adidas Allbirds Futurecraft.Footprint (źr.: https://www.highsnobiety.com/p/allbirds-adidas-futurecraft-footprint-release-date-price/)
Adidas Allbirds Futurecraft.Footprint (źr.: https://www.highsnobiety.com/p/allbirds-adidas-futurecraft-footprint-release-date-price/)

Kolejnym aspektem, na który producenci obuwia zwracają coraz większą uwagę, jest ślad węglowy. Adidas i Allbirds w maju tego roku postanowiły dążyć  do bezprecedensowego wspólnego celu: stworzenia butów do biegania o najniższym na świecie śladzie węglowym. Tzw. Futurecraft.Footprint to but jak każdy inny (choć o imponującej wadze 154 g), jednak jego ślad węglowy wynosi tylko 3 kg CO2 na parę, gdy tymczasem standardowy but “kosztuje” średnio od 12,5 do 13,6 kg dwutlenku węgla (z czego 68% generuje proces produkcyjny). Dodatkowo większośc butów zbudowana jest z nieulegających biodegradacji tworzyw sztucznych, takich jak pianka EVA czy poliester, które mogą przetrwać na wysypisku nawet 1000 lat, tymczasem w samej tylko Wielkiej Brytanii w jednym roku wyrzucanych jest 300 milionów par butów. Mając to na uwadze, Adidas i Allbirds zamienili piankę na bazie ropy naftowej na piankę z recyklingu i trzciny cukrowej, a cholewkę wykonali w 70% z materiałów pochodzących z recyklingu, a w 30% z materiału pochodzącego z pulpy drzewnej. Futurecraft.Footprint jako concept shoe rozesłano do 100 osób, większa premiera nastąpić ma pod koniec 2021 r., a ogólnodostępne wydanie odbędzie się na wiosnę 2022 r., jednak cena nie została jeszcze potwierdzona. 

Brooks Ghost 14

Brooks rekompensuje ślad węglowy (źr.: https://www.brooksrunning.com/en_us/blog/gear-stories/ghost-14-carbon-neutral.html)
Brooks rekompensuje ślad węglowy (źr.: https://www.brooksrunning.com/en_us/blog/gear-stories/ghost-14-carbon-neutral.html).

Nie można w tym zestawieniu pominąć firmy Brooks, która zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku, zaczynając od wprowadzenia na rynek pierwszego buta do biegania, który ma zerowy ślad węglowy, Ghost 14. Muszę tu jednak wyjaśnić, że ślad węglowy wspomnianego buta to 10,34 kg CO2, jednak tę emisję Brooks rekompensuje angażując się w projekty i inwestycje w energię odnawialną, zalesianie itd. (mówiąc wprost, po prostu kupuje tzw. kredyty węglowe). Cena tego buta w Polsce to 549 zł. Ghost to model o największej liczbie egzemplarzy i zapewne dlatego Brooks postanowił rozpocząć swoją zieloną rewolucję właśnie od niego. Dodatkowo w 2022 roku marka ma plan uruchomić program zwrotów, tworząc, podobnie jak wyżej wspomniane firmy, obuwie zero waste o pełnym obiegu, a od 2023 roku zamierza stosować we wszystkich swoich produktach, obuwiu i odzieży, poliester pochodzący w 100% z recyklingu.

Reebok Forever Floatride GROW

Reebok Forever Floatride Grow (źr.: https://www.reebok.pl/buty-forever-floatride-grow/FX9307.html)
Reebok Forever Floatride Grow (źr.: https://www.reebok.pl/buty-forever-floatride-grow/FX9307.html).

Na zakończenie wspomnę również o marce Reebok, która zdecydowała się na obuwie w całości roślinne. Jest to model Forever Floatride Grow, którego podeszwa środkowa została wykonana z materiału pochodzącego z produkcji oleju rycynowego (pozyskiwanego z ziaren rącznika, czyli z materiału, który będzie również stosowany w Cloudneo) i zapewnia sprężystość, lekkość i dynamikę, wkładka EVA wytworzona została z alg, a cholewka z pulpy drzewnej eukaliptusa. Podeszwa zewnętrzna jest natomiast zrobiona z gumy pozyskiwanej z kauczukowców, co zapewnia jej trwałość. Trwałość to największe wyzwanie, jako stoi przed obuwiem roślinnym, muszą one być w stanie wytrzymać uderzenia i Reebok twierdzi, że udało im się to zrobić. Jedynym nieroślinnym składnikiem Forever Floatride jest klej. Prace nad butem trwały ponad siedem lat, a jego polska cena wynosi około 499 zł. 

Szkic projektanta Ricardo Vestuti (źr.:https://www.gameplan-a.com/2020/09/why-you-need-to-park-your-assumptions-to-create-plant-based-shoes/).
Szkic projektanta Ricardo Vestuti (źr.:https://www.gameplan-a.com/2020/09/why-you-need-to-park-your-assumptions-to-create-plant-based-shoes/).

Niewątpliwie On, Reebok i Salomon podjęli godne pochwały, innowacyjne kroki naprzód, aby zająć się globalnym wyzwaniem stojącym przed nami wszystkimi. Spośród trzech marek, On wyznaczyła najśmielsze cele, wychodząc poza tworzenie zrównoważonych produktów, a promując kolosalne zmiany w prowadzeniu gospodarki produktowej. Z pewnością będzie to nie tylko trend na 2022 rok, ale i wyznacznik działalności na kolejne lata. Współtwórca Allbirds, Tim Brown wskazał, że: “zmiany klimatu to globalny problem, który nie zna granic, nie będzie czekał na nikogo i będzie wyzwaniem dla wszystkich“. 

Co myślisz o trendzie na buty zero? Zostaw komentarz poniżej bądź zajrzyj na forum.treningbiegacza.pl!

Źródła:

https://www.brooksrunning.com/en_us/blog/gear-stories/ghost-14-carbon-neutral.html

https://www.reebok.pl/buty-forever-floatride-grow/FX9307.html

https://www.podiumrunner.com/culture/running-shoes-are-part-of-an-environmental-crisis-is-change-coming/

https://www.gameplan-a.com/2020/09/why-you-need-to-park-your-assumptions-to-create-plant-based-shoes/

https://www.runninginsight.com/news-of-the-run-specialty-world

https://www.active.com/running/articles/5-hot-race-trends-that-are-happening-right-now

https://www.runninginsight.com/running-brands-conservation-alliance

https://footwearnews.com/2021/business/athletic-outdoor/running-shoe-industry-predictions-2022-1203202740

https://www.wired.co.uk/article/adidas-allbirds-futurecraft-footprint

https://www.runnersworld.com/uk/gear/shoes/a34094874/on-running-cyclon-recyclable-shoe-subscription/

https://www.wired.com/story/allbirds-adidas-futurecraft-footprint-running-shoe/

https://www.on-running.com/en-us/cyclon

https://www.on-running.com/en-us/articles/cyclon-bioplastics

https://www.salomon.com/pl-pl/blog/index01

https://www.esquire.com/style/mens-fashion/a36523293/adidas-allbirds-collaboration-futurecraft-footprint-sneakers/

https://www.vogue.com/article/adidas-allbirds-collaboration-sustainable-sneaker-lowest-carbon-footprint

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Dlaczego nie mogę schudnąć? Dlaczego odchudzanie jest takie trudne?

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Następne
Apple Watch 7 - pierwsze wrażenia. Czy pozbędę się swego zegarka biegowego?

Apple Watch 7 - pierwsze wrażenia

Powiązane artykuły

baner na fb
Czytaj dalej

adidas SolarBOOST zapowiada rewolucję w miejskim bieganiu – sprawdzamy to dla Was

adidas zapowiedział kolejną rewolucję, a na jej sztandarach widnieje adidas SolarBOOST, czyli nowy but treningowy, oparty na odświeżonej piance BOOST, dzięki której nasze treningi mają być przyjemniejsze, a każde odbicie bardziej efektywne. Zmian jest jednak znacznie więcej, a wszystkie sprawdziliśmy bezpośrednio – testując adidasy SolarBOOST na wrocławskich ścieżkach. Sprawdźcie, czy nowe rozwiązania faktycznie zasługują na miano rewolucji.
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model