🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Relacje

Bartłomiej Przedwojewski najlepszym biegaczem górskim na świecie!

Od środy na archipelagu Azory odbywały się zawody Golden Trail Championship. To najbardziej prestiżowe zawody w biegach górskich,…
Bartłomiej Przedwojewski najlepszym biegaczem górskim na świecie!

Od środy na archipelagu Azory odbywały się zawody Golden Trail Championship. To najbardziej prestiżowe zawody w biegach górskich, które miały wyłonić najlepszego „górala” świata.  Przed zawodnikami były do pokonania 4 etapy o znacznych przewyższeniach, wszystkie najeżone trudnymi podbiegami, technicznymi zbiegami w bardzo wymagających wulkanicznych górach archipelagu Azory. Na starcie stanęli najlepsi górscy biegacze świata, którzy łącznie mieli do pokonania dystans 113 km/+6100 metrów w górę. Po fascynujących 4 etapach całe zawody zwyciężył Polak Bartłomiej Przedwojewski reprezentujący Team Salomona. Nasz rodak wygrał w niesamowitym stylu, dwukrotnie zwyciężając etapy, a dwukrotnie zajmując drugie miejsce. Bartek zostawił za swoimi plecami legendy światowych biegów górskich, a jego zwycięstwo jest najlepszym wynikiem Polaka w całej historii tej dyscypliny.

Golden Trail Championship to impreza, której głównym pomysłodawcą jest marka Salomon – francuski producenty obuwia, sprzętu narciarskiego i outdoorowego. Osoby odpowiedzialne za organizację zawodów pracowały od wielu miesięcy ramie w ramię z ekipą Azores Trail Run, tak aby doprowadzić do finalizacji imprezy. Zastosowano wszystkie rygorystyczne środki sanitarne, wdrożono specjalne procedury podczas zawodów, zakwaterowania, spożywania posiłków czy nawet spędzania wolnego czasu. Zawodnicy przybywający na wyspy musieli między innymi poddać się testom na Covid-19 jeszcze w swoim kraju, a następnie powtórzyć testy już na miejscu. Wśród biegaczy elity na starcie pojawiła się trójka naszych rodaków, a my największe nadzieje wiązaliśmy z Bartłomiejem Przedwojewskim, który kilkanaście miesięcy temu przebojem wdarł się do światowej elity biegaczy górskich.

Kwalifikacje do zawodów

Przypomnijmy, że Golden Trail Championship to zawody stworzone przed trzema laty przez markę Salomon znane pod nazwą Golden Trail World Series.  To najbardziej prestiżowy cykl zawodów w biegach górskich na świecie w którym rywalizują najlepsi biegacze. Pomysł marki Salomon został na tyle pozytywnie odebrany przez środowisko jak i samych biegaczy, że w drugiej edycji imprezy zaczęły powstawać poszczególnie edycje narodowe ligi (Golden Trail National Series), których zwycięzcy automatycznie kwalifikowali się do startu w elicie w kolejnym roku. Finały zawodów odbywały się między innymi w RPA czy Himalajach.

Rok 2020 miał być kolejnym spektakularnym rozwojem cyklu. Pojawiły się nowe biegi, edycje narodowe miały zostać zorganizowane w kolejnych krajach na 4 kontynentach. Niestety  Covid-19 wywrócił formułę do góry nogami. Sytuacja związana z pandemią właściwie zawiesiła organizację zawodów na całym świecie do połowy lipca. Mimo to marka Salomon z wielką determinacją starała się znaleźć bezpieczną formułę cyklu i dostosować się do nowej sytuacji, tak aby można przeprowadzić zawody choćby w okrojonej formule. W krajach gdzie było to możliwe zawody odbywały się normalnie, a zwycięzcy otrzymywali tak zwane „złote bilety” uprawniające do startu w finale. W krajach gdzie nie dało się zorganizować rywalizacji w zawodach, stworzono specjalne trasy na Stravie, gdzie przez kilka tygodni biegacze mogli rywalizować o jak najlepsze czasy i tym samym „złote karnety”. Zwycięzcy również otrzymywali zaproszenie na finał, które oznaczało nic innego jak pokrycie wszelkich kosztów związanych z pobytem i startem na Azorach. Jednocześnie Wielki Finał edycji pierwotnie planowany w Argentynie został zamieniony na formułę 4-etapowego Golden Trail Championship na Azorach.

GTC Stage 3 201031cMickael Mussard 00006 1
Bartek ma znakomity sezon!

Wielkim magnesem przyciągającym najlepszych biegaczy świata była pula nagród, która wynosiła rekordowe  100 000 euro! Rywalizacja wyłaniała nie tylko zwycięzce całych zawodów, ale też najlepszego „wspinacza”, najlepszego „zbiegającego” i najlepszego „sprintera”

Polskie środowisko biegów górskich mocno trzymało kciuki za naszego reprezentanta, który nie tylko od kilkunastu miesięcy należy do światowej czołówki biegania po górach, ale słynie ze swojej waleczności i biegania dosłownie na granicy fizycznych możliwości. Bartek na Azory wybierał się z optymizmem, chociaż okres przygotowawczy pozostawiał jego zdaniem wiele do życzenia. Z pewnością jego zawodowe obowiązki w czasach pandemii (Bartek jest zawodowym strażakiem) były szalenie trudne do pogodzenia z treningiem.  W tych zwariowanych czasach, czasami trening w górach musiał być zastąpiony treningiem na bieżni mechanicznej oraz trenażerem wystawionym na balkon. Niedzielny sukces Polaka w takich okolicznościach przygotowań pokazuje skalę talentu i możliwości polskiego biegacza.

c PhilippReiter GTCAzores stage4 68
Bartek biegł mocno od początku!

Bartek od początku zawodów prezentował się bardzo dobrze zajmując 3. miejsce w środowym prologu, który  decydował o rozstawieniu zawodników w I etapie. Od I etapu Polak nie kalkulował. Biegał bardzo mocno, a jednocześnie świetnie taktycznie na trasie wykorzystując wszystkie trudności techniczne na swoją korzyść. Mocno podbiegał, kapitalnie zbiegał, ale też wyśmienicie prezentował się na odcinkach w miarę płaskich. W  Mistrzostwach brało udział wielu zawodników z maratońskimi życiówkami w okolicach 2 godzin 12-15 minut do których Bartek nawet się nie zbliżył. Bieganie po górach to jednak zupełnie inna dyscyplina sportu. Zawodnik Salomona wygrał dwa etapy (II oraz III), a na pozostałych zajmował drugie pozycje. Najwięcej emocji przyniósł oczywiście etap IV podczas którego zajmujący do tej pory drugą pozycję Amerykanim James Walmsley postawił wszystko na jedną kartę I od startu narzucił bardzo mocne tempo. Bartek mimo ogromnego kryzysu na trasie już na początku biegu, zdołał utrzymać legendę amerykańskich biegów górskich na odległośc wzroku i nie pozwalał się oderwać przeciwnikowi. Ostatecznie Bartek etap IV ukończył za Amerykaninem, ale 9 minutowa przewaga wypracowana w trzech poprzednich dniach była zbyt duża by Amerykanim mógł odwrócić losy rywalizacji. Polak wygrał najlepiej obsadzone zawody w całej historii biegów górskich jakie kiedykolwiek się odbyły.

Na Azorach wśród zawodników elity biegali też inni nasi rodacy: Mirosława Witowska i Marcin Rzeszótko. Zarówno Miśka jak i Marcin pobiegli bardzo walecznie i zaprezentowali się naprawdę dobrze zajmując w światowej elicie odpowiednio 18 i 17 miejsce.

Bartłomiej Przedwojewski – sylwetka 

Kiedy Bartłomiej Przedwojewski dwa lata temu pojawił się na Mistrzostwach Polski w Skyrunningu w Tatrach, spektakularnie zwyciężając z najlepszymi polskimi „góralami”, sporo osób zastanawiało się, jak może się potoczyć kariera tego zawodnika. Pierwsze zawody w Tatrach, asfaltowe buty na nogach, prowadzenie od startu do mety, pewność siebie i ujmujący uśmiech spowodowały, że biegowy światek zaczął się nieco uważniej przypatrywać pochodzącemu z Głuchołaz zawodnikowi.

Kiedy kilka tygodni później Bartek ponownie zwyciężył, tym razem w Karpaczu, i zdobył Mistrzostwo Polski w Długodystansowym Biegu Górskim wyprzedzając drugiego zawodnika o 13 minut, wiadomo było, że mamy do czynienia z wielkim talentem. Później sprawy potoczyły się jeszcze szybciej. Z końcem sezonu Bartek został zawodnikiem polskiego Salomon Team, a jego talent zaczął się rozwijać jeszcze szybciej.

Niesamowitym przełomem w karierze pracującego na co dzień w Straży Pożarnej we Wrocławiu Bartka, stały się zawody Zegama w 2018 roku. Zegama to jeden z najsłynniejszych europejskich biegów górskich z niezwykłą historią i fantastycznymi kibicami. Nie od dziś wiadomo, że czołowe miejsca w tym elitarnym biegu to niesamowita odskocznia do międzynarodowej kariery. Zegama była prawdziwym międzynarodowym debiutem Bartka, który zajął miejsce na najniższym stopniu podium. Kolejne biegi cyklu Golden Trail World Series potwierdzały wielkie możliwości Polaka, a wygrana w Wielkim Finale GTWS w RPA zaowocowała zaproszeniem do Teamu Salomon Reserve.

Bartek po roku znalazł się zatem w bezpośrednim zapleczu najlepszych biegaczy świata, jednak ciągle do Teamu Elity była jeszcze daleka droga. Zeszłoroczne starty Bartka potwierdziły talent Polaka. Czołowe miejsca na Zegamie, Marathon du Mont Blanc, Dolomyths Run, ponownie skierowały wielką uwagę na Bartka. Zawodnik z Głuchołaz nie tylko potwierdzał kapitalną formę, ale jego styl rozgrywania zawodów był niezwykle widowiskowy dla kibiców. Bartek słynie z niesamowitej waleczności. Nie kalkuluje, biega od początku bardzo mocno, na granicach swoich fizycznych możliwości, a na mecie jest zawsze najbardziej wycieńczonym zawodnikiem ze stawki. Serdeczność, niezwykle ciepła osobowość, kontaktowość to wszystko spowodowały, że Bartek został bardzo dobrze przyjęty przez najlepszych biegaczy na świecie.

Dzisiaj ta historia trwa dalej, Bartek stał się częścią najlepszego teamu w środowisku biegów górskich, a w niedzielę wygrał Golden Trail Championship. W ciągu kilkunastu miesięcy z pozycji niemal anonimowego zawodnika wyrasta na numer 1 światowych biegów górskich.

Więcej o zawodach na www.goldentrailseries.com.

@jsaragossa GTCAzores stage3 JSA6596
Bartłomiej Przedwojewski numer 1 Golden Trail Championship!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czym jest dla Ciebie bieganie? KONKURS
Następny wpis
Test Inov-8 Trailroc G 280
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.