fbpx
VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022

VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022

Ochotnicą Dolną znów zawładnęli biegacze! Blisko tysiąc zawodników wzięło czynny udział w siódmej edycji Festiwalu Biegów Górskich “Gorce Ultra-Trail”. Wydarzeniami imprezy odbywającej się pod honorowym patronatem wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Gut-Mostowego były rozgrywane po raz pierwszy na gorczańskich szlakach: rywalizacja o medale mistrzostw Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie oraz bieg na kultowym dystansie 100 mil, czyli 163 km.

W palecie GUT-2022 znalazło się w sumie 8 biegów. Do tradycyjnych już dystansów 102, 84, 48, 20 (Ochotnica Challenge) i 12 kilometrów doszły nowości: Bieg 7 Wież na 163 km, “prawie ultra “GUT-33 i Bieg na Lubań GUT-5. Na 5,5-kilometrowej trasie tego ostatniego krajowa czołówka biegaczy górskich walczyła o mistrzostwo Polski na krótkim dystansie.

W piątkowych (5.08) 14 PZLA Mistrzostwach Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie klasą dla siebie w potwornym upale byli Krzysztof Bodurka i Anna Celińska, która zdobyła już 24 medal górskich MP, a jedenasty złoty!

VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022
VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022

Kilka minut po elicie, na tej samej trasie długości 5,5 km o przewyższeniu 740 m wiodącej z Ochotnicy Dolnej na szczyt Lubania, rywalizowali zawodnicy w biegu otwartym. Na wymagającą trasę wyruszyli nie tylko biegacze zaprawieni w bojach, ale i wielu debiutantów na górskich trasach. Wszyscy, którzy dotarli pod kultową wieżę widokową na Lubaniu, otrzymali pamiątkowe koszulki finiszera, w których dumnie paradowali po Ochotnicy przez dwa kolejne dni festiwalu GUT. Bieg na Lubań GUT-5 w ramach programu “Sportowe Wakacje +” był dofinansowany ze środków budżetu państwa.

W piątkowy wieczór, gdy upał nieco już zelżał, na gorczańskie trasy wyruszyło blisko 40 śmiałków, którzy postanowili zmierzyć się z nowym, najdłuższym dystansem Gorce Ultra-Trail, czyli Biegiem 7 Wież na 163 km. 

Do mety przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej docierali jeszcze w niedzielę podczas trwającej już dekoracji, po blisko 40 godzinach zmagań z górami i własnymi słabościami. Najmocniejsi potrzebowali na to kilkunastu godzin mniej. 

Faworyt rywalizacji Piotr Wojnarowski z powodu kontuzji dość szybko musiał zrezygnować z rywalizacji. Palmę pierwszeństwa przejął wtedy Marcin Wantuch (“zwany Kudłatym” jak sam o sobie mówił) i konsekwentnie powiększał przewagę nad rywalami. Zwycięzca ubiegłorocznego biegu 8 x Lubań jako jedyny pokonał trasę 163 km w czasie poniżej doby – finiszował w blasku reflektorów i strumieniach tryskającego szampana w czasie 23 godzin 6 minut i 58 sekund. 

Wśród kobiet niespodzianki nie było, chociaż typowana zgodnie do końcowego triumfu Patrycja Bereznowska przeżywała na trasie różnorakie przygody. Dwukrotnie między innymi pomyliła trasę, “dokręcając” w ten sposób do oficjalnego dystansu jeszcze około 20 kilometrów. Mimo to, osiągnęła metę bezapelacyjnie pierwsza wśród kobiet, a piąta w całej stawce, po nieco ponad 27,5 godz. biegu. “Nie miałam chwili zwątpienia. Ja chyba jeszcze nigdy, na żadnym biegu i mimo jakichkolwiek przeciwności,  nie rozważałam zejścia z trasy. Kiedy pojawia się problem, natychmiast szukam jego rozwiązania i w ten sposób zajmuję głowę” – powiedziała Patrycja Bereznowska na mecie w Ochotnicy.

Patrycja Bereznowska to wielokrotna mistrzyni i rekordzistka świata w biegach ultra i wielogodzinnych na trasach płaskich, ale od kilku lat 2 razy w roku, podczas GUT-Winter i letniego Gorce Ultra-Trail, stawia się w Ochotnicy, by sprawdzić swoje siły na górskich, wcale nie łatwych szlakach urokliwego pasma Gorców. 

Takich wiernych “fanów” mają Gorce wśród mocnych biegaczy więcej. To m.in. “etatowy” zwycięzca najdłuższych dystansów Artur Baran (kolejny raz triumfował w biegu na 102 km) czy Sebastian Florek, który po raz drugi wygrał GUT-84, a startował we wszystkich letnich i zimowych wydaniach GUT od początku historii Gorce Ultra-Trail, czyli od roku 2016.

Warto jeszcze zauważyć i docenić wyczyn pięciu biegaczy, którzy skompletowali nieformalną Gorczańską Triadę – przebiegli w ciągu 3 dni imprezy 3 dystanse. Uhonorowani przez organizatorów pamiątkowymi statuetkami zostali za to: Marek Grygoruk, Jacek Kurek, Piotr Noworolnik, Mariusz Strzelczyk i Roman Sworski.

VII GORCE ULTRA-TRAIL 2022 – ZWYCIĘZCY BIEGÓW

Bieg 7 Wież 163 km: Marcin Wantuch, Patrycja Bereznowska

GUT-102 km: Artur Baran, Agnieszka Tatarek-Konik

GUT-84 km: Sebastian Florek, Aleksandra Jakubiec

GUT-48 km: Karol Sioła, Magdalena Ortyl

GUT-33 km: Dariusz Marek, Ania Halska

Ochotnica Challenge 20 km: Jacek Sobas, Urszula Paprocka

GUT-12: Krystian Świerad, Karolina Obstój

Bieg na Lubań 5 km: Łukasz Dudzik, Edyta Szczęsna

14 PZLA MP w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie: Krzysztof Bodurka, Anna Celińska

PEŁNE WYNIKI 

VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022
VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Jedną z głównych dziedzin specjalizacji ekspertów do spraw żywienia jest tak zwana dietetyka sportowa.

Pomoc dietetyka w diecie sportowca

Następne
B3K2021034

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy! 

Powiązane artykuły

krakow zachwycil po raz kolejny relacja z 4 pzu polmaratonu krolewskiego 01
Czytaj dalej

Kraków zachwycił po raz kolejny – relacja z 4. PZU Półmaratonu Królewskiego

Kraków kwitnie, fascynuje i ściąga co raz więcej biegaczy. Podobnie, jak tegoroczny maraton także i półmaraton zaliczył rekordową frekwencje. Malownicza trasa, przyjaźni Krakowianie, a także wyrozumiali turyści, których w Krakowie nigdy nie brakuje, rozświetlona Tauron Arena, która przyjęła 8.336 gwiazd tego wydarzenia, którzy postanowili zmierzyć się z dystansem nieco ponad 21 kilometrów. Całości dopełniła piękna, jesienna, słoneczna pogoda, która przysłużyła się głównie kibicom i turystom.