🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Kalendarz biegowy

VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022

Ochotnicą Dolną znów zawładnęli biegacze! Blisko tysiąc zawodników wzięło czynny udział w siódmej edycji Festiwalu Biegów Górskich “Gorce…
VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022

Ochotnicą Dolną znów zawładnęli biegacze! Blisko tysiąc zawodników wzięło czynny udział w siódmej edycji Festiwalu Biegów Górskich “Gorce Ultra-Trail”. Wydarzeniami imprezy odbywającej się pod honorowym patronatem wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Gut-Mostowego były rozgrywane po raz pierwszy na gorczańskich szlakach: rywalizacja o medale mistrzostw Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie oraz bieg na kultowym dystansie 100 mil, czyli 163 km.

W palecie GUT-2022 znalazło się w sumie 8 biegów. Do tradycyjnych już dystansów 102, 84, 48, 20 (Ochotnica Challenge) i 12 kilometrów doszły nowości: Bieg 7 Wież na 163 km, “prawie ultra “GUT-33 i Bieg na Lubań GUT-5. Na 5,5-kilometrowej trasie tego ostatniego krajowa czołówka biegaczy górskich walczyła o mistrzostwo Polski na krótkim dystansie.

W piątkowych (5.08) 14 PZLA Mistrzostwach Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie klasą dla siebie w potwornym upale byli Krzysztof Bodurka i Anna Celińska, która zdobyła już 24 medal górskich MP, a jedenasty złoty!

VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022
VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022

Kilka minut po elicie, na tej samej trasie długości 5,5 km o przewyższeniu 740 m wiodącej z Ochotnicy Dolnej na szczyt Lubania, rywalizowali zawodnicy w biegu otwartym. Na wymagającą trasę wyruszyli nie tylko biegacze zaprawieni w bojach, ale i wielu debiutantów na górskich trasach. Wszyscy, którzy dotarli pod kultową wieżę widokową na Lubaniu, otrzymali pamiątkowe koszulki finiszera, w których dumnie paradowali po Ochotnicy przez dwa kolejne dni festiwalu GUT. Bieg na Lubań GUT-5 w ramach programu “Sportowe Wakacje +” był dofinansowany ze środków budżetu państwa.

W piątkowy wieczór, gdy upał nieco już zelżał, na gorczańskie trasy wyruszyło blisko 40 śmiałków, którzy postanowili zmierzyć się z nowym, najdłuższym dystansem Gorce Ultra-Trail, czyli Biegiem 7 Wież na 163 km. 

Do mety przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej docierali jeszcze w niedzielę podczas trwającej już dekoracji, po blisko 40 godzinach zmagań z górami i własnymi słabościami. Najmocniejsi potrzebowali na to kilkunastu godzin mniej. 

Faworyt rywalizacji Piotr Wojnarowski z powodu kontuzji dość szybko musiał zrezygnować z rywalizacji. Palmę pierwszeństwa przejął wtedy Marcin Wantuch (“zwany Kudłatym” jak sam o sobie mówił) i konsekwentnie powiększał przewagę nad rywalami. Zwycięzca ubiegłorocznego biegu 8 x Lubań jako jedyny pokonał trasę 163 km w czasie poniżej doby – finiszował w blasku reflektorów i strumieniach tryskającego szampana w czasie 23 godzin 6 minut i 58 sekund. 

Wśród kobiet niespodzianki nie było, chociaż typowana zgodnie do końcowego triumfu Patrycja Bereznowska przeżywała na trasie różnorakie przygody. Dwukrotnie między innymi pomyliła trasę, “dokręcając” w ten sposób do oficjalnego dystansu jeszcze około 20 kilometrów. Mimo to, osiągnęła metę bezapelacyjnie pierwsza wśród kobiet, a piąta w całej stawce, po nieco ponad 27,5 godz. biegu. “Nie miałam chwili zwątpienia. Ja chyba jeszcze nigdy, na żadnym biegu i mimo jakichkolwiek przeciwności,  nie rozważałam zejścia z trasy. Kiedy pojawia się problem, natychmiast szukam jego rozwiązania i w ten sposób zajmuję głowę” – powiedziała Patrycja Bereznowska na mecie w Ochotnicy.

Patrycja Bereznowska to wielokrotna mistrzyni i rekordzistka świata w biegach ultra i wielogodzinnych na trasach płaskich, ale od kilku lat 2 razy w roku, podczas GUT-Winter i letniego Gorce Ultra-Trail, stawia się w Ochotnicy, by sprawdzić swoje siły na górskich, wcale nie łatwych szlakach urokliwego pasma Gorców. 

Takich wiernych “fanów” mają Gorce wśród mocnych biegaczy więcej. To m.in. “etatowy” zwycięzca najdłuższych dystansów Artur Baran (kolejny raz triumfował w biegu na 102 km) czy Sebastian Florek, który po raz drugi wygrał GUT-84, a startował we wszystkich letnich i zimowych wydaniach GUT od początku historii Gorce Ultra-Trail, czyli od roku 2016.

Warto jeszcze zauważyć i docenić wyczyn pięciu biegaczy, którzy skompletowali nieformalną Gorczańską Triadę – przebiegli w ciągu 3 dni imprezy 3 dystanse. Uhonorowani przez organizatorów pamiątkowymi statuetkami zostali za to: Marek Grygoruk, Jacek Kurek, Piotr Noworolnik, Mariusz Strzelczyk i Roman Sworski.

VII GORCE ULTRA-TRAIL 2022 – ZWYCIĘZCY BIEGÓW

Bieg 7 Wież 163 km: Marcin Wantuch, Patrycja Bereznowska

GUT-102 km: Artur Baran, Agnieszka Tatarek-Konik

GUT-84 km: Sebastian Florek, Aleksandra Jakubiec

GUT-48 km: Karol Sioła, Magdalena Ortyl

GUT-33 km: Dariusz Marek, Ania Halska

Ochotnica Challenge 20 km: Jacek Sobas, Urszula Paprocka

GUT-12: Krystian Świerad, Karolina Obstój

Bieg na Lubań 5 km: Łukasz Dudzik, Edyta Szczęsna

14 PZLA MP w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie: Krzysztof Bodurka, Anna Celińska

PEŁNE WYNIKI 

VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022
VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pomoc dietetyka w diecie sportowca
Następny wpis
15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy! 
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.