🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Fizjoterapia

Igłoterapia wg Rakowskiego – skuteczny, naturalny sposób na ból i inne objawy czynnościowe

Igłoterapia (i-ter) jest niezwykłą techniką, rozwijaną i opisywaną od ponad czterdziestu lat przez doktora Andrzeja Rakowskiego. Jest to…
Igłoterapia natychmiast zmienia stan pacjenta: zmniejsza się lub ustępuje ból, zwiększa elastyczność mięśni, znika sztywność stawów, poprawia koordynacja ruchów.

Igłoterapia (i-ter) jest niezwykłą techniką, rozwijaną i opisywaną od ponad czterdziestu lat przez doktora Andrzeja Rakowskiego. Jest to technika odruchowa, wykorzystująca zdolności organizmu do samoregulacji, samoleczenia. Skuteczność igłoterapii jest potwierdzona reakcjami dziesiątek tysięcy pacjentów, w tym sportowców, którzy dzięki jej zastosowaniu z powodzeniem pozbyli się dolegliwości bólowych, odzyskali sprawność, mieli szansę powrotu do treningów sportowych i osiągania lepszych wyników. Co niezwykle istotne, to fakt, iż igłoterapia jest bezpiecznym, naturalnym sposobem stymulowania organizmu do zdrowienia, dzięki czemu wielu pacjentów nie potrzebuje stosować chemicznych środków przeciwbólowych lub ma szansę całkowicie odstawić leczenie farmakologiczne.   

Ogólne zasady igłoterapii 

Aby igłoterapia była rzeczywiście skuteczna, wykonuje się ją głównie na struktury łącznotkankowe narządu ruchu: przyczepy mięśni, torebki stawowe, więzadła, okostną. W odpowiedzi na przeciążenie statyczne w tych strukturach pojawiają się pola punktów spustowych i/lub pola punktów maksymalnie bolesnych. Pola punktów spustowych generują dolegliwości bólowe poza miejscem swojego występowania (patrz artykuł „Terapia Manualna Rakowskiego”), takie jak np.: ból, drętwienie, sztywność mięśni, ograniczenie zakresu ruchomości stawów i szereg innych. Cechą charakterystyczną pól punktów spustowych jest to, że ich patologiczna aktywność może utrzymywać się latami, dając objawy o różnym stopniu nasilenia: raz mogą to być objawy ostre, potem ledwie odczuwalne, innym razem znów nasilone. Dzieje się tak, ponieważ punkty spustowe słabo reagują na techniki powszechnie stosowane w fizjoterapii: zabiegi fizykalne, czy masaż. Najefektywniejszą techniką w eliminowaniu ich aktywności okazuje się igłoterapia igłą iniekcyjną wykonana zgodnie z zasadami opisywanymi w systemie Terapii Manualnej Rakowskiego

Kolejnym warunkiem skuteczności i-ter jest znajomość charakterystyki objawowej tkanek. Jest to unikalna wiedza, niezbędna dla pracy terapeutycznej z pacjentami, w tym ze sportowcami. Przez ponad 40 lat swojej praktyki, doktor Rakowski opisał charakterystykę poszczególnych struktur narządu ruchu. Dobrym przykładem jest pole punktów spustowych leżące w więzadle biodrowo-lędźwiowym, które może być przyczyną bólu pachwiny, bólu uda zlokalizowanego w rzucie mięśnia prostego, bólu stawu kolanowego, pośladka, kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego czy bólu jądra u mężczyzny. Jeśli w badaniu i testach czynnościowych nie zostanie ujawniona jego rola w generowaniu dolegliwości, wszystkie wysiłki fizjoterapeuty będą skierowane na leczenie w miejscu występowania bólu, np.: stawu kolanowego czy  kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Oczywiste jest, że ta terapia będzie nieskuteczna. Zatem znajomość charakterystyki objawowej oraz umiejętność badania aktywności struktur łącznotkankowych to podstawa skutecznego leczenia skutków przeciążenia statycznego i dynamicznego.

Igłoterapia wg Rakowskiego
Rys.1. Objawy pola punktów spustowych więzadła biodrowo-lędźwiowego prawego: ból odcinka L/S kręgosłupa, pośladka i uda tyłem, ból pachwiny, jądra, przedniej powierzchni uda, kolana. 

Istotnym czynnikiem determinującym skuteczność igłoterapii jest technika jej wykonania. Coraz powszechniej stosowane suche igłowanie jest techniką całkowicie inną od tu opisywanej. Specjaliści Terapii Manualnej Rakowskiego wykonują zabieg i-ter przestrzegając ogólnych zasad aseptyki oraz optymalnego prowadzenia igły i sposobu dotykania struktury poddawanej terapii. Zanim jednak zostanie wykonana, terapeuta wykorzystując test kontrolny, potwierdza celowość zastosowania tej techniki. 

Test kontrolny to sposób weryfikowania czy dana struktura jest zaangażowania w zdrowotny problem pacjenta i czy bezpośrednie oddziaływanie na nią wywołuje korzystne zmiany. Wykorzystuje się aktualny objaw pacjenta, np. ból kończyny dolnej przy skłonie tułowia w przód, następnie wytypowaną na podstawie charakterystyki objawowej tkanek strukturę poddaje się mobilizacjom uciskowym, po czym sprawdza reakcję w teście kontrolnym. Jeśli pojawia się korzystna zmiana, np. zmniejsza się ból, zwiększa zakres ruchu – wówczas terapeuta ma informację, że warto wykonać igłoterapię tej struktury.

Igłoterapia wg Rakowskiego
Rys. 2 Przykład testu kontrolnego; kreską zaznaczono zakres skłonu w przód wywołujący ból.
Igłoterapia wg Rakowskiego
Rys.3 Mobilizacje uciskowe więzadła biodrowo-lędźwiowego prawego.
Igłoterapia według Rakowskiego
Rys.4 Wykonanie testu kontrolnego po zastosowaniu mobilizacji uciskowych więzadła biodrowo-lędźwiowego prawego; kreską zaznaczono zakres skłonu w przód wywołujący ból. Widać wyraźną różnicę: zakres skłonu w przód bez bólu jest większy po mobilizacjach uciskowych więzadła biodrowo-lędźwiowego.

Cele igłoterapii

Ogólnym celem igłoterapii jest wyciszenie patologicznej aktywności pól punktów spustowych, czyli odnalezienie źródła, przyczyny dolegliwości, a następnie poprzez dotykanie igłą iniekcyjną wyeliminowanie możliwości prowokowania objawów przez tę strukturę. Dzięki temu pacjent może odzyskać sprawność, zwiększyć wydolność organizmu, poprawić wyniki swojego treningu.    

Wskazania szczegółowe do wykonania igłoterapii:

  • bóle kończyny dolnej: stopy, podudzia, uda,
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa,
  • mrowienia, drętwienia, pieczenie, 
  • nadmierne napięcie mięśni, sztywność,
  • ograniczenie ruchomości stawów: skokowych, kolanowych, biodrowych, ramiennych, łokciowych, stawów ręki,
  • niemożność uelastycznienia mięśni,
  • bóle głowy,
  • dolegliwości w obrębie kończyny górnej,
  • objawy sugerujące choroby narządów wewnętrznych bez przyczyn organicznych, np. ból podbrzusza, ból cewki moczowej, bóle klatki piersiowej, szereg innych.
Igłoterapia wg Rakowskiego
Rys.5  Igłoterapia pola punktów spustowych więzadła biodrowo-lędźwiowego prawego.

Dla kogo igłoterapia?

Mimo, iż igłoterapia jest techniką bezpieczną, należy wziąć pod uwagę bezwzględne przeciwskazania, w sytuacji gdy występują – odstąpić od jej wykonania. Mogą to być np. choroby związane z krzepnięciem krwi, aktualnie występujące stany zapalne, ciąża. Technikę tę można z powodzeniem zastosować u większości biegaczy dorosłych. Czasem wykonuje się także u młodzieży, pod warunkiem jednak, że jest to osoba emocjonalnie gotowa na tego typu działanie, wyraża na to zgodę zarówno młody sportowiec jak również jego rodzice. Organizm dziecka najczęściej reaguje bardzo szybko normalizacją, wystarczająco skuteczne okazały się łagodne, całkowicie niebolesne techniki, np. mobilizacje uciskowe wykonywane z minimalną siłą, mobilizacje stawowe, techniki powięziowe.

Czy igłoterapia jest techniką bolesną?

Zabiegowi poddaje się struktury, które charakteryzują się patologiczną aktywnością tkankową, której jedną z cech jest zwiększona wrażliwość na palpację, głęboki nacisk. Dlatego podczas i-ter pacjent może odczuwać dyskomfort i ból zarówno miejscowy, jak również wypromieniowany w inne miejsce niż to, które jest aktualnie dotykane. Kunszt terapeuty manualnego w tym zabiegu polega na skrupulatnym poszukiwaniu punktów nadmiernej wrażliwości, a następnie cierpliwym oczekiwaniu na złagodzenie wywołanych dotykiem igły doznań. Takich dotknięć wykonuje się kilka. Tak wykonana i-ter jest najczęściej mniej bolesna niż same mobilizacje uciskowe.        

Efekty igłoterapii

Igłoterapia natychmiast zmienia stan pacjenta: zmniejsza się lub ustępuje ból, zwiększa elastyczność mięśni, znika sztywność stawów, poprawia koordynacja ruchów. Do wykonania tej techniki zachęca biegaczy fakt, że w tym samym dniu mogą wykonać trening i natychmiast ocenić efekty terapii. Po zabiegu sportowiec ma zadanie obserwować pojawiające się w samopoczuciu zmiany i objawy, by móc skutecznie kontynuować terapię, aż do uzyskania pełnej sprawności.

Po zastosowaniu igłoterapii i wyciszeniu patologicznej aktywności tkankowej pojawia się możliwość szybkiego doprowadzenia narządu ruchu do równowagi mięśniowej. Terapia Manualna Rakowskiego z wykorzystaniem igłoterapii jest bardzo dynamicznym procesem. Najczęściej pacjenci, w tym biegacze, potrzebują ok. 3 – 5 sesji terapeutycznych, by zlikwidować niepożądane objawy. Jednak doprowadzenie do równowagi mięśniowej i stawowej, a następnie utrzymanie tego stanu wymaga systematycznej pracy własnej pacjenta. Edukacja w tym zakresie jest ważną częścią Terapii Manualnej Rakowskiego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Korona Warszawy by Rak’n’Roll, Miejsko-dobrodziejski nizinny bieg górski
Następny wpis
Jak wpływać na lepsze rezultaty startowe na podstawie analizy własnych badań
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.