fbpx
Marcin Dulnik. Fot. archiwum prywatne / Sportograf

Co zrobić, żeby bieganie mogło złapać drugi oddech? IX Ogólnopolska Konferencja Biegowa „Game Changer na rynku imprez biegowych. Czas na zmiany”

Rynek biegowy potrzebuje zmian. Dostrzega to chyba każdy, kto ma cokolwiek wspólnego ze zorganizowanym bieganiem w Polsce. O tym, co mogą zrobić organizatorzy imprez biegowych, by przywrócić bieganiu dawny blask, rozmawiać będą uczestnicy IX Ogólnopolskiej Konferencji Biegowej, pt. „Game Changer na rynku imprez biegowych. Czas na zmiany”.

Poznań od wielu lat jest gospodarzem Ogólnopolskiej Konferencji Biegowej, będącej jednym z centralnych punktów spotkań organizatorów imprez biegowych z całej Polski. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 16-17 lutego 2023 r., będzie jednak miała szczególny wymiar. Jej tematem wiodącym będzie bowiem zmiana. Zmiana, której potrzebuje rynek biegowy, by wrócić na właściwe tory po kilku ostatnich trudnych latach. Uczestnictwo w tej dyskusji powinno być punktem obowiązkowym dla każdego, komu leży na sercu dobro polskich imprez biegowych.

Game Changer na rynku imprez biegowych. Czas na zmiany.
Game Changer na rynku imprez biegowych. Czas na zmiany

Wśród tematów, jakie proponują organizatorzy IX Ogólnopolskiej Konferencji Biegowej są:

  • Nowe czasy, nowe obyczaje. Polski rynek biegowy A.D. 2023;
  • Spirala kosztów organizacji imprez biegowych;
  • Odbudowa frekwencji na imprezach biegowych po pandemii;
  • Idzie nowe, czyli zmiany w zachowaniach biegaczy;
  • Bieganie, a profilaktyka zdrowotna;
  • Działalność klubów biegacza w Polsce;
  • Digitalizacja na rynku imprez biegowych;
  • Obszary współpracy PZLA z organizatorami imprez biegowych.

Jak mówi Marcin Dulnik, redaktor naczelny portalu biegowe.pl i jeden z moderatorów dyskusji na konferencji, to dobry czas i miejsce, by wspólnie poszukać nowego pomysłu na promocję biegania i imprez biegowych w Polsce – Będzie do bardzo ważne wydarzenie, bo dotarliśmy do miejsca, w którym musimy się zastanowić, co zrobić żeby bieganie mogło złapać drugi oddech. Wypadliśmy z mainstreamu, frekwencja spada i nie widać za bardzo sygnałów żeby coś się poprawiało. Potrzebujemy wspólnie wypracować rozwiązania, które dadzą impuls dla rozwoju całej branży – powiedział.

Potrzeba zmian na rynku imprez biegowych w Polsce wynika przede wszystkim z niezadowalającej frekwencji na wydarzeniach biegowych, zwłaszcza w porównaniu do lat sprzed pandemii COVID-19. Jednak zdaniem Marcina Dulnika, chociaż pandemia na pewno zrobiła swoje, nie tylko on przyczyniła się do obecnej trudnej sytuacji wielu organizatorów imprez.

IX Ogólnopolska Konferencja Biegowa „Game Changer na rynku imprez biegowych. Czas na zmiany”
IX Ogólnopolska Konferencja Biegowa „Game Changer na rynku imprez biegowych. Czas na zmiany”

Sytuacja jest bardzo złożona. Na taki stan rzeczy składa się bardzo dużo czynników. Pierwszy to oczywiście ten ekonomiczny: wszystko drożeje, również koszty organizatorów biegów, sprzętu sportowego, itp. A portfele biegaczy nie nadążają za wzrostem cen i w pewnym momencie każdy musi podjąć decyzję, czy zapisać się na bieg czy wydać te pieniądze na coś innego. Kolejny czynnik to wpływ na zmiany w zachowaniach, postawach biegaczy. W trakcie tych 2 lat część biegaczy, która startowała przed pandemią chętnie i często w zawodach, nabrała trochę kilogramów, niektórzy się trochę rozleniwili i nie wszyscy wrócili na biegowe ścieżki. Z kolei myślę, że jest problem z pozyskiwaniem nowych biegaczy. To pokazują statystyki, z których wynika, że nam się trochę grupa startujących starzeje. Z coraz większym trudem przychodzi nam przyciąganie na start osób młodszych.  Jest też spora część odpowiedzialności po stronie organizatorów. Komunikacja wokół imprez pozostawia często wiele do życzenia. Można bardzo dużo zrobić, żeby wyjść z tej naszej biegowej bańki,, żeby docierać do ludzi, inspirować, pokazywać że bieganie jest fajne, że można uzyskać szereg różnych korzyści dla zdrowia, poznać nowych ludzi, itd. Mam wrażenie że my ciągle mówimy do tych samych ludzi, a nie bardzo organizatorzy mają pomysł na to, jak docierać do ludzi spoza tej biegowej społeczności – zauważył.

W obliczu rosnących cen w zasadzie wszelkich dóbr, naturalnym ruchem ze strony organizatorów imprez biegowych wydawałoby się podniesienie również cen pakietów startowych na swoje wydarzenia. Może jednak okazać się, że w praktyce takie działanie zniechęci biegaczy do zapisania się na zbyt drogi w ich odczuciu bieg. Dlatego podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Biegowej jednym z tematów będzie właśnie kwestia kosztów związanych z organizacją imprez biegowych. Uczestnicy panelu moderowanego przez Marcina Dulnika będą starali się znaleźć rozwiązania, które mogą uchronić organizatorów przed drastycznymi podwyżkami cen za pakiety startowe.

Wspólnie będziemy zastanawiać się, jak możemy spiralę kosztów organizacyjnych zatrzymać. Liczę bardzo na uwagi organizatorów, na ich wskazówki. Będziemy szukali rozwiązań, które różni organizatorzy będą mogli wdrożyć u siebie i myślę, że to jest główny dyskusji. Pytanie też w jaki sposób pozyskiwać sponsorów? Jak budować budżet imprezy? Mam nadzieję, że będziemy się wspólnie inspirować i wypracujemy rekomendacje, które po prostu uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą i zacząć je realizować – zapowiedział Marcin Dulnik.

IX Ogólnopolska Konferencja Biegowa odbędzie się w Maltańskim Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym przy ul. Wiankowej 3, na terenie Jeziora Maltańskiego w Poznaniu w dniach 16-17 lutego 2023 r. Organizatorami wydarzenia są Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie: https://posir.poznan.pl/konferencje-i-szkolenia/ogolnopolska-konferencja-biegowa

Jak przywrócić blask imprezom biegowym? Fot. Adam Ciereszko
Jak przywrócić blask imprezom biegowym? Fot. Adam Ciereszko
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Golden Trail World Series. Fot. Philipp Reiter

Golden Trail National Series z nowym kalendarzem zawodów

Następne
Szczęśliwa zawodniczka na trasie Poznań Półmaratonu.

Jak pobiegnie 15. Poznań Półmaraton?

Powiązane artykuły

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM