fbpx
News & Technologie

Kill The Devil Kill – morderczy bieg na skocznię

W niedzielę 17. września w Karpaczu odbyła się kolejna edycja biegu pt. „Kill The Devil Hill”, czyli tłumacząc na nasze – bieg na skocznię. Areną zmagań jest nieużywana już przez skoczków narciarskich skocznia o nazwie „Orlinek”, której punkt konstrukcyjny niegdyś wynosił 85 metrów, a rekord należy do Adama Małysza.
kill the devil hill pl

W niedzielę 17. września w Karpaczu odbyła się kolejna edycja biegu pt. „Kill The Devil Hill”, czyli najprościej tłumacząc – bieg na skocznię. Areną zmagań jest nieużywana już przez skoczków narciarskich, skocznia o nazwie „Orlinek”, której punkt konstrukcyjny niegdyś wynosił 85 metrów, a rekord należy do Adama Małysza.

Na zawodników czekała trasa o długości równej 300 metrów, niby nic, a jednak! Trasę biegu można podzielić na 4 etapy. Najpierw start i 50-metrowy zbieg o kącie nachylenia około 20°, skok do 50-metrowego „basenu”, którego maksymalna głębokość to 3 metry. Po wyjściu z wody na zawodników czeka 140 metrów podbiegu o nachyleniu 32°! Kiedy wydaje się, że najgorsze za Tobą, zaczynają się… schody i to dosłownie, równo 60 metrów po schodach skoczni „Orlinek” wprost na metę. Różnica wysokości między dnem „basenu”, a metą to 90 metrów.

kill-the-devil-hill-2

W tym roku organizatorzy przygotowali 5 kategorii: bieg dla dzieci powyżej 6 lat, sztafety, bieg dla zawodników powyżej 100 kg, 200 metrów bez wody i oczywiście pełny dystans 300 metrów.

W biegu dla najmłodszych wystartowała grupa 17 dzieciaków. Najszybciej trasę pokonał Kevin Kupczyk (2007 rok urodzenia) z czasem 3:03.65, najlepsza wśród dziewczyn była Monika Florek (2002) – 3:46.06. W sztafetach rządzili mężczyźni, jedyna kobieca sztafeta Devil’s girls zajęła ostatnie, 5. miejsce. Najmniej czasu na pokonanie trasy potrzebowała ekipa Berserkers Team Jelenia, która zatrzymała stoper na 2 minutach i niecałych 19 sekundach. Kategorię 100+ wygrał Robert Zięterski, dzięki czasowi 4:18.60, a drugiego zawodnika wyprzedził o blisko 50 sekund. Dystans 200 metrów najszybciej przebiegł Adam Galman (2:13.16), wśród kobiet najszybsza była Aleksandra Trojanowska-Padula (3:18.21).

Do biegu Open zgłosiło się aż 106 biegaczy, którzy najpierw brali udział w biegach eliminacyjnych, a następnie finałowych. Eliminacje wygrali: Kamil Szczepaniak (3:56.51) oraz Anna Ficner (4:31.33). W kategorii pań równych nie miała sobie zwyciężczyni eliminacji Anna Ficner, która swój wcześniejszy czas poprawiła jeszcze o 9 sekund. Tym samym drugą Elżbietę Kowalewską wyprzedziła o ponad 23 sekundy. Wśród mężczyzn najszybszy był Jakub Nakielski (3:35.15), który wyprzedził Kamila Szczepaniaka (3:40.41) i Piotra Lewickiego (3:52.59).

Podium biegu głównego.

Kategoria kobiet:

  1. Anna Ficner – 4:22.19
  2. Elżbieta Kowalewska – 4:45.64
  3. Sylwia Paprocka – 4:47.48

Kategoria mężczyzn:

  1. Jakub Nakielski – 3:35.15
  2. Kamil Szczepaniak – 3:40.41
  3. Piotr Lewicki – 3:52.59

W niedzielnych zawodach „Kill The Devil Hill” na starcie stanęło w sumie 175 zawodników i zawodniczek. Wszyscy zgodnie powtarzają, że w przyszłym roku muszą to powtórzyć, przy okazji zachęcają innych do wzięcia udziału w tych nietypowych zawodach.
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Święto biegowe w Górach Stołowych – Garmin Ultra Race 2017 za nami!
Następny wpis
Stań na starcie wspólnie z modelami ASICS wyposażonymi w innowacyjną piankę FlyteFoam
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu