Nie ma mocnych na Dominikę Stelmach!

Za nami Mistrzostwa  Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Znów nie ma mocnych na Dominikę Stelmach – tegoroczna mistrzyni kraju na królewskim dystansie i rekordzistka świata w Wings for Life World Run zdobyła kolejny złoty medal!

Dla niektórych zdobycie Śnieżki tylko jeden raz to za mało. Dlatego 24 czerwca 2017 roku w Karpaczu odbyła się kolejna edycja zawodów 3xŚnieżka = 1xMount Blanc. Zawodnicy rywalizowali na dystansach: Mini (17km), Średnim (36km) i Ultra (57km). W ramach tego drugiego rozegrano Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Nieobecność Piotra Hercoga i Marcina Świerca wykorzystali młodsi zawodnicy i w mistrzowskim wyścigu mężczyzn doszło do starcia „młodych gniewnych”. Medale rozdzielili między sobą: Bartłomiej Przedwojewski z Wrocławia (2:50’’50), Marcin Rzeszótko z Zakopanego (3:03’’07) oraz Kamil Jastrzębski z Warszawy (3:04’’12).

W rywalizacji kobiet bezkonkurencyjna okazała się Dominika Stelmach – tegoroczna Mistrzyni Polski w Maratonie oraz rekordzistka świata w Wings for Life World Run 2017. Dystans 2xŚnieżka pokonała w czasie 3:23’30. 7 minut za nią na mecie zameldowała się Magdalena Kozielska z Szaflar (3:30’’04), a brązowy medal przypadł Mirosławie Witowskiej z Zakopanego (3:49’’27). Z trasy zeszła Anna Celińska – złota medalistka na długim dystansie z 2013 i 2015 roku.

Tegoroczna zwyciężczyni tak wspomina sam bieg na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych:

Dzisiaj zdobyłam Mistrzostwo Polski w Maratonie Góskim… to był trudny, choć łatwy bieg… Dziewczyny zaczęły badzo szybko. ZA SZYBKO. Po 3 kilometrach czułam się „zrobiona”, na wielkiej bombie… Postanowiłam zwolnić. Takie tempo, w taki upał mogło się tylko źle skończyć… Za pierwszym razem na Śnieżce byłam jakieś 3 minuty za Anną Celińską i Magdaleną Kozielską. Ale jak spojrzałam na dziewczyny (mijanka) to nie wyglądały dobrze… To mnie oczywiście podniosło na duchu… pomimo, że czekał mnie zbieg (a jak wszyscy wiedzą zbiegów nie lubię). Na szczęście nie było technicznie…Wypoczęłam. Na drugie okrążenie wychodziłam z podobną startą jak na szczycie. Ale szybko zaczęłam dziewczyny dochodzić. Zaatakowałam dopiero na ostatnim kilometrze podejścia na Śnieżkę. Dobiegłam 7 minut przed Magdą. Złoto! I naprawdę szybkie drugie okrążenie. Średnia 5,39min/km, podczas gdy na pierwszym było tylko 5,52 min/km

dominika-stelmach-02

Nie jest to pierwszy sukces Dominiki podczas tej imprezy. Swój pierwszy złoty medal w Długodystansowym Biegu Górskim zdobyła już w 2011 roku i od bardzo wielu lat zajmuje czołowe miejsca w Lidze Biegów Górskich. Nie od dziś wiadomo, że jest biegaczką wszechstronną – biega szybkie piątki, wygrywa maratony na asfalcie i triumfuje w trailowych biegach ultra. O sobie mówi, że jest przede wszystkim ultramaratonką i równocześnie kocha biegać szybko. W 2017 roku odnosi sukcesy na każdym biegu w Polsce – i nie tylko – na którym się pojawi. Na co dzień trenuje z Hubertem Duklanowskim i, co zdumiewa najbardziej, rozpoczynła swoją karierę jako totalna amatorka! A dziś – jak sama przyznaje – po dwukrotnym wbieganiu na Śnieżkę robi jeszcze 10 km w 42 minuty… na rozluźnienie.