fbpx
W Warszawie odbył się 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski.

Wielkie sportowe emocje w Warszawie i Berlinie

Miniony weekend obfitował w rozmaite wydarzenia sportowe. Fani biegania na pewno nie mogli narzekać na brak emocji. W stolicy naszego kraju odbył się m.in. już 43. Maraton Warszawski. Wśród mężczyzn triumfował Yared Shegumo. Zmagania kobiet wygrała Monika Andrzejczak. Interesująco było także u naszych zachodnich sąsiadów. W 47. Maratonie Berlińskim triumfowali Guye Adola i Gotytom Gebreslase.

Historia Maratonu Warszawskiego

Maraton Warszawski to najważniejsza impreza biegowa na terenie naszego kraju, która jest rozgrywana na królewskim dystansie. W 2021 roku odbyła się 43. edycja tego wydarzenia. Co ciekawe, Maraton Warszawski jest rozgrywany już od 1979 roku. Pierwsza impreza miała miejsce 30 września. Zawody odbywały się zaś wówczas pod szyldem Maraton Polski. Już wtedy cieszyły się naprawdę sporym zainteresowaniem. Artykuły źródłowe podają, że na starcie stanęło grubo ponad 2000 uczestników. Jak wyglądała trasa? Start został zlokalizowany przed Stadionem Dziesięciolecia. Uczestnicy biegli m.in. przez Wawer i Międzylesie, a następnie pokonywali okolice Wału Miedzeszyńskiego. Przed Stadionem Dziesięciolecia została ustawiona także meta Maratonu Polskiego. Warto dodać, że premierowy bieg rozpoczął sam Zdzisław Krzyszkowiak. Ten wybitny lekkoatleta został w swojej karierze m.in. mistrzem olimpijskim (3000 metrów z przeszkodami na IO w Rzymie; w 1960 roku) i dwukrotnym mistrzem Europy ze Sztokholmu (biegi na 5 000 i 10 000 metrów; w 1958 roku). Pierwszym triumfatorem Maratonu Polskiego był Kazimierz Pawlik.

W ciągu sześciu ostatnich lat tylko jednemu zawodnikowi udało się triumfować dwukrotnie w Maratonie Warszawskim. W 2015 i 2016 roku wygrywał Kenijczyk Ezekiel Omullo. Potem na najwyższym stopniu podium (wśród Panów) stawali kolejno Błażej Brzeziński, Kenijczyk David Metto i Etiopczyk Dadi Yami Gemeda. 27 września 2020 roku najlepszy okazał się natomiast Paweł Kosek z czasem 2:23:14.

Wśród kobiet w ostatnich latach triumfowały Kenijka Ruth Wanjiru, reprezentantka Brunei Gladys Kibiwott, Etiopka Bekelu Beji Geletu, Kenijka Beatrice Cherop i jej rodaczka Rebecca Jepchirchir Korir. W poprzednim roku najszybszą kobietą okazała się zaś Dominika Stelmach (2:41:56).

Yared Shegumo i Monika Andrzejczak triumfatorami 43. Maratonu Warszawskiego

Tegoroczny Maraton Warszawski wystartował z ul. Konwiktorskiej, która znajduje się niedaleko stadionu Polonii. Meta została z kolei zlokalizowana przy Multimedialnym Parku Fontann, obok Wybrzeża Gdańskiego. Start odbył się w czterech turach. Punktualnie o 8:00 na trasę wyruszyli pierwsi zawodnicy. Potem co pół godziny startowali kolejni maratończycy. Punkty odżywiania zostały rozstawione na trasie dokładnie co 2,5 km. Z pierwszego z nich można było skorzystać po przebiegnięciu 5 km.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Yared Shegumo (polski lekkoatleta pochodzenia etiopskiego), który wygrał z czasem 02:14:38. Na drugim miejscu uplasował się Kenijczyk Boniface Wambua Nduva (02:18:04). Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Gosiewski (02:23:45). Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, to bezkonkurencyjna okazała się Monika Andrzejczak, która zwyciężyła z czasem 02:31:11. Drugie miejsce zajęła Dominika Stelmach (02:41:47), a trzecie Niemka Nele Alder-Baerens (02:53:41).

15. Półmaraton Warszawski

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, także 26 września 2021 roku odbyła się 15. edycja Półmaratonu Warszawskiego. Ostatnie zawody (31 marca 2019) pod tym szyldem upłynęły pod znakiem dominacji Kenijczyków. Wśród mężczyzn triumfował Gilbert Masai (1:01:43). Najszybszą panią okazała się jego rodaczka Gladys Jeptepkeny, która wygrała z czasem 1:10:19.

Start 15. Półmaratonu Warszawskiego nastąpił z ul. Moliera. Pierwsza tura zawodników rozpoczęła zmagania o 12:00. Kolejni wyruszyli na trasę o 12:30, 12:45 i 13:00. Meta (podobnie jak w przypadku Maratonu Warszawskiego) została zlokalizowana przy Multimedialnym Parku Fontann.

Tegoroczne zawody wygrał Ukrainiec Bogdan Semenovych, który osiągnął rezultat 01:04:28. Biegacz wyprzedził swojego rodaka Dmytro Didovodiuka (01:07:47) i Radosława Gromka (01:10:30). Jeśli chodzi o panie, to najlepsza okazała się Ukrainka Valentyna Varetska (01:17:14). Na drugim miejscu zawody ukończyła jej rodaczka Nataliia Semenovych (01:17:22), a na trzecim Anna Lechowicz (01:23:09).

Mistrzostwa Świata Głuchych na królewskim dystansie

Wrześniowy Maraton Warszawski przejdzie do historii także z innego względu. Po raz pierwszy zdarzyło się tak, że te zawody były jednocześnie Mistrzostwami Świata Głuchych. Wśród Panów najlepszy okazał się Czech Michal Stanovsky (02:29:40). Na kolejnych miejscach uplasowali się Tomasz Gawroński (02:33:58) i Rafał Nowak (02:34:30). W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Niemka Nele Alder-Baerens (02:53:41). Drugie miejsca zajęła Rosjanka Daria Gainetinova (03:01:35), a trzecie Agata Kosztowny (03:10:07).

Gwiazdy lekkoatletyki i nie tylko wspierały maratończyków

W Warszawie nie zabrakło świetnych zawodników, którzy na co dzień biegają maratony. Można było spotkać także gwiazdy, które pokonują znacznie krótsze dystanse. Z kibicami bardzo chętnie rozmawiały Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, czyli nasze medalistki z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które specjalizują się w biegach na 400 m. Warto wspomnieć także o wschodzącej gwieździe na dystansie dwa razy dłuższym, czyli 18-letnim Krzysztofie Różnickim. Co ciekawe, na imprezie nie zabrakło także celebrytów. Kibice mogli porozmawiać, zdobyć autografy, a na koniec zrobić sobie zdjęcia m.in. z Małgorzatą Sochą i Filipem Chajzerem.

Maraton Berliński – najlepsi Guye Adola i Gotytom Gebreslase

Sportowych wrażeń nie brakowało także w stolicy Niemiec. 26 września 2021 roku odbyła się tam już 47. edycja Maratonu Berlińskiego. Na starcie stanęło ponad 25 tysięcy zawodników z całego świata! Warto zauważyć, że organizatorzy mocno wsparli takie wartości, jak wzajemna akceptacja i tolerancja. W końcu brama startowa tego wydarzenia miała kolory tęczy. Niedzielny Maraton Berliński był największym biegiem na królewskim dystansie od początku pandemii. Najszybszym zawodnikiem okazał się Etiopczyk Guye Adola, który wygrał z czasem 2:05:45. Wyprzedził on Kenijczyków Bethwela Yegona (2:06:14) i samego Kenenisę Bekele (2:06:47). Wśród pań triumfowały Etiopki. Gotytom Gebreslase pokonała królewski dystans w czasie 2:20:09. Drugie miejsce zajęła Hiwot Gebrekidan (2:21:23). Na najniższym stopniu podium uplasowała się natomiast Helen Tola (2:23:05).

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Jesienna kolekcja The North Face zapowiada się bardzo interesująco.

Jesienna kolekcja The North Face z nowościami z linii VECTIV™

Następne
woman 2827317 1920

Jakie działanie wykazuje lek Ketonal?

Powiązane artykuły

majowe bieganie na podhalu jeszcze mozesz sie zapisac 01
Czytaj dalej

Podejmij wyzwanie na Podhalu

Mamy maj, miesiąc pełen energii, zachęcający do nowych wyzwań! Jednym z nich jest jeden z najtrudniejszych asfaltowych maratonów w Polsce! Już w najbliższy weekend na podhalańskich ścieżkach rozegrane zostaną dwa biegi: Maraton Podhalański i Półmaraton Podhalański!
nike zoom superfly flyknit 04
Czytaj dalej

Nike Zoom Superfly Flyknit

Nike Zoom Superfly Flyknit, but stworzony we współpracy z amerykańską sprinterką Allyson Felix, to zapowiedź nowej ery innowacji. W czasie sprintów na 200 i 400 metrów, kontrola kroku na bieżni ...