fbpx
Informacje prasowe

Wielkie sportowe emocje w Warszawie i Berlinie

Miniony weekend obfitował w rozmaite wydarzenia sportowe. Fani biegania na pewno nie mogli narzekać na brak emocji. W…
W Warszawie odbył się 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski.

Miniony weekend obfitował w rozmaite wydarzenia sportowe. Fani biegania na pewno nie mogli narzekać na brak emocji. W stolicy naszego kraju odbył się m.in. już 43. Maraton Warszawski. Wśród mężczyzn triumfował Yared Shegumo. Zmagania kobiet wygrała Monika Andrzejczak. Interesująco było także u naszych zachodnich sąsiadów. W 47. Maratonie Berlińskim triumfowali Guye Adola i Gotytom Gebreslase.

Historia Maratonu Warszawskiego

Maraton Warszawski to najważniejsza impreza biegowa na terenie naszego kraju, która jest rozgrywana na królewskim dystansie. W 2021 roku odbyła się 43. edycja tego wydarzenia. Co ciekawe, Maraton Warszawski jest rozgrywany już od 1979 roku. Pierwsza impreza miała miejsce 30 września. Zawody odbywały się zaś wówczas pod szyldem Maraton Polski. Już wtedy cieszyły się naprawdę sporym zainteresowaniem. Artykuły źródłowe podają, że na starcie stanęło grubo ponad 2000 uczestników. Jak wyglądała trasa? Start został zlokalizowany przed Stadionem Dziesięciolecia. Uczestnicy biegli m.in. przez Wawer i Międzylesie, a następnie pokonywali okolice Wału Miedzeszyńskiego. Przed Stadionem Dziesięciolecia została ustawiona także meta Maratonu Polskiego. Warto dodać, że premierowy bieg rozpoczął sam Zdzisław Krzyszkowiak. Ten wybitny lekkoatleta został w swojej karierze m.in. mistrzem olimpijskim (3000 metrów z przeszkodami na IO w Rzymie; w 1960 roku) i dwukrotnym mistrzem Europy ze Sztokholmu (biegi na 5 000 i 10 000 metrów; w 1958 roku). Pierwszym triumfatorem Maratonu Polskiego był Kazimierz Pawlik.

W ciągu sześciu ostatnich lat tylko jednemu zawodnikowi udało się triumfować dwukrotnie w Maratonie Warszawskim. W 2015 i 2016 roku wygrywał Kenijczyk Ezekiel Omullo. Potem na najwyższym stopniu podium (wśród Panów) stawali kolejno Błażej Brzeziński, Kenijczyk David Metto i Etiopczyk Dadi Yami Gemeda. 27 września 2020 roku najlepszy okazał się natomiast Paweł Kosek z czasem 2:23:14.

Wśród kobiet w ostatnich latach triumfowały Kenijka Ruth Wanjiru, reprezentantka Brunei Gladys Kibiwott, Etiopka Bekelu Beji Geletu, Kenijka Beatrice Cherop i jej rodaczka Rebecca Jepchirchir Korir. W poprzednim roku najszybszą kobietą okazała się zaś Dominika Stelmach (2:41:56).

Yared Shegumo i Monika Andrzejczak triumfatorami 43. Maratonu Warszawskiego

Tegoroczny Maraton Warszawski wystartował z ul. Konwiktorskiej, która znajduje się niedaleko stadionu Polonii. Meta została z kolei zlokalizowana przy Multimedialnym Parku Fontann, obok Wybrzeża Gdańskiego. Start odbył się w czterech turach. Punktualnie o 8:00 na trasę wyruszyli pierwsi zawodnicy. Potem co pół godziny startowali kolejni maratończycy. Punkty odżywiania zostały rozstawione na trasie dokładnie co 2,5 km. Z pierwszego z nich można było skorzystać po przebiegnięciu 5 km.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Yared Shegumo (polski lekkoatleta pochodzenia etiopskiego), który wygrał z czasem 02:14:38. Na drugim miejscu uplasował się Kenijczyk Boniface Wambua Nduva (02:18:04). Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Gosiewski (02:23:45). Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, to bezkonkurencyjna okazała się Monika Andrzejczak, która zwyciężyła z czasem 02:31:11. Drugie miejsce zajęła Dominika Stelmach (02:41:47), a trzecie Niemka Nele Alder-Baerens (02:53:41).

15. Półmaraton Warszawski

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, także 26 września 2021 roku odbyła się 15. edycja Półmaratonu Warszawskiego. Ostatnie zawody (31 marca 2019) pod tym szyldem upłynęły pod znakiem dominacji Kenijczyków. Wśród mężczyzn triumfował Gilbert Masai (1:01:43). Najszybszą panią okazała się jego rodaczka Gladys Jeptepkeny, która wygrała z czasem 1:10:19.

Start 15. Półmaratonu Warszawskiego nastąpił z ul. Moliera. Pierwsza tura zawodników rozpoczęła zmagania o 12:00. Kolejni wyruszyli na trasę o 12:30, 12:45 i 13:00. Meta (podobnie jak w przypadku Maratonu Warszawskiego) została zlokalizowana przy Multimedialnym Parku Fontann.

Tegoroczne zawody wygrał Ukrainiec Bogdan Semenovych, który osiągnął rezultat 01:04:28. Biegacz wyprzedził swojego rodaka Dmytro Didovodiuka (01:07:47) i Radosława Gromka (01:10:30). Jeśli chodzi o panie, to najlepsza okazała się Ukrainka Valentyna Varetska (01:17:14). Na drugim miejscu zawody ukończyła jej rodaczka Nataliia Semenovych (01:17:22), a na trzecim Anna Lechowicz (01:23:09).

Mistrzostwa Świata Głuchych na królewskim dystansie

Wrześniowy Maraton Warszawski przejdzie do historii także z innego względu. Po raz pierwszy zdarzyło się tak, że te zawody były jednocześnie Mistrzostwami Świata Głuchych. Wśród Panów najlepszy okazał się Czech Michal Stanovsky (02:29:40). Na kolejnych miejscach uplasowali się Tomasz Gawroński (02:33:58) i Rafał Nowak (02:34:30). W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Niemka Nele Alder-Baerens (02:53:41). Drugie miejsca zajęła Rosjanka Daria Gainetinova (03:01:35), a trzecie Agata Kosztowny (03:10:07).

Gwiazdy lekkoatletyki i nie tylko wspierały maratończyków

W Warszawie nie zabrakło świetnych zawodników, którzy na co dzień biegają maratony. Można było spotkać także gwiazdy, które pokonują znacznie krótsze dystanse. Z kibicami bardzo chętnie rozmawiały Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, czyli nasze medalistki z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które specjalizują się w biegach na 400 m. Warto wspomnieć także o wschodzącej gwieździe na dystansie dwa razy dłuższym, czyli 18-letnim Krzysztofie Różnickim. Co ciekawe, na imprezie nie zabrakło także celebrytów. Kibice mogli porozmawiać, zdobyć autografy, a na koniec zrobić sobie zdjęcia m.in. z Małgorzatą Sochą i Filipem Chajzerem.

Maraton Berliński – najlepsi Guye Adola i Gotytom Gebreslase

Sportowych wrażeń nie brakowało także w stolicy Niemiec. 26 września 2021 roku odbyła się tam już 47. edycja Maratonu Berlińskiego. Na starcie stanęło ponad 25 tysięcy zawodników z całego świata! Warto zauważyć, że organizatorzy mocno wsparli takie wartości, jak wzajemna akceptacja i tolerancja. W końcu brama startowa tego wydarzenia miała kolory tęczy. Niedzielny Maraton Berliński był największym biegiem na królewskim dystansie od początku pandemii. Najszybszym zawodnikiem okazał się Etiopczyk Guye Adola, który wygrał z czasem 2:05:45. Wyprzedził on Kenijczyków Bethwela Yegona (2:06:14) i samego Kenenisę Bekele (2:06:47). Wśród pań triumfowały Etiopki. Gotytom Gebreslase pokonała królewski dystans w czasie 2:20:09. Drugie miejsce zajęła Hiwot Gebrekidan (2:21:23). Na najniższym stopniu podium uplasowała się natomiast Helen Tola (2:23:05).

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jesienna kolekcja The North Face z nowościami z linii VECTIV™
Następny wpis
Jakie działanie wykazuje lek Ketonal?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu