fbpx
woman 2827317 1920

Jakie działanie wykazuje lek Ketonal?

Kiedy boli nas głowa, zęby, mięśnie lub cierpimy z powodu objawów przeziębienia, pierwszym odruchem jest sięgnięcie po lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Przekonaj się, na jakiej zasadzie działają te leki i jak często można je zażywać.

Jak działa Ketonal? 

Ketonal to lek, który można dostać w aptece bez recepty. Występuje w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie oraz kapsułek. Substancja aktywna w nim zawarta, czyli ketoprofen, zaliczana jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie Ketonalu polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy. W konsekwencji dochodzi do zablokowania syntezy prostaglandyn, czyli substancji odpowiedzialnych za wywołanie reakcji zapalnych. To właśnie na skutek ich wydzielania do krwi doświadczamy niekomfortowych objawów, takich jak obrzęki i dolegliwości bólowe. Od ich stężenia uzależniony jest także stopień odczuwania bólu. Im prostaglandyn mniej, tym mniej intensywny ból. 

Jak często można przyjmować lek Ketonal?

Przyjmowanie leków powinno być zgodne z zaleceniami lekarzy i producentów. Informacja o dziennej maksymalnej dawce zawsze jest podana na ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku Ketonalu jednorazowa maksymalna dawka ketoprofenu wynosi 50 mg i można ją przyjmować co 8 godzin (3 razy na dobę). Ważne jest, aby nie zażywać leku dłużej niż 5 dni. Zwiększa to ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych, w tym podrażnienia delikatnej błony śluzowej żołądka. 

Przedawkowanie każdego leku może nieść ze sobą niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Dlatego ważne jest, aby przed przyjęciem jakiegokolwiek z niesteroidowych leków przeciwzapalnych skonsultować się z lekarzem. 

Na co stosuje się Ketonal?

Lek Ketonal można stosować na ból:

  • głowy, 
  • zęba,
  • menstruacyjny,
  • kości i stawów (w tym kręgosłupa),
  • powstały w efekcie urazów (stłuczeń, zwichnięć).

Jeżeli dolegliwości bólowe są wyjątkowo uporczywe, zaleca się sięgnięcie po Ketonal Sprint z najwyższą dawką ketoprofenu dostępną na rynku. W przypadku bólów o znacznie większym stopniu intensywności może istnieć konieczność przyjęcia leków o silniejszym działaniu, o czym zawsze powinien zdecydować lekarz. Warto pamiętać, że przedłużający się ból czasem świadczy o toczącej się w organizmie poważnej chorobie, dlatego warto skonsultować wszelkie niepokojące dolegliwości ze specjalistą. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych schorzeń na wczesnym etapie i wdrożenie szybkiego, a co za tym idzie skutecznego leczenia. 

Ketonal mogą przyjmować osoby dorosłe oraz młodzież od 15. roku życia. Pierwsze efekty jego działania obserwuje się po upływie 30 minut od zażycia. Maksymalne stężenie ketoprofenu we krwi występuje po około 90 minutach od przyjęcia.

Razem
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
W Warszawie odbył się 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski.

Wielkie sportowe emocje w Warszawie i Berlinie

Następne
Czy tkankę tłuszczową spalamy również w trakcie... odpoczynku?

Spalanie tłuszczu podczas odpoczynku (EPOC)? Czy to naprawdę działa?

Powiązane artykuły

przetrwac kontuzje i nie zwariowac 0120150430 0001
Czytaj dalej

Przetrwać kontuzję i nie zwariować

Kontuzja, zmora wielu sportowców. Większość biegaczy, którzy trenują systematycznie mieli do czynienia z różnymi przeciążeniami i problemami zdrowotnymi spowodowanymi bieganiem. Podobno sportowcy...
po co biegaczowi masc rozgrzewajaca 01 02
Czytaj dalej

Po co biegaczowi maść rozgrzewająca?

Bieganie jest jednym z popularniejszych sportów uprawianych przez Polaków. Dlaczego? Ponieważ jedyne czego wymaga, to dobre buty, czas i chęci. Niestety jest to również jeden z najbardziej...
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model