Bieganie to za mało?

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Przypuszczalnie nikt jeszcze nie przeprowadził badań, które dałyby odpowiedź na pytanie, ilu biegaczy zainteresowało się triathlonem. Równie niewiele wiemy na temat triathlonistów, którzy dzięki tej dyscyplinie poznali uroki „truchtania” i przy nim pozostali. Czołowy portal poświęcony bieganiu wydaje się odpowiednim miejscem na informację o książkach, którymi obie grupy powinny się zainteresować.

Przysiad. Przygotowanie na sygnał do startu. Trzy. Dwa. Jeden… Pasjonującą relacją z igrzysk olimpijskich w Londynie zaczynają się wspomnienia Alistaira i Jonathana Brownlee – jednych z najsłynniejszych triatlonistów świata. Pierwszy zdobył wówczas złoto, drugi – młodszy o dwa lata – brąz.

Nim obaj na poważnie zaczęli się ścigać, formę przyszło im wykuwać w iście morderczych niekiedy warunkach. Wyruszyliśmy w zimno i pluchę, jadąc wzdłuż strumienia. Wszystko było w porządku do czasu, aż straciłem równowagę, stojąc na brzegu, i runąłem do wody. Byłem całkowicie przemoczony. Trzy godziny później wpadliśmy w śnieżną zamieć. To było coś okropnego. Dziewczyny szlochały, a ja biegłem, prowadząc rower tylko dlatego, że tak było mi cieplej. Kiedy wreszcie dotarliśmy do podnóża góry, mieliśmy jeszcze do przejechania 6,5 kilometra wzdłuż drogi. To było piekło. Choć oczywiście i tak ścigaliśmy się do samego końca.

Toczona na zmianę – to przez jednego, to drugiego z braci – historia to jednak coś więcej niż „tylko” kolejna sportowa biografia. To również imponujący zestaw bezcennych wskazówek na temat startów i trenowania dyscypliny, która w ostatnim czasie stała się u nas tak popularna.

Alistair i Jonathan Brownlee oraz Tom Fordyce

Płynę, jadę, biegnę. Autobiografia mistrzów triatlonu

Przeł. Katarzyna Iwańska, Marta Komorowska

Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa, 2014

s. 320, ISBN 978-83-280-1059-8

Autobiografia Jonathana i Alistaira Brownlee to nie jedyna lektura dla pasjonatów triathlonu, czy sportów wytrzymałościowych w ogóle, jaka trafiła ostatnio na rynek. Zapłodnieni motywacyjnie przez mistrzów olimpijskich sięgnąć powinniśmy po książkę, która fachowo podpowie, „jak to ugryźć”.

Odpowiada ona na potrzeby zarówno mających za sobą pierwsze starty, jak i pragnących zrobić swój pierwszy krok w tej fascynującej dyscyplinie. Trening triatlonu oraz starty w zawodach poradnik ujmuje kompleksowo. Od analizy czynników motywacyjnych i korzyści zdrowotnych z uprawiania tego sportu po plany treningowe – od czterotygodniowego programu dla początkujących po propozycję, której celem jest wyścig na królewskim dystansie Ironman.

Znalazły się w nim tak fundamentalne zagadnienia jak:

  • Odżywianie i nawadnianie
  • Planowanie i zasady treningu
  • Pływanie – sprzęt, technika, pływanie w wodach otwartych
  • Rower – sprzęt, konserwacja, technik jazdy, trening
  • Bieganie – strój, technika, trening
  • Zachowania w strefach zmian
  • Rozgrzewka i schładzanie
  • Trening uzupełniający – siłowy i wzmacniający
  • Kontuzje i rehabilitacja – specyficzne urazy i przeciwdziałanie im.

„Triatlon. Trenuj z sukcesem” to komunikatywny język, wyszczególnione w postaci ramek warte zapamiętania wskazówki, przykłady z praktyki autora oraz liczne fotografie – przydatne zwłaszcza w przypadku nauki ćwiczeń uzupełniających.

Sean Lerwill

Triatlon. Trenuj z sukcesem

Przeł. Magdalena Grala-Kowalska, Marta Komorowska

Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa, 2014

s. 238, ISBN 978-83-280-1072-7