fbpx
Odchudzanie przez bieganie

Wiecznie głodny

Towarzyszy nam od zawsze, a o tym, że pozbędziemy się go na stałe możemy jedynie pomarzyć. Głód – bo o nim mowa, uczucie, którego raczej nikt nie lubi. Skąd się bierze i dlaczego czasami nie...
wiecznie glodny

Towarzyszy nam od zawsze, a o tym, że pozbędziemy się go na stałe możemy jedynie pomarzyć. Głód – bo o nim mowa, uczucie, którego raczej nikt nie lubi. Skąd się bierze i dlaczego czasami nie możemy się go pozbyć? Co jeść, by „napadał” na nas sporadycznie? Czy może być oznaką choroby? Przyjrzyjmy się temu.

Kiedy zaczynamy być głodni?

Głód, to bardzo nieprzyjemnie doznanie, gdy go odczuwamy, nie możemy się skupić na wykonywanej w danej chwili czynności. Obojętnie czy pracujemy, uczymy się, biegniemy bądź śpimy – głód psuje naszą aktywność w każdej dziedzinie.

Zaczynamy odczuwać głód, jeżeli poziom glukozy we krwi zaczyna spadać. Organizm regularnie przekazuje do mózgu wiadomość na temat poziomu cukru we krwi. To w mózgu znajduje się ośrodek sytości, który za pomocą związków zwanych neuropeptydami zwalnia albo przyspiesza metabolizm. Mózg a dokładniej podwzgórze odbiera sygnały od hormonu zwanego cholecystokininą – hormon ten wydziela jelito cienkie, które gdy my się najemy, rozszerza ściany żołądka, dając nam uczucie sytości. Innym ważnym hormonem jest insulina, która odpowiada za regularny obieg glukozy w organizmie. To trzustka produkuje insulinę, która w tkance tłuszczowej produkuje hormon – leptynę, i to on odpowiada za uczucie sytości.

Tyle wyjaśnień od strony wyłącznie medycznej. Teraz skupię się na tym, co może powodować wahania poziomu glukozy we krwi.

Przyczyny ciągłego odczuwania głodu:

  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • zjadanie dużych porcji w dużych odstępach czasu,
  • nadmierne spożywanie słodyczy lub posiłki w ciągu dnia są słodkimi potrawami,
  • ciągłe niedosypianie – zdaniem naukowców brak odpowiedniej ilości snu, oraz brak higieny snu (spanie w ubraniu „tylko kwadrans” pod kocykiem, przy biurku etc.) sprawia, że ciągle odczuwa się głód. Powodem tego jest zaburzenie w funkcjonowaniu dwóch hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości i głodu: leptyny i greliny. Jeżeli się nie wysypiamy, to obniża się poziom hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości (leptyna), a wzrasta poziom hormonu, który odpowiedzialny jest za uczucie głodu (grelina). Zaburzenia wynikające z braku snu mogą być tak silne, że odczuwać można głód zaraz po zjedzonym posiłku,
  • stres – gdy się stresujemy, wówczas występują zakłócenia w gospodarce hormonalnej, odpowiedzialnej za uczucie głodu i sytości. W wyniku stresu zostaje zahamowana produkcja leptyny (sytość), co powoduje odczuwanie głodu. Ciągły stres jest również przyczyną nadmiernej produkcji hormonu zwanego kortyzolem. Wynikiem tego jest objadanie się, a odkładana tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach brzucha i karku. Wzmożony apetyt na słodycze jest też wynikiem długotrwającego stresu, ponieważ wzrasta wówczas produkcja noradrenaliny,
  • cukrzyca typu 2-go – głód jest wynikiem dużego wydzielania się insuliny, która powoduje zbyt szybką przemianę glukozy w glikogen, a później w tłuszcz. Odczuwa się ciągły głód, ponieważ organizm potrzebuje cały czas dodatkowych kalorii, bo to co otrzymał, nie zamienia się w energię, a w tłuszcz,
  • nadczynność tarczycy – charakterystycznymi objawami tego schorzenia jest odczuwanie ciągłego głodu, oraz spadek masy ciała, w związku z zaburzeniami hormonalnymi wywołanymi przez gruczoł tarczycy,
  • choroby pasożytnicze – jeżeli w organizmie „zagościł” pasożyt, możemy odczuwać głód. Ponieważ pożywką pasożytów są produkty bogate w skrobię i węglowodany, osoba chorująca objada się słodyczami.

Odpowiedź, co jest powodem odczuwania ciągłego głodu, nie jest zatem jednoznaczna. Jeżeli doskwierają Ci uciążliwe napady głodu, a wyeliminowałeś podstawowe powody, jak: nieregularne obfite posiłki, brak snu, jedzenie słodyczy zamiast posiłków, to warto zasięgnąć opinii lekarza i zrobić szczegółowe badania.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie to za mało?
Następny wpis
Plan treningowy - maraton w 3:20 - 20 tygodni
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu