fbpx
Buty do biegania

Powiew wolności – recenzja butów Saucony Freedom ISO2

Ubrana na trening, idę do przedpokoju. Łapię parę biało-brzoskwiniowych “sałkoników”, zakładam i przez myśl przelatuje mi tylko błogie “aaaaaach” I tak za każdym razem. To chyba miłość! Tak, to prawda! Jestem zakochana w Saucony Freedom ISO2!
powiew wolnosci recenzja butow saucony freedom iso2 01

Ubrana na trening, idę do przedpokoju. Łapię parę biało-brzoskwiniowych “sałkoników”, zakładam i przez myśl przelatuje mi tylko błogie “aaaaaach” I tak za każdym razem. To chyba miłość! Tak, to prawda! Jestem zakochana w Saucony Freedom ISO2!

Butów, których bok zdobi Saucony Creek opływająca trzy głazy, nigdy wcześniej nie miałam przyjemności obejrzeć z bliska. Mimo, że marka w ostatnim okresie coraz bardziej widoczna na polskim rynku biegowym, nie jest jeszcze powszechnie dostępna w każdym sklepie sportowym. Do tego przez długie lata byłam wierna minimalistycznemu modelowi Free od producenta z łyżwą w logo, a ponieważ but ten uległ gigantycznym (negatywnym z mojej perspektywy) zmianom, desperacko szukałam czegoś, co da mi podobne uczucie wolności. W końcu znalazłam. 

Saucony Freedom ISO2
Saucony Freedom ISO2

Pierwsze wrażenia

Po otrzymaniu butów byłam lekko zmartwiona. Bo oto zamiast zamówionych 42 (normalnie noszę rozmiar 39-40, ale w butach biegowych lubię mieć nieco więcej miejsca), Saucony Freedom ISO2 przywędrowały do mnie w rozmiarze 41. 

Smukła budowa buta nie dodawały mi otuchy. Założyłam but i momentalnie poczułam radość! Pasowały idealnie. Mięciutkie, przytulne, przestronne, cudowne. I ten kolor! Śliczny biało-brzoskwiniowy anturaż aż krzyczy: lato! 

Ale za oknem coraz częściej pada, wieje na prawo i lewo, a dzień kończy się zanim na dobre się zacznie. Dlatego na pierwszy trening w nowości od Saucony musiałam zaczekać kilka dni, ale kiedy nadszedł ten moment – cieszyłam się jak dziecko.

Cholewka

Cholewka buta to jeden z głównych czynników przypominających mi minimalistyczny model Nike. Materiał o gęstym splocie bardzo przypomina słynny Flyknit. ISOKNIT – bo tak materiał ochrzciło Saucony, przyjemnie otula stopę, ale jednocześnie nie krępuje jej. Cholewka świetnie oddycha i chroni, kiedy trzeba. 

Ilość zastosowanego w tym modelu ISOKNIT, a także jego oddychające właściwości sprawiają, że zdecydowanie nie będzie to but na mroźne bieganie. Chyba, że dołożysz cieplejszą skarpetkę, albo stopy szybko nagrzewają Ci się w ruchu.

Zapiętek

Zdaje się, że zapiętek zastosowany w Saucony Freedom ISO2, ale również w innych modelach amerykańskiego producenta, stał się ich najbardziej kontrowersyjnym elementem. Dla jednych za miękki, nie “zamykający” pięty w bucie wystarczająco, dla innych w sam raz. Osobiście niczego w nim bym nie zmieniła. Obudowany gąbeczką, wąski, ustrukturyzowany jedynie dzięki wyprofilowanemu łukowi SupportFrame, który przebiega na zewnątrz buta. Zapiętek idealnie zgrywa się z moją stopą. Nie obciera achillesów, w czasie biegu mam wrażenie, że czule opiekuje się moimi stopami.

Saucony Freedom ISO2
Zapiętek jest miękki i wspaniale dba o nasze achillesy.

Podeszwa + wkładka – duet idealny

Za wsparcie biegacza w bucie Freedom odpowiada pianka EVERUN ciągnąca się przez całą podeszwę. Jak reklamuje producent EVERUN “oddaje do 83% energii podczas każdego kroku”. Tej informacji nie umiem niestety zweryfikować. Faktem jest jednak, że but w ruchu jest bardzo dynamiczny i responsywny. Noga przyjemnie wybija się i mam wrażenie, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, że but zmusza mnie do ładniejszego biegania. 

Różnica wysokości (drop) pomiędzy piętą i palcami to 4mm (22mm w pięcie, 18mm w palcach). Więcej niż w typowych butach minimalistycznych, ale jednocześnie  nie na tyle, by przytłoczyć i stworzyć wrażenie biegania na sztywnych platformach. Dodatkowym elementem modelu Freedom wspierającym biegacza jest wkładka. Wywinięta lekko do góry na zewnętrznych krawędziach sprawia, że stopa układa się w bucie naturalnie i przyjemnie czuje oparcie w każdym punkcie. 

Saucony Freedom ISO2 – filmowa recenzja

Język i system ISOFIT w Saucony Freedom ISO2

Zintegrowany z cholewką język na końcu został również wyposażony w warstwę chroniącej gąbeczki. Dzięki mocowaniu, język nigdzie nie powędruje w czasie aktywności, a nasze podbicie jest doskonale chronione. 

Saucony opracował ciekawy system sznurowania butów biegowych. Zamiast klasycznych dziurek, mamy tu do czynienia z ISOFIT – czyli naciętymi elementami cholewki, który okala stopę, a za pomocą sznurówki na całej długości może być dopasowany według upodobań biegacza. 

Na komentarz zasługują również sznurówki w tych butach. Poważnie. Są delikatne, miękkie, elastyczne. Przyjemnie się je wiąże. Osobiście zawsze zawiązuję kokardkę podwójnie, więc nigdy nie miałam z nimi problemów.

Saucony Freedom ISO2
System ISOFIT sprzyja dopasowaniu buta do naszych preferencji.

Trening w Saucony Freedom ISO2

But piękny, mięciutki i dopracowany, ale jak się właściwie w nim biega? 

Po pierwsze, tuż po założeniu buta miałam wrażenie, że lekko klei się do podłoża. Zdaje się, że to jakaś dziwna właściwość przezroczystej gumy pokrywającej podeszwę. Ta “kleistość” nie występuje w biegu, natomiast nie przekłada się ona również na przyczepność na mokrych nawierzchniach. Biegając po mokrej trawie, miałam wrażenie, że stopy lekko uciekają i czym prędzej trzeba zmienić tor. 

Na suchych chodnikach i ścieżkach nie napotkałam żadnego problemu. But jest bardzo responsywny. Trzyma ładnie stopę na nagłych zakrętach, gdy musisz wyminąć zapatrzonego w telefon przechodnia bądź psiaka, który szykuje się do ataku. 

Saucony Freedom ISO2
Saucony Freedom ISO2  to jedne z bardziej komfortowych butów, w jakich miałam okazję biegać.

Jak wspomniałam wyżej, dzięki piance EVERUN czuję dobre odbicie od podłoża i wystarczającą amortyzację. 4mm drop natomiast zachęca do wybijania z przedniej części stopy. But nadal zapewnia odpowiednie czucie i idealnie reaguje na zmianę rytmu bądź kierunku biegu. 

Najdłuższy bieg w Saucony Freedom ISO2 to 35km. Biegło mi się w nich bardzo komfortowo i nie zawahałabym się traktować ich jako model maratoński. Jedyną wadą butów jaką dostrzegam, to ich jasny kolor – bo choć piękny, zupełnie nie nadaje się na naszą jesień i zimę. Ogromnie cieszę się jednak, że będzie to towarzysz moich letnich treningów i startów.

Saucony Freedom ISO2
Bieżnia, asfalt, udeptane ścieżki – to właśnie teren dla testowanych butów znad Saucony Creek.

Detale też mają znaczenie

Na koniec chciałabym wspomnieć, że dodatkowe punkty należą się marce Saucony za detale: 

  • odblaskowe logo, które poprawia widoczność biegacza,
  • eko karton do przesyłki,
  • 5% kod zniżkowy na kolejne zakupy,
  • na pudełku od butów – tabelka z przeliczeniem temp oraz miejsce na zapis własnych rekordów. 
Saucony Freedom ISO2
Nawet pudełko od Saucony cieszy.

Wiadomo, że bez tego w butach można byłoby nadal biec, ale zawsze wydaje mi się, że przez takie detale najbardziej przejawia się pasja twórców produktu. 

Saucony Freedom ISO2 – dla kogo? 

Kończąc już wychwalanie butów znad Saucony Creek, z czystym sumieniem mogę je polecić biegaczom, którzy trenują na asfalcie, bieżni i ubitych drogach. Docenią je raczej lżejsi biegacze, którzy nie potrzebują dużej ilości pianki. But sprawdzi się idealnie od krótkich dystansów aż do maratonu. 

Jak już wiecie buta pokochałam miłością absolutną, do tego stopnia, że zdecydowałam się na zakup i wypróbowanie kolejnego modelu od Saucony! 

CechaSaucony Freedom ISO2
Przeznaczeniegłównie asfalt
Dla kogodla każdego (ze wskazaniem na nieco lżejszych biegaczy ze względu na małą amortyzację)
Drop4mm
Waga buta258g dla męskiej 9US
Amortyzacja3/5
Wygoda5/5
Rodzaj stopyneutralna
Dynamika4/5
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik3/5
Odczuwalność podłoża5/5
Przyczepność3/5; nie na mokre nawierzchnie
Podeszwa środkowa
Elastyczność4/5
Responsywność5/5
Wsparcie łuku podłużnego5/5
Stabilizacja4/5
Cholewka
Dopasowanie5/5
Przodostopie5/5 – dla lubiących przestrzeń
Trzymanie pięty4/5
Elastyczność5/5
System wiązania5/5 – system ISOFIT, który przyjemnie oplata stopę
Wentylacja5/5
Ochrona palców4/5

Testowany model: Saucony Freedom ISO2, damski rozmiar 41

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
6. Gdańsk Maraton – impreza coraz bardziej międzynarodowa
Następny wpis
Test Brooks Ricochet
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu