fbpx
Buty do biegania

ASICS METASPEED SKY PARIS – najlepsza maratońska startówka marki w historii?

Jeżeli interesujesz się startowym obuwiem biegowym, na pewno znasz modele z serii ASICS METASPEED. Na rynku dostępna jest…
KW 05932 — kopia

Jeżeli interesujesz się startowym obuwiem biegowym, na pewno znasz modele z serii ASICS METASPEED. Na rynku dostępna jest już 3. generacja tego buta. Mieliśmy okazję ją przetestować w ostatnich tygodniach. Czym wyróżnia się ASICS METASPEED SKY PARIS i czy można go określić jako najlepszą maratońską startówkę marki w historii?

ASICS METASPEED Sky Paris to jeden z 2 przedstawicieli startowych butów biegowych japońskiej marki kierowanych do osób poszukujących maksymalnej dynamiki. Model o nazwie Sky, zgodnie z deklaracjami producenta, jest przeznaczony dla biegaczy, którzy przyspieszają poprzez wydłużanie kroku. W tym celu projektanci dążyli do tego, by osiągnąć efekt wspomagający optymalne pochylenie biegacza do szybkiego biegu, co zresztą zostało uwzględnione specjalną grafiką z boku podeszwy buta. Zaś osoby, które w większym stopniu zwiększają prędkość poprzez zwiększenie częstotliwości kroków (kadencji), powinny wybrać model Edge. Podczas swoich testów miałem do czynienia z wersją Sky, co akurat mnie ucieszyło, bo przy podkręcaniu tempa większe zmiany odnotowuję w długości kroku niż w kadencji. Jak zatem wypadł ten model w testach?

KW 05940 — kopia
ASICS METASPEED SKY PARIS – najlepsza maratońska startówka marki w historii? 21

Pierwsze wrażenia? Będzie lekko i twardo

Kiedy otrzymałem paczkę z ASICS METASPEED Paris, przez chwilę miałem wrażenie, że dostałem puste pudełko. Jak się okazało, zawartość była jednak zgodna z oczekiwaniami i buty faktycznie były w środku. Po ich wyjęciu jedną z pierwszych rzeczy, jaką postanowiłem zrobić, było sprawdzenie specyfikacji. Szybko wyjaśniło się, skąd takie dziwne odczucia na początku. Model ten waży, jak się okazuje, jedynie 183 g i to pomimo naprawdę solidnej podeszwy, o grubości 39,5 mm w tylnej części i 34,5 mm z przodu. Był to dla mnie, jako osoby, która miała do czynienia z 1. generacją tego buta, spory szok. Okazało się bowiem, że mam pod stopą odczuwalnie więcej pianki, a jednocześnie waga buta spadła. I chociaż już pierwszy METASPEED Sky był lekki, to najnowsze wcielenie robi niesamowite wrażenie także na tym polu i to już od pierwszego kontaktu. Lekka, ale sprężysta pianka FF Turbo Plus, niezwykle cienka cholewka MOTION WRAP 2.0 i cienka warstwa gumy ASICSGRIP wyłącznie w najbardziej newralgicznych punktach podeszwy zrobiły swoje – jest lekko!

KW 05936 — kopia
ASICS METASPEED SKY PARIS – najlepsza maratońska startówka marki w historii? 22

Jednocześnie, mając świadomość, że ASICS METASPEED SKY PARIS to but z karbonową płytką, byłem przekonany, że będzie to lekka wyścigówka z twardym zawieszeniem. Płytka ma bowiem to do siebie, że niechętnie się ugina, bo jej rola nie na tym zresztą polega. Ma za zadanie oddawać energię, by „pchać” zawodnika do przodu w trakcie biegu. Efektem ubocznym jest właśnie odczuwalna sztywność konstrukcji. I właśnie takich wrażeń spodziewałem się od ASICS METASPEED SKY PARIS. Ale w takim razie po co aż tyle pianki pod stopą?

Rzucony na głęboki tartan

Aby przekonać się, jak najnowsza startówka ASICS sprawdza się w boju, udałem się na pobliską bieżnię tartanową, by wykonać kilka krótszych odcinków od 200 do 600 metrów. Dla spotęgowania wrażeń, buty założyłem dopiero na zasadniczą część treningu. I szybko okazało się, że moje oczekiwania co do tego modelu sprawdziły się tylko w połowie. I to w tej lepszej połowie. Rzeczywiście już po kilku pierwszych krokach wiedziałem, że mam do czynienia z lekką wyścigówką o topowej specyfikacji. To bezdyskusyjne. Jedna przebieżka wystarczyła, by stwierdzić, że to jeden z najszybszych butów biegowych, w jakich miałem okazję biegać. Wrażenie lekkości, dynamiki, zwrotu energii jest naprawdę obecne. Zdecydowanie na tym polu ASICS METASPEED SKY PARIS „dowozi”. Oj, jak bardzo!

KW 05957
ASICS METASPEED SKY PARIS – najlepsza maratońska startówka marki w historii? 23

Zaskoczeniem było natomiast to, że zupełnie nie przeszkadzało mi, że mam na sobie buty z karbonową płytką. Na ogół sztywność takich konstrukcji jest nieco uciążliwa. Ale nie w przypadku tego modelu. To zapewne pianka FF Turbo Plus oferuje na tyle dużo amortyzacji i sprężystości, a może sposób wygięcia i umieszczenia płytki karbonowej – trudno jednoznacznie ocenić, że but sprawia wrażenie dość elastycznego i chętnie współpracującego, poddającego się nieco ruchom stopy. To unikalne wrażenie na rynku karbonowych startówek, które osobiście bardzo mocno doceniłem. Na kolejnych treningach postanowiłem wykonać dłuższy bieg w tym modelu i nawet pomimo wolniejszego tempa niż na krótkich odcinkach, buty nie sprawiały wrażenia, jakby straciły coś z dynamiki, a jednocześnie nie były męczące swoją twardością. Ktoś mógłby powiedzieć, że to zasługa tartanu, ale kolejny trening wykonywałem na asfalcie i to wrażenie wcale nie minęło. Najpewniej to jednak zasługa nowej pianki – lżejszej o 12% od poprzedniej i oddającej ok. 8% energii więcej niż poprzednia.

Komfort, który pomaga

Kolejne treningi potwierdzały moje spostrzeżenia z pierwszej przebieżki w ASICS METASPEED Sky. Projektantom japońskiej marki udało się na tyle „zmiękczyć” karbonową płytkę, by buty nawet na dłuższych dystansach nie męczyły, a jednocześnie zastosowali tak dopracowaną piankę i tak skonstruowali całą podeszwę, by zwrot energii był na jak najwyższym poziomie. Chociaż rzadko to mówię, to mogę stwierdzić, ze ASICS METASPEED SKY PARIS to but startowy, który naprawdę potrafi zapewnić komfort w trakcie biegu.

KW 05939 — kopia
ASICS METASPEED SKY PARIS – najlepsza maratońska startówka marki w historii? 24

Kolejną ciekawostką jest fakt, że wcale nie trzeba biec w tempie poniżej 3 minut na kilometr, żeby odczuwać zwrot energii, jaki oferuje ten model. Nawet przy tempach w okolicach 4:00/km ma się wrażenie, jakby z każdym krokiem nasze nogi lądowały nieco dalej, niż wynikałoby to z energii, jaką wkładamy w bieg. To wskazuje, że zakres pracy ASICS METASPEED SKY PARIS również jest dość szeroki. Z drugiej strony, to poczucie lekkości i sprężystości po prostu zachęca do tego, by korzystać z wyższych prędkości. Buty same domagają się podkręcania tempa i są bardzo wdzięczne, za każdą sekundę na kilometr szybsze tempo.

KW 05967
ASICS METASPEED SKY PARIS – najlepsza maratońska startówka marki w historii? 25

ASICS METASPEED SKY PARIS – podsumowanie

Biorąc pod uwagę moje wrażenia z testów, jestem gotów stwierdzić, że wprowadzając model ASICS METASPEED Sky Paris, Japończycy zaprezentowali swoją najlepszą jak dotąd maratońską startówkę w historii. But, którego nazwa inspirowana jest tegorocznymi igrzyskami olimpijskimi („Paris”), to propozycja przeznaczona do naprawdę szybkiego biegania na długim dystansie. Jego charakterystyka sprawia, że będzie stanowił wsparcie nawet przy bardzo długich biegach – do ostatniego kilometra maratonu. Oferuje wysoki komfort, świetną wentylację, jest doskonale dopracowany pod kątem wizualnym i pod względem detali. Ma nawet sznurówki ze specjalnym profilowaniem, by te nie rozwiązywały się w trakcie biegu. Jak widać, projektanci pomyśleli o każdym aspekcie. I stworzyli model, który może pomóc osiągać niesamowite wyniki nie tylko najlepszym, ale także nieco wolniejszym, ambitnym biegaczom. pomóc osiągać niesamowite wyniki nie tylko najlepszym, ale także nieco wolniejszym, ambitnym biegaczom.

Buty są dostępne w sprzedaży na http://ASICS.com , Sklepbiegacza.pl i Natural-born-runners.pl.

Ocena ogólna 9,5 (skala 1-10)
Wsparcie pięty6
Oddychalność cholewki10
Amortyzacja9
Dynamika10
Wygoda7
Trzymanie stopy8
Elastyczność8
Podłożeasfalt
Rodzaj stopyneutralna
Przeznaczeniestartowy
Waga183g

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Długodystansowcy z Etiopii najlepsi w Poznaniu
Następny wpis
Wybiegali dla potrzebujących 760 tys. zł w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu