fbpx
Porady dietetyczne

Kofeinowy zastrzyk mocy

Walka o urwanie każdej sekundy biegu oraz trudności w pokonywaniu ściany w trakcie zawodów towarzyszy każdemu, nawet najbardziej wytrawnemu biegaczowi.
kofeinowy zastrzyk mocyl 01 01

Walka o urwanie każdej sekundy biegu oraz trudności w pokonywaniu ściany w trakcie zawodów towarzyszy każdemu, nawet najbardziej wytrawnemu biegaczowi. Czy istnieją zatem sposoby dzięki którym tempo Waszego biegu pozostanie na równym poziomie, a ból będzie łatwiejszy do przejścia?

Kofeinowy zastrzyk mocy

Walka o urwanie każdej sekundy biegu oraz trudności w pokonywaniu ściany w trakcie zawodów towarzyszy każdemu, nawet najbardziej wytrawnemu biegaczowi. Czy istnieją zatem sposoby dzięki którym tempo Waszego biegu pozostanie na równym poziomie, a ból będzie łatwiejszy do przejścia ?

Doping? Nie, dziękuję

Na „czerwonej” liście Światowej Agencji Antydopingowej znaleźć możemy wiele środków zwiększających wydolność, prawdopodobieństwo wygrania ale i sromotnego końca kariery. Jeśli bieganie jest pasją, a radość sprawia odkrywanie coraz to dalszych granic własnych możliwości, nie warto z nich korzystać. Warto jednak pomyśleć o tych związkach, w pełni naturalnych i ogólnodostępnych, które znajdują się w rejestrze środków dozwolonych. W 2004 roku sportowcy dostali zielone światło, umożliwiające stosowanie kofeiny jako środka wspomagającego w trakcie trwania zawodów.

Kofeina = kawa?

Kofeina jest substancją, która jest wchłaniana przez organizm dosyć szybko, osiągając najwyższe stężenie we krwi na godzinę po spożyciu. Pobudza działanie centralnego układu nerwowego powodując wyrzut adrenaliny, pozytywnych endorfin, polepszając naszą koncentrację i refleks. Czas działania jest uzależniony od wieku, zażywanych leków jak i źródła kofeiny (kawa, napoje energetyczne, czekolada gorzka, słodkie napoje typu cola, żele energetyczne, tabletki, itp.). Reakcja każdego człowieka na kofeinę może różnić się znacząco: jedni odczuwają niepokój i nudności, drżą im ręce, niektórzy są zupełnie obojętni, kolejni bardziej świadomi, skoncentrowani, gotowi do działania.

Mała czarna przed treningiem

Wszelkie plotki o rzekomym negatywnym działaniu kofeiny na zdrowie człowieka, przy obecnym stanie wiedzy, odsunąć możemy na boczny tor. Jeśli spożywana jest ona w ilościach nie przekraczających zdrowego rozsądku może nam przynieść więcej korzyści tj. przesunięcie krańcowego momentu wyczerpania podczas aktywności fizycznej. Poza ogólnym dobroczynnym działaniem na organizm człowieka podczas biegu, powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, wzrost stężenia kwasów tłuszczowych we krwi, a tym samym zachowanie glikogenu w mięśniach.

Kofeina w praktyce:

  • dla uzyskania pożądanego efektu produkt kofeinowy powinien być spożyty na godzinę przed treningiem,
  • lepsze oddziaływanie zauważy osoba, która rzadko pije kawę,
  • osoby uzależnione od codziennych dawek kofeiny powinni zaprzestać jej dostarczanie na 7 dni przed zawodami – godzinę przed zawodami należy powrócić do przyzwyczajeń,
  • działanie moczopędne znika podczas treningów wytrzymałościowych (biegi na dłuższe dystanse),
  • wyższe dawki podawanej kofeiny nie gwarantują zwiększenia pozytywnej odpowiedzi:
  1. dawka 9 mg/kg masy ciała nie zwiększa znacząco wydolności,
  2. dawki 3-6 mg/kg masy ciała wykazują najlepsze działanie,
  3. nawet dawki 1-3 mg/kg masy ciała mogą przynieść pozytywny efekt.

kofeinowy zastrzyk mocy 2

Przykład:  80kg x 4 mg = 320 mg kofeiny

Postać w jakiej przyjmowana jest kofeina i poziom jej normalnego dziennego spożycia modyfikować może reakcję każdego z nas. Dlatego bardzo ważne jest abyś sam ustalił najmniejsza dawkę kofeiny na jaką Twój organizm reaguje pozytywnie.

Zawartość kofeiny w różnych produktach:

  • espresso (filiżanka) ok. 100 mg
  • kawa parzona (filiżanka) 80 – 135 mg
  • napoje typu cola (puszka) 35 – 55 mg
  • napoje energetyczne 80 – 300 mg
  • żele energetyczne ok. 50 mg
  • tabletki z kofeiną (przeciętnie, w zależności od producenta) 66 – 200 mg

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wiedzieć gdzie się biegnie, czyli jak umiejętnie stawiać sobie cele?
Następny wpis
Biegam jak słoń... - układanka treningowa
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu