fbpx
Poradnia biegacza

Co jeść aby biegać i nie chudnąć? Co jeść przed bieganiem? – Poradnia Biegacza

Ekspert Katarzyna Biłous z poradni dietetycznej dietovita odpowiada na pytanie Nataszy.
co jesc aby biegac i nie chudnac co jesc przed bieganiem poradnia biegaczal 01 01

Ekspert Katarzyna Biłous z poradni dietetycznej dietovita odpowiada na pytanie Nataszy.

Jestem początkową biegaczką – biegam 3 miesiące, 3 razy w tygodniu, po około 50-60 minut. Biegam dla kondycji, ale moim głównym celem jest wyrzeźbienie nóg i brzucha (oprócz tego wykonuję inne ćwiczenia na brzuch). Ile kalorii powinnam dziennie spożywać, by nie chudnąć, a wyrzeźbić ładną figurę? Zauważyłam, że w ostatnim czasie przez bieganie bardzo, schudłam i nie był to mój cel. Mam 170 centymetrów wzrostu i ważę 50 kg. Ile kalorii powinnam spożywać w dni treningowe i nie treningowe? Co głównie powinnam jeść?

Utrzymanie prawidłowej masy ciała związane jest z dostarczaniem organizmowi stałej ilości energii, której poziom ustalany jest indywidualnie dla każdego człowieka. W celu określenia zapotrzebowania energetycznego niezbędna jest wiedza dotycząca wagi, wzrostu, wieku oraz całodziennej aktywności fizycznej. Niestety nie podałaś ile masz lat i czym zajmujesz się na co dzień, dlatego trudno jest określić dokładną ilość kilokalorii, które utrzymają Twoją wagę na stałym poziomie. Przyjęłam zatem hipotetyczne dane – wartości, które podaję są idealne dla kobiety w wieku 25 lat, która w przeciągu całego dnia, poza treningami, jest średnio aktywna. BMI dla Twojego wzrostu i wagi wskazuje na znaczną utratę wagi, która nie jest korzystna dla zdrowia – wynik 17,3 oznacza wychudzenie. Optymalną wagą jaką powinnaś osiągnąć jest poziom ok. 56 kg. Należy jednak do tego wyniku dochodzić powoli, gdyż nagłe przybranie na wadze może odbić się na Twoim zdrowiu.

Według przyjętych założeń i przesłanych przez Ciebie danych zapotrzebowanie na energię kształtuje się na poziomie ok. 2300 kcal dziennie. Ilość energii, którą powinnaś spożywać w dniach treningowych oraz zwykłych nie różni się pod żadnym względem. Dla organizmu ważne jest dostarczanie „paliwa” codziennie, w takich samych porach i w takiej samej ilości. Różnicy może podlegać jedynie ilościowy i jakościowy rozkład posiłków w ciągu dnia, tzn. obiad podczas dnia wolnego od treningu może być obfitszy i może zawierać więcej tłuszczu, a obiad przed treningiem powinien być mniejszy, powinny dominować produkty węglowodanowe z niską zawartością błonnika i ostrych przypraw.

Zarówno przy odchudzaniu, jak i przy zachowywaniu prawidłowej masy ciała istotne jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Podstawą jest spożywanie 5 posiłków dziennie o stałych porach. Rozkład kaloryczny powinien wyglądać tak:

  • śniadanie – 25% dziennego zapotrzebowania na kcal,
  • II śniadanie – 10% dziennego zapotrzebowania na kcal,
  • obiad – 35% dziennego zapotrzebowania na kcal,
  • podwieczorek – 10% dziennego zapotrzebowania na kcal,
  • kolacja – 20% dziennego zapotrzebowania na kcal.

Powinnaś pamiętać również o odpowiednim doborze produktów pod względem ich składu (białka, tłuszcze, węglowodany). W przypadku amatorów i początkujących biegaczy:

  • występuje zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany sięgające 60-62% dziennej ilości energii,
  • tłuszcze nie powinny dostarczać więcej niż 30-32% energii przyjmowanych składników odżywczych,
  • zapotrzebowanie na białko kształtuje się na poziomie 12-15% energii racji pokarmowej.

Spożywanie posiłków w dniach treningowych również podlega kilku zasadom. Każda potrawa, bądź przekąska powinna zostać zjedzona na 2-4 godzin przed treningiem, tak aby nie biec z przepełnionym żołądkiem albo będąc głodnym, z niskim poziomem glukozy we krwi. Posiłek tuż przed treningiem powinien składać się głównie z węglowodanów, z niewielką ilością tłuszczu i białka. Powinny być to produkty bez charakterystycznego smaku, ubogie w błonnik. Przykładami takich posiłków są:

  • tosty,
  • żelki,
  • makarony,
  • słodzone mleko skondensowane,
  • płatki kukurydziane
  • soki owocowe,
  • jogurty o obniżonej zwartości tłuszczu,
  • naleśniki,
  • banany,
  • wafelki,
  • chleb,
  • ryż,
  • budynie,
  • bita śmietana, itp.

Sugeruję abyś skontaktowała się z Poradnią Biegacza i jej dietetykiem ([email protected]) w celu dokładniejszego omówienia Twojego sposobu żywienia. Dzięki przeprowadzonemu wywiadowi żywieniowemu ocenić będziemy mogli czy spożywasz odpowiednie produkty, wyłapiemy błędy których biegacz powinien unikać. Pamiętaj, że radykalne zmiany diety i nawyków żywieniowych w warunkach wzmożonego wysiłku, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Powinny one zatem być wprowadzane w sposób kontrolowany i zaplanowany.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Anemia biegacza
Następny wpis
Dlaczego biegasz?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu