fbpx
schudnac by biegac szybciej poradnia biegaczai 01 01

Schudnąć, by biegać szybciej – Poradnia Biegacza

Ekspert Katarzyna Biłous odpowiada na pytanie Oliwii.

Ekspert Katarzyna Biłous odpowiada na pytanie Oliwii.

Pytanie – jak schudnąć, żeby biegać szybciej i jednocześnie mieć więcej siły na efektywne treningi?

Witam,

uprawiam biegi średnie i długie w klubie od roku i całkiem dobrze mi idzie. Jednak ostatnio mój trener zwrócił mi uwagę, że powinnam jak najszybciej schudnąć, aby mieć lepsze rezultaty. Mam 19 lat i przy wzroście 173cm ważę ok 61kg. Obecnie nie sugeruje się żadną dietą, ani nigdy wcześniej się nie odchudzałam, bo nie widziałam takiej potrzeby. Teraz kiedy staję pomiędzy rywalkami na starcie jestem ‘najgrubsza’. Dlatego byłabym wdzięczna o jakieś rady jak schudnąć, żeby szybciej biegać i jednocześnie mieć siły na efektywne treningi.

Pozdrawiam, Oliwia.

Odpowiedź eksperta – Katarzyna Biłous – poradnia dietetyczna DietoVita

Sport, niezależnie od stopnia zaangażowania, wymaga wielu poświęceń oraz wyrzeczeń. Początek drogi z aktywnością fizyczną to walka z własnym lenistwem i licznymi wymówkami. Wkraczając w strefę sportu wyczynowego powaga Twoich codziennych zwyczajów i czynności wzrasta. Jest to moment, w którym walka o medal podporządkowuje całe życie sportowca, a chęć bycia najlepszym czasami zasłania granicę pomiędzy dbaniem, a niszczeniem własnego zdrowia. Po takich dwóch stronach barykady stoi trener „nie wiem jak to zrobisz, ale musisz schudnąć” oraz sztab opiekujących się zawodnikiem ekspertów, dbających jednocześnie o efektywność oraz czystą fizjologię.

Polskie realia są okrutne i dalekie od tych z amerykańskich filmów o młodzieży akademickiej. Umiesz liczyć, licz na siebie – tym bardziej cieszę się, że napisałaś do Poradni Biegacza. Niejeden czytelnik analizując Twój wzrost, wagę oraz BMI (ok. 20) stwierdzi, że zwariowałaś, a kolejny krok do sukcesu nie będzie prestiżowym „miejscem na pudle”, a biletem do klubu anorektyczek. Również dla Ciebie samej prośba trenera może być zaskakująca, jednak jest ona uzasadniona. Mniej ważysz, mniejszy ciężar obciąża Cię podczas biegu, biegniesz szybciej. Twoja aktualna waga jest prawidłowa, jeśli nie będziesz odchudzać się „z głową”, jej zmniejszenie może być dla Ciebie niebezpieczne. Są jednak sposoby, abyś spełniła prośbę trenera bez uszczerbku na zdrowiu.

Pomiar składu ciała

W przypadku określania prawidłowości wagi sportowców, nie warto jest posługiwać się współczynnikiem BMI (Body Mass Index). Jest to jedynie narzędzie, które pomocne jest w badaniach przesiewowych (czyli takich, które mają wyodrębnić osoby wyróżniające się z grupy, której parametry są zgodne z oczekiwanymi). Ustalanie wagi minimalnej, która nie będzie negatywnie wpływać na Twoje zdrowie, powinno opierać się na określeniu zawartości tłuszczu w organizmie. Aby dowiedzieć się jaki jest faktyczny skład Twojego ciała należy udać się do dietetyka wykonującego takie pomiary metodą bioimpedancji.

Ile możesz schudnąć bez uszczerbku na zdrowiu?

Jak wiadomo, niemożliwe jest całkowite pozbycie się tkanki tłuszczowej z organizmu (ci, którym się to udało raczej nie mogą się już z nami podzielić swoimi uwagami…). Co więcej, jego obecność jest konieczna do życia (np. chroni organy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi). Wartością graniczną ilości tłuszczu w ciele kobiety w Twoim wieku jest ok. 17% ogólnej masy ciała. Schodząc poniżej tej wartości pojawiają się sygnały alarmowe. Pierwszym z nich jest spadek efektywności i chęci działania. Kolejnym, aczkolwiek dla kobiet najniebezpieczniejszym, zanik menstruacji. W ten sposób ciało alarmuje właścicielkę o niebezpieczeństwie. Dzięki systematycznym pomiarom zawartości tłuszczu będziesz miała świadomość do jakiego momentu możesz się odchudzać.

Bioimpedancja

Kolejną zaletą dokonanych pomiarów jest uzyskanie informacji dotyczących tego jak szybka jest Twoja przemiana materii. Pomocne są one przy ustalaniu indywidualnego zapotrzebowania na kalorie w codziennym jadłospisie. Tak ułożona dieta będzie bezpieczna dla Twojego zdrowia oraz efektywna w walce z niechcianym obciążeniem. Skonsultuj się z dietetykiem jak powinien wyglądać codzienny schemat posiłków, oraz co powinno wchodzić w ich skład. Dieta redukcyjna, zawierająca mniejszą ilość energii, nie powinna redukować ilości niezbędnych składników odżywczych oraz mineralnych. Wiele dostępnych w sieci diet „cud” wprowadzić Cię może w liczne niedobory, które mogą pogrążyć Twoją drogę do sportowego sukcesu.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
dziki sex z biegajaca wenus

Dziki seks z biegającą Wenus

Następne
bieganie w samotnosci czy trening w grupie 01

Bieganie w samotności czy trening w grupie?

Powiązane artykuły

jak przezyc przerwe w bieganiu 01
Czytaj dalej

Jak przeżyć przerwę w bieganiu?

Życie biegacza jest piękne. A przynajmniej podczas treningów lub zawodów. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba odwiesić buty biegowe na kołek i wziąć chwilowy rozbrat z bieganiem. Przerwa w bieganiu to dla wielu z nas prawdziwe wyzwanie. Sprawdźmy więc, jak sobie z nią radzić, co począć, by nie nabawić się objawów odstawiennych i jak sprawić, by po jej zakończeniu chciało nam się wrócić do sportu.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM