fbpx
Poradnia biegacza

Schudnąć, by biegać szybciej – Poradnia Biegacza

Ekspert Katarzyna Biłous odpowiada na pytanie Oliwii.
schudnac by biegac szybciej poradnia biegaczai 01 01

Ekspert Katarzyna Biłous odpowiada na pytanie Oliwii.

Pytanie – jak schudnąć, żeby biegać szybciej i jednocześnie mieć więcej siły na efektywne treningi?

Witam,

uprawiam biegi średnie i długie w klubie od roku i całkiem dobrze mi idzie. Jednak ostatnio mój trener zwrócił mi uwagę, że powinnam jak najszybciej schudnąć, aby mieć lepsze rezultaty. Mam 19 lat i przy wzroście 173cm ważę ok 61kg. Obecnie nie sugeruje się żadną dietą, ani nigdy wcześniej się nie odchudzałam, bo nie widziałam takiej potrzeby. Teraz kiedy staję pomiędzy rywalkami na starcie jestem ‘najgrubsza’. Dlatego byłabym wdzięczna o jakieś rady jak schudnąć, żeby szybciej biegać i jednocześnie mieć siły na efektywne treningi.

Pozdrawiam, Oliwia.

Odpowiedź eksperta – Katarzyna Biłous – poradnia dietetyczna DietoVita

Sport, niezależnie od stopnia zaangażowania, wymaga wielu poświęceń oraz wyrzeczeń. Początek drogi z aktywnością fizyczną to walka z własnym lenistwem i licznymi wymówkami. Wkraczając w strefę sportu wyczynowego powaga Twoich codziennych zwyczajów i czynności wzrasta. Jest to moment, w którym walka o medal podporządkowuje całe życie sportowca, a chęć bycia najlepszym czasami zasłania granicę pomiędzy dbaniem, a niszczeniem własnego zdrowia. Po takich dwóch stronach barykady stoi trener „nie wiem jak to zrobisz, ale musisz schudnąć” oraz sztab opiekujących się zawodnikiem ekspertów, dbających jednocześnie o efektywność oraz czystą fizjologię.

Polskie realia są okrutne i dalekie od tych z amerykańskich filmów o młodzieży akademickiej. Umiesz liczyć, licz na siebie – tym bardziej cieszę się, że napisałaś do Poradni Biegacza. Niejeden czytelnik analizując Twój wzrost, wagę oraz BMI (ok. 20) stwierdzi, że zwariowałaś, a kolejny krok do sukcesu nie będzie prestiżowym „miejscem na pudle”, a biletem do klubu anorektyczek. Również dla Ciebie samej prośba trenera może być zaskakująca, jednak jest ona uzasadniona. Mniej ważysz, mniejszy ciężar obciąża Cię podczas biegu, biegniesz szybciej. Twoja aktualna waga jest prawidłowa, jeśli nie będziesz odchudzać się „z głową”, jej zmniejszenie może być dla Ciebie niebezpieczne. Są jednak sposoby, abyś spełniła prośbę trenera bez uszczerbku na zdrowiu.

Pomiar składu ciała

W przypadku określania prawidłowości wagi sportowców, nie warto jest posługiwać się współczynnikiem BMI (Body Mass Index). Jest to jedynie narzędzie, które pomocne jest w badaniach przesiewowych (czyli takich, które mają wyodrębnić osoby wyróżniające się z grupy, której parametry są zgodne z oczekiwanymi). Ustalanie wagi minimalnej, która nie będzie negatywnie wpływać na Twoje zdrowie, powinno opierać się na określeniu zawartości tłuszczu w organizmie. Aby dowiedzieć się jaki jest faktyczny skład Twojego ciała należy udać się do dietetyka wykonującego takie pomiary metodą bioimpedancji.

Ile możesz schudnąć bez uszczerbku na zdrowiu?

Jak wiadomo, niemożliwe jest całkowite pozbycie się tkanki tłuszczowej z organizmu (ci, którym się to udało raczej nie mogą się już z nami podzielić swoimi uwagami…). Co więcej, jego obecność jest konieczna do życia (np. chroni organy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi). Wartością graniczną ilości tłuszczu w ciele kobiety w Twoim wieku jest ok. 17% ogólnej masy ciała. Schodząc poniżej tej wartości pojawiają się sygnały alarmowe. Pierwszym z nich jest spadek efektywności i chęci działania. Kolejnym, aczkolwiek dla kobiet najniebezpieczniejszym, zanik menstruacji. W ten sposób ciało alarmuje właścicielkę o niebezpieczeństwie. Dzięki systematycznym pomiarom zawartości tłuszczu będziesz miała świadomość do jakiego momentu możesz się odchudzać.

Bioimpedancja

Kolejną zaletą dokonanych pomiarów jest uzyskanie informacji dotyczących tego jak szybka jest Twoja przemiana materii. Pomocne są one przy ustalaniu indywidualnego zapotrzebowania na kalorie w codziennym jadłospisie. Tak ułożona dieta będzie bezpieczna dla Twojego zdrowia oraz efektywna w walce z niechcianym obciążeniem. Skonsultuj się z dietetykiem jak powinien wyglądać codzienny schemat posiłków, oraz co powinno wchodzić w ich skład. Dieta redukcyjna, zawierająca mniejszą ilość energii, nie powinna redukować ilości niezbędnych składników odżywczych oraz mineralnych. Wiele dostępnych w sieci diet „cud” wprowadzić Cię może w liczne niedobory, które mogą pogrążyć Twoją drogę do sportowego sukcesu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dziki seks z biegającą Wenus
Następny wpis
Bieganie w samotności czy trening w grupie?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu