Problem ze schudnięciem zimą – Poradnia Biegacza

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Ekspert treningbiegacza.pl, dietetyk Katarzyna Biłous z poradni dietetycznej Dietovita, odpowiada na pytanie Adriana.

Co roku mam problem, żeby schudnąć w trakcie zimy (tkanki tłuszczowej nabieram w okresie roztrenowania). Noszenie dodatkowego obciążenia nie pomaga w cięższych treningach. Ograniczenie racji żywieniowych jest dla mnie katorgą. Ciągle jestem głodny i dojadam. Gdy wcinam  suplementy (głównie tak czuję po BCAA i l-glutaminie) zauważalnie mniej  jem i rzadziej odczuwam głód. Jak w tym wypadku mogę schudnąć (do marca  3-4 kg przy aktualnej masie 65 kg) i jednocześnie dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witamin, minerałów, aminokwasów itp.?

Trudności z utratą wagi w okresie zimowym nie są tylko Pana problemem :). Podwyższona chęć na słodkości oraz inne dodatkowe posiłki w ciągu dnia są swego rodzaju ochroną naszego ciała przed zimą i niską temperaturą. Jest to dla niego nic innego jak podwyższonymi wydatkami energetycznymi na utrzymanie właściwej ciepłoty ciała na (tzw. termogenezę drżeniową). Jednak w tym przypadku przypuszczam, że Pana codzienny jadłospis po prostu nie spełnia oczekiwań i zapotrzebowania organizmu. Fakt, że udaje się jednak zwalczyć nadmiar tkanki tłuszczowej po zażyciu BCAA i l-glutaminy wynikać może z 2 powodów:

  • zażywanie suplementów stanowi placebo i pomaga Panu w zachowywaniu odpowiedniej diety bez pojadania w ciągu dnia (czyli typowe działanie, które jest identyczne z metodyką innych środków na odchudzanie), w Pana diecie jest niewystarczająca ilość niezbędnych aminokwasów, bądź innych składników odżywczych, na które z racji uprawiania wyczynowego sportu zapotrzebowanie jest wyższe. Ich niedobór od strony organizmu wygląda mniej więcej tak:
  • „nie mam składnika A, który jest mi potrzebny do utrzymania mięśni w prawidłowej kondycji – zacznę zatem już gromadzić składniki B, C i D w razie gdyby w przyszłości też miało ich zabraknąć“. I tak oto właśnie powstaje nadmiar tłuszczu w naszym ciele. Po zażyciu aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) i glutaminy wszystko wraca do normy, wszystkie składniki są prawidłowo metabolizowane i spełniane są wszystkie potrzeby organizmu.

Utrata 4 kg do marca jest możliwe dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, zawierającej w sobie poziomy wszystkich składników odżywczych wedle Pan zapotrzebowania. Niestety, nie ma diety cud, a utrata 1 kg w ciągu tygodnia, wymaga od nas ograniczenia kaloryczności diety aż o 1000 kcal. W Pana przypadku sugeruję mniejsze ograniczenia kaloryczne, tak by nie chodził Pan głodny i nie sięgał do lodówki po „małe co nieco“. Efekty niestety jednak nie będą natychmiastowe, ale na pewno długotrwałe.

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę