fbpx
Kalendarz biegowy

Przed nami jesienne święto biegania w Krakowie!

Już w ten weekend w Krakowie pojawią się tysiące biegaczy. Główny punkt programu przypada na niedzielę, 16 października,…
8. Cracovia Półmaraton Królewski: ruszyły zapisy!

Już w ten weekend w Krakowie pojawią się tysiące biegaczy. Główny punkt programu przypada na niedzielę, 16 października, kiedy to wystartują 8. Cracovia Półmaraton Królewski i rywalizacja na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. Bazą wydarzeń będzie TAURON Arena Kraków, a niewątpliwą atrakcją efektowny finisz na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Sobota, 15 października, będzie natomiast należeć do najmłodszych miłośników biegania, których czeka zabawa na sportowo w ramach Mini Mini Kraków Run. W czwartek, 13 października, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora tych wydarzeń – odbyła się konferencja prasowa przed biegowym weekendem.

W konferencji udział wzięli: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego Krzysztof Kowal, Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 8. CPK i Biegiem do Igrzysk Andrzej Batko, Prezes Zarządu Areny Kraków S.A. Małgorzata Marcińska, reprezentujący Partnera Strategicznego 8. CPK – Małopolskę – Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Michał Główka (jednocześnie uczestnik 8. CPK), Prezes Zarządu Spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak i przedstawiciel Sponsora Technicznego 8. CPK, Activation Specialist w ASICS Polska Daniel Bogacki (obaj wystartują w Biegiem do Igrzysk).

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.

W trakcie konferencji zaprezentowana została oficjalna koszulka techniczna marki ASICS, jaką otrzymają uczestnicy 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, którzy zdecydowali się na pakiety startowe z koszulkami oraz medale wszystkich trzech weekendowych wydarzeń biegowych.

Oficjalna koszulka techniczna ASICS,
Oficjalne koszulki 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i biegów towarzyszących

Po ograniczeniach spowodowanych pandemią wzrasta frekwencja na organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie imprezach biegowych, czego najlepszym przykładem była dwa tygodnie temu jubileuszowa 15. edycja Biegu Trzech Kopców. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń internetowych, na liście startowej 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajduje się przeszło 6,5 tysiąca osób z ponad 40 krajów. A równocześnie pobiegną też uczestnicy rywalizacji na 5 km, która pod hasłem „Biegiem do Igrzysk” powraca jako wydarzenie towarzyszące półmaratonowi. To będzie przedsmak przyszłorocznych sportowych emocji, jakie czekają nas w trakcie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Do tego w sobotę moc dzieciaków od 3. do 13. roku życia, dla których przygotowano 5 dystansów – od 100 do 500 m, w zależności od kategorii wiekowej. Zapisy do wszystkich biegów będą jeszcze prowadzone w Biurze Zawodów w Małej Hali TAURON Areny Kraków. Do 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Biegiem do Igrzysk można się jeszcze zgłosić 14 i 15 października (limity odpowiednio 7000 dorosłych i 1000 uczestników powyżej 13. roku życia), a do Mini Mini Kraków Run 14 października (limit aż 2000 uczestników, zgłoszonych już ponad 1000). ZIS stara się rozbudowywać ofertę miejskich wydarzeń biegowych, tak aby można było znaleźć coś dla każdego, w każdym wieku.

Wszyscy biegacze będą startować obok TAURON Areny Kraków, a dla uczestników 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Biegiem do Igrzysk dodatkowym smaczkiem jest lokalizacja mety i efektowny finisz na płycie głównej wewnątrz największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. W przypadku Cracovia Półmaratonu Królewskiego po drodze można też zobaczyć Rynek Główny, historyczną część miasta i budowle sakralne, ale i charakterystyczne przykłady współczesnej architektury – jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka, a także największe krakowskie obiekty sportowe.

Medale 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i biegów towarzyszących.
Medale 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i biegów towarzyszących.

Wśród zawodników aspirujących do czołowych miejsc w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim należy wspomnieć takich zawodników jak ubiegłoroczny zwycięzca Witalij Szafar z Ukrainy, Polacy Tomasz Grycko, Mateusz Kaczor, Artur Olejarz, Patryk Kozłowski, Dariusz Boratyński. Spodziewani są też dobrzy biegacze z Ukrainy, w tym triumfator tegorocznych Biegu Nocnego na 10 km i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego Bogdan Semenowicz, a także z Afryki. Jednym z nich będzie David Kiprono Metto. Kenijczyk może zostać pierwszym zawodnikiem, który w jednym roku wygra wszystkie zawody Królewskiej Triady Biegowej – był najlepszy już w 19. Cracovia Maraton i 15. Biegu Trzech Kopców.

Wśród kobiet na pewno warto zwrócić uwagę na najlepszą przed rokiem Monikę Jackiewicz, a także reprezentującą Mołdawię, m.in. zwyciężczynię kwietniowego 19. Cracovia Maraton, Lilię Fiskowicz, Ukrainki – Wiktorię Kaluzną (triumfatorkę 15. Biegu Trzech Kopców), Natalię Semenowicz (podobnie jak jej mąż Bogdan najlepszą w tegorocznym Biegu Nocnym na 10 km) i Walentynę Werecką (m.in. zwyciężczynię 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego) czy trzecią zawodniczkę ostatniego Maratonu Warszawskiego Ewę Jagielską. Mają też przyjechać zawodniczki z Afryki.

Start zapowiedzieli również Ambasadorzy Cracovia Maraton, czyli aktorzy Andrzej Popiel, Mateusz Janicki i Hiroaki Murakami oraz mieszkający w Krakowie obcokrajowcy Javier Rico, Julien Hallier i Patrice Ricour.

Szanse na tytuł zdobywcy Królewskiej Triady Biegowej 2022 i ukończenie tegorocznych odsłon Cracovia Maraton, Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonu Królewskiego ma 608 osób (przed zapisami w Biurze Zawodów).

Organizujący wydarzenie Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie kontynuuje proekologiczną akcję zapoczątkowaną podczas tegorocznej odsłony Cracovia Maraton, wpisującą się w miejską kampanię „Kraków  w dobrym klimacie”. Celem jest zachęcenie do łączenia miłości do sportu z troską o naszą planetę. W sobotę wszyscy będą mogli odwiedzić specjalną strefę EKO, przygotowaną min. przez instytucje i jednostki miejskie. 8. Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu będą towarzyszyć także targi EXPO (od piątku do niedzieli), gdzie odwiedzający zapoznają się z propozycjami Sponsorów i Partnerów wydarzenia. Przewidziane są też różne atrakcje i animacje.

Zachęcamy do zapoznania się z PRESSBOOKIEM oraz INFORMATOREM BIEGACZA.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ruszyła dziesiąta edycja CITY TRAIL!
Następny wpis
Końcowe odliczanie do 21. Poznań Maratonu i najważniejsze przedstartowe informacje
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu