fbpx
Kalendarz biegowy

Końcowe odliczanie do 21. Poznań Maratonu i najważniejsze przedstartowe informacje

Już za chwileczkę, już za momencik spotkamy się na starcie 21. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza. Zanim jednak…
21. Poznań Maraton

Już za chwileczkę, już za momencik spotkamy się na starcie 21. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza. Zanim jednak to nastąpi, trzeba odebrać pakiet startowy. Pakiety będą wydawane w Biurze Zawodów, które w dniach 14 i 15 października mieścić się będzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (Hala 3) przy ul. Głogowskiej 14. 

Godziny pracy Biura Zawodów

  • 14.10.2022  (piątek) w godz. 10.00 – 20.00
  • 15.10.2022 (sobota) w godz. 10.00 – 20.00
  • W dniu biegu, 16 października, Biuro Zawodów będzie nieczynne! W tym dniu skupiamy się na zadaniach w strefie startu, mety oraz trasie Maratonu. 
Odbiór pakietów startowych 21. Poznań Maratonu.
Odbiór pakietów startowych 21. Poznań Maratonu.

Weryfikacja zawodników oraz odbiór pakietów odbywać się będzie na podstawie karty startowej, która znajduje się na profilu każdego zapisanego uczestnika (https://runner.marathon.poznan.pl/) lub dokumentu tożsamości. Z kartą startową w wersji papierowej lub elektronicznej należy przyjść  po odbiór swojego pakietu startowego. Jeżeli ktoś nie może osobiście odebrać pakietu, wystarczy że przekaże kartę  / skan / kserokopię osobie, która odbiera pakiet za niego. 

W pakiecie startowym każdy uczestnik znajdzie: numer startowy, chip, worek do depozytu, tabliczkę czekolady Terravita, puszkę piwa bezalkoholowego Miłosław, paczkę makaronu Czaniecki, herbatę na przeziębienie firmy Herbapol Poznań.

Pakiet startowy 21. Poznań Maratonu.
Pakiet startowy 21. Poznań Maratonu.

Wszelkie niezbędne przedstartowe informacje zawarte zostały w informatorze dla startujących, który znajduje się pod linkiem: https://marathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/informacje-dla-startujacych/. Zachęcamy do zapoznania się z zawartymi w nim informacjami. 

Biegacze wystartują 16 października o godzinie 9.00, pięć minut wcześniej na trasę maratonu wyruszą zawodnicy na wózkach, a wśród nich: paraolimpijczyk, złoty medalista z Londynu i Rio de Janeiro – Rafał Wilk. Tak jak w latach poprzednich centrum maratońskich wydarzeń będzie się mieścić na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a zawodnicy będą mieli do pokonania jedną, ponad 42 kilometrową pętlę. Szczegółowy przebieg trasy znajduje się na stronie: https://marathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/trasa/.

W przeddzień maratonu na Pl. Świętego Marka odbędą się biegi dla dzieci Pho3nix Kids Maraton. Na listach startowych nie ma już wolnych miejsc, ale można przyjść pokibicować młodym adeptom biegania. W piątek, 14 października w pawilonie nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszą targi Poznań Run Expo, a w sobotę 15 października o godz. 15.00 rozpoczną się prelekcje dla biegaczy. 

21. Poznań Maraton oznacza zmiany w organizacji ruchu i transporcie publicznym. Ulice wchodzące w przebieg trasy maratonu zostaną zamknięte w godzinach od 8.00 do 16.00. Dodatkowo od godziny 6:00, wyłączona zostanie z ruchu ul. Grunwaldzka na odcinku od Szylinga do Roosevelta. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych w miejscach tzw. śluz, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu. Zmianie ulegną rozkłady jazdy wielu linii tramwajowych i autobusowych. Wszelkich informacji odnośnie poruszania się po mieście w dniu maratonu można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: 502 622 438. Koordynator udzieli informacji, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Powie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie (działające jedynie w dniu maratonu). O wszystkich zmianach przeczytać można również na stronie Organizatora: https://marathon.poznan.pl/utrudnienia-w-ruchu/.

Zmagania zawodników będzie można śledzić na żywo w telewizji WTK oraz poprzez aplikację mobilną.  

Sponsorami 21. Poznań Maraton są: Fundacja Pho3nix, Lidl, Browar Fortuna, Herbapol Poznań, Terravita oraz Aquanet. 

Za wszystkich startujących trzymamy kciuki!

Do zobaczenia na mecie!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Przed nami jesienne święto biegania w Krakowie!
Następny wpis
Teufel dla biegaczy, którzy kochają muzykę
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu