fbpx
szczyt za szczytem chojnik karkonoski festiwal biegowy 02

Szczyt za szczytem – Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy po raz czwarty wyciśnie z przepięknych gór tyle, ile się tylko da. Bieg odbędzie się 27-28 maja 2016 roku w Jeleniej Górze/Sobieszowie i obejmie cztery zróżnicowane dystanse: Półmaraton z górką (28 km), Chojnik Maraton (46 km), Ultra Chojnik (102 km) oraz Chojnik Vertical (2,5 km). Ścieżki biegów prowadzone są przez strome szlaki, kamienne płyty, strumienie, drewniane mostki, zagajniki i miejsce koronne – Zamek Chojnik. Szczyt za szczytem.

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy po raz czwarty wyciśnie z przepięknych gór tyle, ile się tylko da. Bieg odbędzie się 27-28 maja 2016 roku w Jeleniej Górze/Sobieszowie i obejmie cztery zróżnicowane dystanse: Półmaraton z górką (28 km), Chojnik Maraton (46 km), Ultra Chojnik (102 km) oraz Chojnik Vertical (2,5 km). Ścieżki biegów prowadzone są przez strome szlaki, kamienne płyty, strumienie, drewniane mostki, zagajniki i miejsce koronne – Zamek Chojnik. Szczyt za szczytem.

Cztery dystanse dają szansę na zmierzenie się z Karkonoszami zarówno amatorom, jak i starym wyjadaczom. Można zdecydować się na wersję light, która zamyka się w 28 km, spróbować sił w „wydłużonym” maratonie lub sprawdzić swoją maksymalną wytrzymałość na dystansie ultra. Pierwszego dnia, przed wszystkimi startami, warto rozgrzać nogi na krótkim, lecz intensywnym podbiegu – Chojnik Vertical – z metą, oczywiście, na Zamku Chojnik. Cztery trasy, to cztery argumenty, dzięki którym można zatracić się w bieganiu. Festiwal odkrywa przed nami góry najlepiej – tak, jak to robić się powinno. Warto być częścią tego szaleństwa.

szczyt-za-szczytem-chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-03

Pierwszy argument – Półmaraton z górką (28 maja 2016, start: 10.00)

Garść podstawowych informacji – na dystansie 28 km biegacz pokona 1291 m przewyższenia, skorzysta z trzech punktów żywieniowych, a na całą zabawę będzie miał maksymalnie 6 h. Dużo, choć warto zauważyć, że półmaraton ma jeszcze tę – nomen omen – górkę, czyli 7 trudnych kilometrów, podczas których zawodnicy przelecieć muszą wzniesienie i przebiec grań Karkonoszy. Według organizatorów bieg będzie doskonałym sprawdzianem dla osób od lat przemierzających asfaltowe miejskie trasy maratonów. Właśnie oni, zgodnie z dzisiejszymi trendami, powoli zamieniają bieżnie, chodniki czy parkowe aleje na bardziej wymagające i naturalne górskie ścieżki. – Świetne miejsce na debiut, start kontrolny albo sprawdzenie swojej formy na szlakach– mówi o Półmaratonie z górką Daniel Chojnacki, organizator Festiwalu.

Drugi argument – Chojnik Maraton (28 maja 2016, start:09.00)

Jeśli szukać w Sobieszowie tradycji, to powoli staje się nią właśnie Chojnik Maraton, który jako jedyny bieg już po raz czwarty trzykrotnie przetnie grań Karkonoszy. W tym roku do klasycznej trasy maratonu na Zamek Chojnik, organizatorzy dołożyli stromy dwukilometrowy zbieg – z zamku do Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej. Są w Polsce renomowani zawodnicy (np. zwycięzca Biegu Rzeźnika, Michał Jochymek), którzy po przebiegnięciu tego koronnego dystansu powiedzieli, że jest to najtrudniejszy maraton w kraju. Są też zawodnicy ze światowej czołówki biegów górskich (np. Gediminas Grinius), którzy w biegu startowali, a go nie wygrali. Najbardziej wymagającym momentem jest zbieg czarnym szlakiem spod Łabskiego Szczytu – nawet największy abstrakcjonista nie poukładałby dziwaczniej kamieni na tej ścieżce. 48 km, 2229 m przewyższenia, 5 punktów żywieniowych, jeden cel – meta.

szczyt-za-szczytem-chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-01

Trzeci argument – Ultra Chojnik (27 maja 2016, start 22.00)

W piątek 27 maja 2016 o godzinie 22.00 wystartuje Ultra Chojnik. – To rarytas dla najmocniejszych biegaczy górskich. Trasa wiedzie najpiękniejszymi ścieżkami Karkonoszy, w dużej mierze poza znanymi i „zadeptanymi” przez turystów szlakami – tak o biegu mówi Mateusz Lewicki, drugi z organizatorów. Warto dodać, że „najpiękniejsze ścieżki” to te, które siedmiokrotnie prowadzą na grań góry, znajdują się nie tylko po polskiej, ale i po czeskiej stronie. Dlatego biegacze doświadczą ścieżek o alpejskim charakterze – strome, skalne zbocza ze spektakularnymi widokami – i trudnych, technicznych odcinków oraz długich monotonnych podejść. W 24 godziny zawodnicy muszą pokonać trasę, której profil przypomina grzebień (5025 m przewyższenia). Pokrzepią się 6 punktami żywieniowymi, na których pojawią się dwa ciepłe posiłki. Czy uda się pobić ubiegłoroczny rekord trasy – 12 godzin 40 minut i 40 sekund?

Czwarty argument – Wydarzenia Towarzyszące

Przed docelowym biegiem warto wcześniej rozruszać kości. Taka możliwość nadarzy się już w piątek o godzinie 19.00. Chojnik Vertical pozwoli uczestnikom zdobyć Zamek Chojnik po dwukilometrowej wspinaczce. W prostych słowach – szybko, intensywnie i pod górę. Ponadto podczas dwóch dni Festiwalu przygotowano liczne atrakcje nie tylko dla zawodników, ale również dla ich rodzin, kibiców i wolontariuszy. Karmić będą Food Trucki, bawić muzycy grający na żywo, a edukować – warsztaty artystyczne i sportowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży. – Sami mamy duże rodziny i chcemy, żeby wyjazd na zawody nie wykluczał przyjemnego weekendu z najbliższymi. Staramy się przede wszystkim stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego – opowiada Daniel Chojnacki.

Więcej informacji znaleźć można FB

Zapisy udostępnione są na stronie www.chojnikmaraton.pl

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
test porownawczy latarki czolowe mactronic dla biegaczy 04

​Po co biegaczowi czołówka? O bieganiu po zmroku - test porównawczy latarek czołowych Mactronic

Następne
dsc 0174kpp

Bieganie w terenie – jedno z najpiękniejszych przeżyć jakie podaje pasja. Trail running z kolekcją Kalenji

Powiązane artykuły

garmin ultra race po raz kolejny biegiem kwalifikacyjnym do utmb 01
Czytaj dalej

Garmin Ultra Race po raz kolejny biegiem kwalifikacyjnym do UTMB!

To już potwierdzona informacja! Garmin Ultra Race po raz drugi został biegiem kwalifikacyjnym do Ultra Trail du Mont Blanc, słynnego biegu wokół masywu Mont Blanc! Biorąc udział w Garmin Ultra Race na dystansie 53 km, biegacze będą mogli ponownie uzyskać 3 punkty kwalifikacyjne do UTMB, jeśli tylko zmieszczą się w limicie czasu przewidzianym przez organizatorów biegu, który w tym roku także wyniesie 10 godzin.
fenix latarki nie tylko dla biegaczy 01
Czytaj dalej

Fenix – latarki nie tylko dla biegaczy

Fenix to stosunkowo nowa marka na rynku, jednak jej prężny rozwój, bogata oferta oraz wysoka jakość wykonania, sprawiły, że z dnia na dzień zyskuje sobie liczne grono zwolenników i to nie tylko wśród biegaczy. Poznajmy latarki Fenix.
w weekend pobiegnij w warszawie
Czytaj dalej

W weekend pobiegnij w Warszawie!

Już w tę niedzielę ulicami Warszawy pobiegnie największy Półmaraton w Europie Środkowo-Wschodniej – 9. PZU Półmaraton Warszawski. Nadano już 13 000 numerów startowych!
mecz sie mniej dzieki glideride™ nowemu modelowi butow biegowych od asics 01
Czytaj dalej

Męcz się mniej dzięki GLIDERIDE™ – nowemu modelowi butów biegowych od ASICS

ASICS dyktuje tempo tworzenia nowych, energooszczędnych butów, za sprawą najnowszej innowacji: butów GLIDERIDE™, które w naukowo udowodniony sposób redukuje zużycie energii. Najnowszy członek w rodzinie energooszczędnych produktów ASICS podąża śladami modelu METARIDE™, który zadebiutował podczas tegorocznego maratonu w Tokio. Zespół ekspertów ASICS przetestował najnowszą technologię podczas Eternal Run – epickiego wyścigu w Bonneville Salt Flats.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM