fbpx
Informacje prasowe

Szczyt za szczytem – Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy po raz czwarty wyciśnie z przepięknych gór tyle, ile się tylko da. Bieg odbędzie się 27-28 maja 2016 roku w Jeleniej Górze/Sobieszowie i obejmie cztery zróżnicowane dystanse: Półmaraton z górką (28 km), Chojnik Maraton (46 km), Ultra Chojnik (102 km) oraz Chojnik Vertical (2,5 km). Ścieżki biegów prowadzone są przez strome szlaki, kamienne płyty, strumienie, drewniane mostki, zagajniki i miejsce koronne – Zamek Chojnik. Szczyt za szczytem.
szczyt za szczytem chojnik karkonoski festiwal biegowy 02

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy po raz czwarty wyciśnie z przepięknych gór tyle, ile się tylko da. Bieg odbędzie się 27-28 maja 2016 roku w Jeleniej Górze/Sobieszowie i obejmie cztery zróżnicowane dystanse: Półmaraton z górką (28 km), Chojnik Maraton (46 km), Ultra Chojnik (102 km) oraz Chojnik Vertical (2,5 km). Ścieżki biegów prowadzone są przez strome szlaki, kamienne płyty, strumienie, drewniane mostki, zagajniki i miejsce koronne – Zamek Chojnik. Szczyt za szczytem.

Cztery dystanse dają szansę na zmierzenie się z Karkonoszami zarówno amatorom, jak i starym wyjadaczom. Można zdecydować się na wersję light, która zamyka się w 28 km, spróbować sił w „wydłużonym” maratonie lub sprawdzić swoją maksymalną wytrzymałość na dystansie ultra. Pierwszego dnia, przed wszystkimi startami, warto rozgrzać nogi na krótkim, lecz intensywnym podbiegu – Chojnik Vertical – z metą, oczywiście, na Zamku Chojnik. Cztery trasy, to cztery argumenty, dzięki którym można zatracić się w bieganiu. Festiwal odkrywa przed nami góry najlepiej – tak, jak to robić się powinno. Warto być częścią tego szaleństwa.

szczyt-za-szczytem-chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-03

Pierwszy argument – Półmaraton z górką (28 maja 2016, start: 10.00)

Garść podstawowych informacji – na dystansie 28 km biegacz pokona 1291 m przewyższenia, skorzysta z trzech punktów żywieniowych, a na całą zabawę będzie miał maksymalnie 6 h. Dużo, choć warto zauważyć, że półmaraton ma jeszcze tę – nomen omen – górkę, czyli 7 trudnych kilometrów, podczas których zawodnicy przelecieć muszą wzniesienie i przebiec grań Karkonoszy. Według organizatorów bieg będzie doskonałym sprawdzianem dla osób od lat przemierzających asfaltowe miejskie trasy maratonów. Właśnie oni, zgodnie z dzisiejszymi trendami, powoli zamieniają bieżnie, chodniki czy parkowe aleje na bardziej wymagające i naturalne górskie ścieżki. – Świetne miejsce na debiut, start kontrolny albo sprawdzenie swojej formy na szlakach– mówi o Półmaratonie z górką Daniel Chojnacki, organizator Festiwalu.

Drugi argument – Chojnik Maraton (28 maja 2016, start:09.00)

Jeśli szukać w Sobieszowie tradycji, to powoli staje się nią właśnie Chojnik Maraton, który jako jedyny bieg już po raz czwarty trzykrotnie przetnie grań Karkonoszy. W tym roku do klasycznej trasy maratonu na Zamek Chojnik, organizatorzy dołożyli stromy dwukilometrowy zbieg – z zamku do Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej. Są w Polsce renomowani zawodnicy (np. zwycięzca Biegu Rzeźnika, Michał Jochymek), którzy po przebiegnięciu tego koronnego dystansu powiedzieli, że jest to najtrudniejszy maraton w kraju. Są też zawodnicy ze światowej czołówki biegów górskich (np. Gediminas Grinius), którzy w biegu startowali, a go nie wygrali. Najbardziej wymagającym momentem jest zbieg czarnym szlakiem spod Łabskiego Szczytu – nawet największy abstrakcjonista nie poukładałby dziwaczniej kamieni na tej ścieżce. 48 km, 2229 m przewyższenia, 5 punktów żywieniowych, jeden cel – meta.

szczyt-za-szczytem-chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-01

Trzeci argument – Ultra Chojnik (27 maja 2016, start 22.00)

W piątek 27 maja 2016 o godzinie 22.00 wystartuje Ultra Chojnik. – To rarytas dla najmocniejszych biegaczy górskich. Trasa wiedzie najpiękniejszymi ścieżkami Karkonoszy, w dużej mierze poza znanymi i „zadeptanymi” przez turystów szlakami – tak o biegu mówi Mateusz Lewicki, drugi z organizatorów. Warto dodać, że „najpiękniejsze ścieżki” to te, które siedmiokrotnie prowadzą na grań góry, znajdują się nie tylko po polskiej, ale i po czeskiej stronie. Dlatego biegacze doświadczą ścieżek o alpejskim charakterze – strome, skalne zbocza ze spektakularnymi widokami – i trudnych, technicznych odcinków oraz długich monotonnych podejść. W 24 godziny zawodnicy muszą pokonać trasę, której profil przypomina grzebień (5025 m przewyższenia). Pokrzepią się 6 punktami żywieniowymi, na których pojawią się dwa ciepłe posiłki. Czy uda się pobić ubiegłoroczny rekord trasy – 12 godzin 40 minut i 40 sekund?

Czwarty argument – Wydarzenia Towarzyszące

Przed docelowym biegiem warto wcześniej rozruszać kości. Taka możliwość nadarzy się już w piątek o godzinie 19.00. Chojnik Vertical pozwoli uczestnikom zdobyć Zamek Chojnik po dwukilometrowej wspinaczce. W prostych słowach – szybko, intensywnie i pod górę. Ponadto podczas dwóch dni Festiwalu przygotowano liczne atrakcje nie tylko dla zawodników, ale również dla ich rodzin, kibiców i wolontariuszy. Karmić będą Food Trucki, bawić muzycy grający na żywo, a edukować – warsztaty artystyczne i sportowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży. – Sami mamy duże rodziny i chcemy, żeby wyjazd na zawody nie wykluczał przyjemnego weekendu z najbliższymi. Staramy się przede wszystkim stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego – opowiada Daniel Chojnacki.

Więcej informacji znaleźć można FB

Zapisy udostępnione są na stronie www.chojnikmaraton.pl

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
​Po co biegaczowi czołówka? O bieganiu po zmroku - test porównawczy latarek czołowych Mactronic
Następny wpis
Bieganie w terenie – jedno z najpiękniejszych przeżyć jakie podaje pasja. Trail running z kolekcją Kalenji
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu