fbpx
Buty do biegania

Salomon Ultra Glide – wygoda i dynamika w jednym

Czy buty do biegania w terenie mogą być zarówno szybkie, jak uniwersalne i komfortowe? Salomon Ultra Glide to…
Salomon Ultra Glide -lekkość i dynamika!

Czy buty do biegania w terenie mogą być zarówno szybkie, jak uniwersalne i komfortowe? Salomon Ultra Glide to model bijący rekordy popularności wśród trailowych biegaczy. Sprawdzamy czym sobie zasłużył na taką renomę. Zobacz, jakie cechy ma ten model i czy jest to but dla Ciebie!

Salomon Ultra Glide, chociaż dedykowany biegaczom preferującym bardzo długie dystanse, okazuje się też pierwszym wyborem osób, które po prostu chcą rekreacyjnie bawić się trailem. Zgodnie z opisem francuskiego producenta, ma on zapewnić najlepszy poziom przyczepności, dopasowana, lekkości i komfortu. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego dowiesz się z opisu poniżej. Na początek jednak poznaj kilka technicznych faktów na temat tego buta:

Waga: 260 gramów – rozm. męski 42 2/3, 220 gramów – rozmiar damski 38 2/3.

Drop: 6 mm (spadek między piętą a palcami)

Bieżnik: 4 mm głębokości

Zastosowane technologie:

  • Podeszwa Contagrip® TA – jej zadaniem jest zapewnienie przyczepności na luźnym, miękkim podłożu
  • SensiFit™ – konstrukcja cholewki buta mająca zagwarantować dobre i komfortowe opinanie stopy i dopasowanie.
  • Quicklace™ – system dzięki, któremu nie trzeba sznurować butów, a jedynie zaciągnąć specjalną linkę.
  • Energy Surge – pianka zastosowana w podeszwie, łącząca amortyzację i lekkość.
  • Reverse Camber – zakrzywiona geometria podeszwy środkowej „inspirowana dziedzictwem narciarskim marki Salomon”, która ma spowodować lepsze przetoczenie stopy.
Zadaniem podeszwy Contagrip® TA jest zapewnienie przyczepności na luźnym, miękkim podłożu.
Zadaniem podeszwy Contagrip® TA jest zapewnienie przyczepności na luźnym, miękkim podłożu.

Salomon Ultra Glide – pierwsze wrażenie

Nie da się ukryć, że Salomon Ultra Glide są po prostu bardzo estetyczne. Bez zbędnych upiększeń i niepotrzebnych elementów – prostota w bardzo eleganckim i jednocześnie nowoczesnym wydaniu. Dostępne są w 3 wariantach kolorystycznych: ciemno-niebieskim, błękitnym i pomarańczowym – każdy więc znajdzie opcję dla siebie.

Cholewka jest zgrabnie wyprofilowana, w połączeniu z szybkim systemem sznurowania obiecuje wygodę i dopasowanie. Lekko usztywniony zapiętek ma za zadanie stabilizować stopę. Podeszwa jest dosyć elastyczna, co umożliwia bardziej naturalny ruch podczas biegu.

Buty są bardzo starannie wykonane – wnętrze jest praktycznie pozbawione szwów, co eliminuje ryzyko otarć. Szczelna i lekka siateczka z jednej strony chroni przed wpadaniem do środka drobnym kamyków i piasku, z drugiej strony oferuje odprowadzanie nadmiernego ciepła i wilgoci.

Salomon Ultra Glide w praktyce

Po założeniu Salomon Ultra Glide od razu da się wyczuć ich lekkość i dynamikę. Szczególną rolę odgrywa tu zakrzywiona geometria podeszwy – model ten zachęca wręcz do szybszego biegu. Buty są dosyć elastyczne, co pozwala czuć podłoże, ale nie na tyle, by musieć uważać na każdy kamyk czy korzeń.

Gumowy otok sprawdza się doskonale. Świetnie osłania palce przy ewentualnych uderzeniach. Być może zmniejsza on nieco oddychalność buta, jednak jest to niska cena, w zamian za wysoki poziom ochrony.

Cholewka świetnie trzyma stopę, jednocześnie z przodu jest dużo luzu, dzięki czemu stopa może swobodnie pracować. System sznurowania w postaci zaciąganej linki, to strzał w dziesiątkę. Wystarczy jeden ruch, by być gotowym do drogi. Świetnie się to sprawdza szczególnie w błotnistym terenie – but nie ma szans się rozwiązać, a sznurówki nie nasiąkają wilgocią. Język jest dodatkowo zaopatrzony w kieszonkę, do której wkładamy linkę.

Najważniejsza kwestia: podeszwa. Bieżnik jest dosyć gęsty i umiarkowanie głęboki. To sprawia, że faktycznie buty świetnie trzymają się na mało stabilnym podłożu leśnym, w tym także na górskich szlakach. Jednak nie jest on ekstremalnie agresywny. Ma to swoje plusy. Przede wszystkim uniwersalność – bieganie w Salomon Ultra Glide jest komfortowe również na odcinkach asfaltowych, który zazwyczaj występuje na zawodach ultra.

Podsumowanie

Salomon Ultra Glide jest przystosowany do biegania na długich dystansach. To może sugerować,
że skorzystają z niego głównie osoby zaawansowane. Tymczasem przyjemność z jego użytkowania poczują również biegacze, którzy na co dzień nie pokonują wielu kilometrów – ani na treningach, ani podczas zawodów.

To dzięki temu, iż model ten charakteryzuje się wyraźnie odczuwalną amortyzacją, stabilizacją
i dobrym trzymaniem stopy. Przy tym wszystkim jest dość lekki i elastyczny, dzięki czemu mamy możliwość nienachalnego czucia podłoża.

Te rzeczy sprawiają, że Salomon Ultra Glide to but uniwersalny, pozwalający cieszyć się z każdego pokonanego kilometra, w każdych warunkach.

Salomon Ultra Gide - czas na trail!
Salomon Ultra Gide – czas na trail!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
W górę i w dół – #RUNGDN Motocross już niedługo!
Następny wpis
Jak bieganie wpływa na zdrowie psychiczne?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu