fbpx
Porady dietetyczne

Świadomość własnego ciała, czyli jak uzupełniać witaminy i mikroelementy po treningu

Biegacz powinien stale myśleć o tym, co je. Szczególnie taki, który trenuje regularnie i który realizuje konkretny plan treningowy. Jeżeli chcemy coś osiągnąć, trzeba pamiętać o tym, że nasze ciało...
swiadomosc wlasnego ciala czyli jak uzupelniac witaminy i mikroelementy po treningu

Biegacz powinien stale myśleć o tym, co je. Szczególnie taki, który trenuje regularnie i który realizuje konkretny plan treningowyJeżeli chcemy coś osiągnąć, trzeba pamiętać o tym, że nasze ciało wymaga odpowiednich składników odżywczych. Po co? Po to, aby trening przyczyniał się do wzmocnienia mięśni i wydolności, a nie osłabienia, a nawet… wyniszczenia.

Po co jemy po treningu?

To właśnie po zakończonym biegu mają miejsce najważniejsze procesy. Mięśnie mają czas, aby się zregenerować i stać się jeszcze mocniejsze. Jeżeli tak się nie stanie, wcześniej czy później poczujemy znaczące osłabienie i trzeba będzie porzucić treningi na jakiś czas.

Aby mięśnie mogły się „naprawiać” i wzmacniać, należy im dostarczyć węglowodanów i białek. O tym wiemy wszyscy. O wiele łatwiej zapomnieć o witaminach i mikroelementach. Tymczasem to one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobre samopoczucie.

Cenne minerały i witaminy

Wyjątkowo cenne dla osób uprawiających sport są witaminy A, C, E, B6 oraz B12. Ich niedobór może spowodować poważne problemy zdrowotne, dlatego warto spożywać produkty bogate właśnie w te wartości odżywcze. Jak się okazuje, witaminy nie są syntezowane przez ludzki organizm, więc to od naszej mądrej polityki żywieniowej zależeć będzie, czy dostarczymy tego, co nam potrzebne.

Badania wykazują, że zdrowy, dorosły człowiek bez większych problemów zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Kto więc może mieć z tym problem?

Czynniki ryzyka

Osoby, które próbują zrzucić wagę, czasem zbyt restrykcyjnie podchodzą do wyznaczonej sobie misji. „Będę biegać, by schudnąć. Będę mniej jeść. Będę inaczej jeść.” – wielu z nas próbowało tego na własnym przykładzie. Problem w tym, że najczęściej dysponujemy zbyt małą wiedzą na temat odżywiania, aby samodzielnie wyznaczyć zdrową ścieżkę na redukcję masy ciała. Efektem tego są więc niedobory witamin i minerałów. Co się dzieje potem, LEPIEJ NIE SPRAWDZAĆ. Organizmu nie da się oszukać – ogólne poczucie osłabienia, zawroty głowy, kontuzyjność, podatność na przeziębienia.

Drugim czynnikiem ryzyka jest zbyt mało urozmaicona dieta. Ta właściwa powinna zawierać warzywa, owoce, strączki, zboża, mięso i oleje. Piramida żywienia – trzeba jej przestrzegać! Gorzej z miłośnikami wysoko przetworzonej żywności oraz tymi, którzy wymawiają się brakiem czasu na gotowanie. Teoretycznie batonik to świetne węglowodany. Praktycznie – daleko mu do kasz, makaronu czy owoców. Proste!

A co na to wegetarianie i weganie?

Ta grupa osób uprawiająca sport bardzo rzadko ma problem z niedoborem witamin i minerałów. Dieta wegetarian i wegan bogata jest w owoce i warzywa, a te połączone odpowiednio ze zbożami i strączkami, dają równocześnie pełnowartościowe białko. Warto prześledzić wegetariański jadłospis – można z niego wyciągnąć wiele cennych rozwiązań, które wzbogacą system żywieniowy!

Największy problem z żelazem

Niedobór żelaza, który zdarza się sportowcom, może znacząco wpłynąć na pogorszenie wyników. Najczęściej objawia się uczuciem zmęczenia, w takim wypadku należy niezwłocznie się przebadać. Nie jest jednak wskazane dodatkowe suplementowanie żelaza „na wszelki wypadek”. Nadmiar jest równie szkodliwy, jak niedobór.

Szczególnie biegaczki powinny zwrócić uwagę na żelazo, ze względu na utratę krwi w trakcie menstruacji.

O ile problemy z brakiem żelaza nie są poważne, można wprowadzić do diety produkty bogate w ten składnik – to nie zaszkodzi. Należą do nich:

  • Czerwone mięso
  • Produkty zbożowe (np. płatki owsiane, kasze)
  • Strączki
  • Pestki dyni i słonecznika oraz nasiona (np. sezamu)
  • Natka pietruszki, warzywa liściaste

Aby żelazo było lepiej przyswajalne (bo to z warzyw nie wchłania się tak dobrze, jak z czerwonego mięsa!) należy łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C. Płatki zbożowe dobrze spożyć na przykład z sokiem owocowym.

Wapń

Wapń to kolejny składnik, który należy mieć na szczególnej uwadze. Kości biegaczy muszą być mocne, a wapń wspomaga ich odbudowę. Oczywiście wapń znajdziemy w nabiale, ale występuje również w strączkach i zielonych warzywach liściastych.

Zbilansowana dieta – to podstawa

Jeżeli twoja dieta jest zbilansowana, nie musisz się martwić o niedobory witamin lub minerałów. Obserwuj jednak swój organizm. W razie jakichkolwiek wątpliwości – idź do lekarza lub dietetyka sportowego. Nie czekaj, aż poczucie osłabienia „przejdzie samo”. Suplementacja na własną rękę nie zawsze jest dobrym pomysłem…

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czy bieganie może być szkodiwe? 7 oznak destrukcyjnego uzależnienia
Następny wpis
Podstawowa przemiana materii w ujęciu dietetyczki
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu