fbpx
czyste beskidy 1

„Czyste Beskidy” – biegacze dbają o swoje ścieżki przez cały rok!

Już 30 września 2017 roku biegacze, którzy kochają góry – ale nie tylko oni – będą mieli okazję zadbać o ukochane szlaki. Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja akcji „Czyste Beskidy”!

Już 30 września 2017 roku biegacze, którzy kochają góry – ale nie tylko oni – będą mieli okazję zadbać o ukochane szlaki.  Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja akcji „Czyste Beskidy”!

Na wydarzenie trzeba zarejestrować się podobnie jak na bieg, choć nie ma tu losowania, jak w przypadku Biegu Rzeźnika czy Biegu Granią Tatr. Każdy, komu nie jest obojętny stan górskich szlaków, może zgłosić swój udział poprzez stronę internetową: www.czystebeskidy.pl  lub zapisać się w dniu rozpoczęcia imprezy w Rajczy. Akcja ma również charakter sportowo-turystyczny – organizatorzy przewidzieli 6 wariantów tras o różnej długości i stopniach trudności. I chociaż nie zgromadzimy dzięki nim punktów ITRA, można zadbać o ścieżki, którymi przebiegają trasy wielu ultramaratonów!

A statystyki nie są optymistyczne. W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji „Czystych  Beskidów”, 150 uczestników zebrało ponad 1000 kg śmieci! Dla porównania, w podobnej akcji „Czyste Tatry” wzięło udział 4500 osób, które zebrały łącznie „tylko” 220 kg śmieci. Wśród znajdowanych odpadków wciąż nie brakuje opakowań po żelach i batonach energetycznych.

czyste-beskidy-2

W akcję sprzątania Beskidów aktywnie włączają się biegacze. W tym roku na szlaki wyruszy połączona ze sprzątaniem 23-kilometrowa wycieczka biegowa, która będzie prowadzić częścią trasy popularnego ultramaratonu Chudy Wawrzyniec. Biegową grupę poprowadzą: Rafał Bałaś – drugi zawodnik tegorocznego Chudego Wawrzyńca i współorganizator akcji „Czyste Beskidy”, Wojciech Probst – zwycięzca biegu oraz Krzysztof Dołęgowski – organizator Chudego Wawrzyńca i pierwszy człowiek, który zdołał pokonać ultramaraton 6x Babia Góra w limicie czasu. Panowie chcą pokazać, że dbają o ultramaratońskie ścieżki przez cały rok, zwrócić uwagę biegaczy na rosnący problem śmieci na górskich imprezach, jak również dać przykład kolegom z biegowych tras.

Rafał Bałaś, współorganizator mówi o akcji „Czyste Beskidy”:

Widzimy, że w ciągu ostatniego roku powszechnie zaczęto mówić o ekologii. Coraz więcej lokalnych wydarzeń jest z tym tematem związanych. To na pewno nie tylko przez naszą akcję, ale widzimy takie ogólne poruszenie w tym temacie. Szkoły organizują sprzątania swoich miejscowości, samorządy również coraz więcej w tej kwestii zaczynają działać. Od zeszłego roku mocno poruszanym tematem na Żywiecczyźnie jest również smog. W końcu zaczęło się o tym mówić i coś w tej kwestii poprawiać. W naszej akcji nie tylko zależy nam na czystych szlakach ale również na czystym powietrzu i czystej wodzie.

Start imprezy: 30 września 2017, godz 7:30, Budynek Urzędu Gminy Rajcza, rynek w Rajczy.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
rozgrzewka przed startem zrob to dobrze 01

Rozgrzewka przed startem - zrób to dobrze

Następne
fotosoczom 01

Kontuzje a odżywianie - co robimy źle? Jak utrzymać wagę podczas przymusowej przerwy w bieganiu?

Powiązane artykuły

usain bolt i mario balotelli w najnowszej kampanii marki puma forever faster
Czytaj dalej

„Król sprintu” po raz pierwszy brązowy!

Po raz drugi (i zarazem ostatni) od 2009 roku jamajski sprinter Usain Bolt wróci do domu bez indywidualnego złotego medalu mistrzostw świata! Ośmiokrotny mistrz olimpijski na swoim koronnym dystansie 100 metrów podczas MŚ w Londynie zajął dopiero 3. miejsce.
swimrun 02
Czytaj dalej

Swimrun po raz pierwszy w Polsce!

Jego ojczyzną jest Szwecja. Umiejętnie łączy ze sobą dwie dyscypliny – bieg i pływanie. Swimrun – bo o nim mowa – zdobył serca wielu biegaczy na całym świecie. Już we wrześniu nad Soliną odbędą się pierwsze w Polsce zawody w nowej formule!