Już 30 września 2017 roku biegacze, którzy kochają góry – ale nie tylko oni – będą mieli okazję zadbać o ukochane szlaki. Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja akcji „Czyste Beskidy”!
Na wydarzenie trzeba zarejestrować się podobnie jak na bieg, choć nie ma tu losowania, jak w przypadku Biegu Rzeźnika czy Biegu Granią Tatr. Każdy, komu nie jest obojętny stan górskich szlaków, może zgłosić swój udział poprzez stronę internetową: www.czystebeskidy.pl lub zapisać się w dniu rozpoczęcia imprezy w Rajczy. Akcja ma również charakter sportowo-turystyczny – organizatorzy przewidzieli 6 wariantów tras o różnej długości i stopniach trudności. I chociaż nie zgromadzimy dzięki nim punktów ITRA, można zadbać o ścieżki, którymi przebiegają trasy wielu ultramaratonów!
A statystyki nie są optymistyczne. W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji „Czystych Beskidów”, 150 uczestników zebrało ponad 1000 kg śmieci! Dla porównania, w podobnej akcji „Czyste Tatry” wzięło udział 4500 osób, które zebrały łącznie „tylko” 220 kg śmieci. Wśród znajdowanych odpadków wciąż nie brakuje opakowań po żelach i batonach energetycznych.
W akcję sprzątania Beskidów aktywnie włączają się biegacze. W tym roku na szlaki wyruszy połączona ze sprzątaniem 23-kilometrowa wycieczka biegowa, która będzie prowadzić częścią trasy popularnego ultramaratonu Chudy Wawrzyniec. Biegową grupę poprowadzą: Rafał Bałaś – drugi zawodnik tegorocznego Chudego Wawrzyńca i współorganizator akcji „Czyste Beskidy”, Wojciech Probst – zwycięzca biegu oraz Krzysztof Dołęgowski – organizator Chudego Wawrzyńca i pierwszy człowiek, który zdołał pokonać ultramaraton 6x Babia Góra w limicie czasu. Panowie chcą pokazać, że dbają o ultramaratońskie ścieżki przez cały rok, zwrócić uwagę biegaczy na rosnący problem śmieci na górskich imprezach, jak również dać przykład kolegom z biegowych tras.
Rafał Bałaś, współorganizator mówi o akcji „Czyste Beskidy”:
Widzimy, że w ciągu ostatniego roku powszechnie zaczęto mówić o ekologii. Coraz więcej lokalnych wydarzeń jest z tym tematem związanych. To na pewno nie tylko przez naszą akcję, ale widzimy takie ogólne poruszenie w tym temacie. Szkoły organizują sprzątania swoich miejscowości, samorządy również coraz więcej w tej kwestii zaczynają działać. Od zeszłego roku mocno poruszanym tematem na Żywiecczyźnie jest również smog. W końcu zaczęło się o tym mówić i coś w tej kwestii poprawiać. W naszej akcji nie tylko zależy nam na czystych szlakach ale również na czystym powietrzu i czystej wodzie.
Start imprezy: 30 września 2017, godz 7:30, Budynek Urzędu Gminy Rajcza, rynek w Rajczy.