fbpx
mp 100km 01

Supermaraton Kalisia – najstarszy bieg ultra w Polsce wyłonił nowych mistrzów Polski na 100 km!

Mistrzostwa Polski na dystansie 100 km za nami! Tym razem po złote medale sięgnęli Piotr Stachyra i Małgorzata Pazda-Pozorska.

Mistrzostwa Polski na dystansie 100 km za nami! Tym razem po złote medale sięgnęli Piotr Stachyra i Małgorzata Pazda-Pozorska.

4 listopada 2017 na ziemi kaliskiej została rozegrana kolejna edycja Mistrzostw Polski na dystansie 100 km. Na starcie Supermaratonu Kalisia stanęło 146 uczestników. Zawodnicy wystartowali o 6:30, a na pokonanie całej trasy poprowadzonej na 6 pętlach mieli 12 godzin i 30 minut. Limit czasowy wydaje się wyśrubowany, trzeba jednak pamiętać, że najstarsza impreza ultra w Polsce nie jest biegiem trailowym – zawodnicy biegną po płaskiej, asfaltowej nawierzchni, która pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów.

Tytuł Mistrza Polski przypadł Piotrowi Stachyrze, który uzyskał czas 7:15.52. Po zaledwie 2 minutach na mecie zameldował się Kamil Kunert osiągając 7:17.51, a brąz wywalczył Jacek Będkowski z wynikiem 7:22.32. Ten ostatni pojawił się na imprezie już po raz czwarty – w 2012 roku debiutował tu jako biegacz amator.

mp-100km-02

Rywalizację pań zdominowała Małgorzata Pazda-Pozorska, która wygrwając bieg stała się jednocześnie oficjalną rekordzistką Polski. Jej czas – 8:31.15 – to drugi kobiecy rezultat w historii zawodów. Najszybciej biegała tu Dominika Stelmach, jednak w 2016 roku zabrakło sędziów PZLA, którzy mogliby ratyfikować jej wynik 8:01.41 (3. miejsce w klasyfikacji OPEN z mężczyznami!). Podium kobiet dopełniły Monika Biegasiewicz, która zameldowała się na mecie z rezultatem 8:40.39, oraz Małgorzata Karkoszka, która ukończyła bieg z czasem 11:00.13.

Supermaraton Kalisia to najstarszy bieg ultra w Polsce. Rozgrywany jest nieprzerwanie od 1982 roku, a jego inicjatorem był Włodzimierz Cieślak – wiceprezes Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Spółdzielczości Pracy Start w Kaliszu i Jerzy Walter – prezes Kaliskiej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Cepelia. Rekord trasy wśród mężczyzn ma aż 22 lata – w 1995 roku Jarosław Janicki przebiegł 100 km w czasie 6:22.33! W tym samym roku niezrównanej Dominice Stelmach szlaki przecierała Ewa Kępa, która pokonała trasę w czasie 8:37.40. Rekord trasy należy do wspomnianej tegorocznej zwyciężczyni Wings for Life World Run i wynosi 8:01.41. Bieg ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć zarówno osoby zrzeszone w klubach sportowych, jak i amatorzy. Zawodnicy zgłoszeni do mistrzostw Polski muszą posiadać ważne licencje zawodnicze i klubowe.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
mistrzowie logistyki 01

"Mistrzowie logistyki" – małżeństwo amatorów z przepustkami na Mistrzostwa Świata Ironman!

Następne
runmageddon wybiega na sahare 02

​Runmageddon wybiega na Saharę

Powiązane artykuły

bialo czerwony everest 01
Czytaj dalej

Biało – Czerwony Everest!​

Pięknie rozpoczął się tydzień dla polskich biegów górskich! W poniedziałek rano, około godziny 7:30 czasu polskiego, do mety zaczęli docierać najlepsi zawodnicy (wśród nich Polacy – przyp.) startujący w Himalajach w Tenzing Hillary Everest Marathon.
rafal bielawa 01
Czytaj dalej

Główny Szlak Beskidzki z nowym rekordem!

Liczy 500 km, zapewnia niesamowite widoki i kusi ultramaratończyków. Główny Szlak Beskidzki – bo o nim mowa – został ujarzmiony przez Rafała Bielawę, który ustanowił nowy rekord, pokonując dystans w czasie 108 godzin i 55 minut!

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM