“Mistrzowie logistyki” – małżeństwo amatorów z przepustkami na Mistrzostwa Świata Ironman!

Jak pogodzić życie rodzinne, zawodowe i  starty w zawodach? Olimpia i Michał Wojtyło opanowali tę sztukę do perfekcji. Obecnie oboje przygotowują się do… Mistrzostw Świata Ironman na Hawajach!

Pracują zawodowo, wychowują 1,5 rocznego Stasia i właśnie zdobyli przepustki na Mistrzostwa Świata Ironman Kona 2018. A nie jest to proste zadanie – kwalifikacje do udziału w imprezie otrzymują tylko najlepsi sportowcy, którzy zdołają uplasować się w czołowych trójkach swoich kategorii wiekowych. Polskę będzie reprezentować elitarna grupa kilkunastu osób. Olimpia i Michał dokonali tego podczas Ironmana w Wisconsin (USA) przy okazji wakacyjnej wizyty u krewnych. On zajął trzecie miejsce w swojej kategorii, ona była druga. Pagórkowata trasa im sprzyjała, bo oboje lubią aktywność w górzystym terenie. Dystans 3,86 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu nie stanowi dla nich większego problemu. Pokonali go odpowiednio w  09:37.00 (Michał) i 10:57.21 (Olimpia).

mistrzowie-logistyki-03

Są sportowcami-amatorami, którzy 6 lat temu przypadkiem trafili w Radiu Wrocław na audycję o Radiowej Akademii Triathlonu, wzięli udział w eliminacjach i zostali wybrani. Dziś szykują się do startu w najbardziej prestiżowej imprezie triathlonowej na świecie. Kluczem do sukcesu była konsekwencja i doskonała organizacja czasu. Nie bez znaczenia wydają się też wykonywane przez nich profesje. Olimpia jest fizjoterapeutką, a Michał na co dzień zarządza projektami. Jak sam twierdzi, ironman ma sporo wspólnego z zarządzaniem projektami:

W pracy zarządzam projektami, chcąc nie chcąc część tej wiedzy wykorzystuje w domu do planowania i realizacji zadań. Bo trenowanie do Ironmana nie jest niczym innym niż wieloletnim projektem. Kalendarze google, tablice magnetyczne, wieczorne 5 minutowe rozmowy, w których ustalamy nagłe zmiany, rejestry ryzyk, planowanie budżetu. To wszystko zawitało do naszego codziennego życia. Jestem osobą bardzo zaplanowaną i to wydaje mi się połową sukcesu.*

mistrzowie-logistyki-04

Reklama - koniecznie sprawdź!

TIP ZDROWOTNY

Czy wiesz, że w trakcie treningu zwiększane jest wytwarzanie przez organizm tzw. wolnych rodników? To bardzo niepożądany efekt. Aby go niwelować organizm potrzebuje ANTYOKSDANTÓW, czyli przeciwutleniaczy. Antyoksydanty to naturalne substancje chroniące przed rakiem oraz spowalniające proces starzenie się. Działanie antyoksydacyjne mają witaminy C, E i A.

Wiosną i zimą brakuje nam naturalnych antyoksydantów – wtedy zalecana jest suplementacja Witaminą C, a dla osób chcących przyspieszyć metabolizm i odchudzanie CLA 800 (ma również działanie antyoksydacyjne).

Z ich domu zniknął telewizor i playstation. W dobrym gospodarowaniu czasem pomaga również mały Staś, dla którego Michał i Olimpia są oddanymi i zorganizowanymi rodzicami. Biegająca mama dostrzega wiele podobieństw między rodzicielstwem a startem na dystansie Ironmana:

Często porównuję bycie rodzicem do startu w Ironmanie. Gdy zaraz na początku dasz z siebie wszystko, padniesz po kilkudziesięciu kilometrach. A jeśli zostaniesz na starcie, myśląc, że nie zaszkodzi jeszcze poodpoczywać, pozałatwiać sprawy i wyruszysz za godzinkę lub dwie, to sromotnie przegrasz. Będziesz w tym wyścigu miał odcinki sprintu, gdy pędzisz jak najszybciej. Będą podjazdy pod górę, kiedy trzeba się mocno napracować, mimo iż wydaje się, że stoisz w miejscu. Potem zjazdy z górki, na których nie warto się męczyć – to czas na odpoczynek. Trochę pływania w grupie, kiedy można płynąć w drafcie i trochę finiszów, kiedy trzeba dać z siebie wszystko. Chodzi o to, aby w tym całym szaleństwie znaleźć złoty środek.*

 

mistrzowie-logistyki-02

Pary triathlonistów nazywane są czasem „żelaznymi małżeństwami”. Tutaj bardziej odpowiednie wydaje się określenie „mistrzowie logistyki”. Olimpia i Michał nie będą walczyli o czołowe miejsca w Kona, jednak w połączeniu życia zawodowego, rodzinnego i pasji – realizowanej przecież na bardzo dobrym poziomie – nie mają sobie równych. Nie ma też wątpliwości, że po solidnie przeprawcowanym treningowo roku będą godnie reprezentować Polskę na Hawajach. Jak mówi Olimpia:

Stanę ramię w ramię z najlepszymi na Świecie, więc niezależnie od miejsc, które zajmiemy, będę z nas dumna. Wszystko jest możliwe.*

 

*Cytaty zostały zaczerpnięte z wywiadu przeprowadzonego przez red. Adriana Kapustę dla portalu www.akademiatriathlonu.pl. Całą rozmowę można znaleźć  >>TUTAJ Zachęcamy do lektury!