fbpx
News & Technologie

Swimrun nareszcie w Polsce! Historyczne zawody w Górach Świętokrzyskich

Swimrun dotarł do Polski! 3 września 2017 nad Zalewem Wióry odbyła się historyczna, pierwsza edycja zawodów, które przyciągają amatorów biegów i pływania!
swim run wiory 1

Swimrun dotarł do Polski! 3 września 2017 nad Zalewem Wióry odbyła się historyczna, pierwsza edycja zawodów, które przyciągają amatorów biegów i pływania!

Swimrun to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wytrzymałościowych na świecie. Wyścigi w tej formule organizowane są w kilkudziesięciu państwach świata, a w tym roku dołączyła do nich Polska. Wyścig Swimrun Wióry to pierwsza tego typu impreza w Polsce.

Swimrun to szwedzki odpowiednik triathlonu. W roku 2005 u naszych północnych sąsiadów odbył się pierwszy w historii wyścig w formule naprzemiennego biegania i pływania. „ÖtillÖ” to dla swimrunnerów zawody tej samej rangi, co Ironman w triathlonie czy maraton dla biegaczy. Rywalizacja odbywa się w parach, co daje możliwość współpracy i wzajemnej motywacji w teamie. Uczestnicy pokonują trasę, na której odcinki biegowe przeplatają się z odcinkami wodnymi.

swim-run-wiory-2

W zawodach wzięło udział 90 śmiałków, którzy wystartowali na dystansach sprint (10km = 2 km pływania + 8 km biegu ) i long (33km = 5,2 km pływania + 28 km biegu). Większą popularnością cieszył się dystans sprinterski, w którym wystartowało 19 par. Z dłuższym dystansem zmierzyło się 13 par. Organizatorzy dali również możliwość startów indywidualnych dla osób, które chciały spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie, ale nie zdążyły znaleźć sobie partnera.

Góry Świętokrzyskie nie rozpieszczały zawodników. W dzień zawodów nastąpiło załamanie pogody, która bardziej przypominała tę skandynawską – temperatura powietrza wynosiła 11 stopni Celsjusza, a wody aż 20. Tym samym nad Wiórami miało miejsce niespotykane w swimrunie zjawisko: „zimno na lądzie, gorąco w wodzie”.

swim-run-wiory-3

Nowa dyscyplina to także nowa elita. Kto przyjechał zmierzyć się ze swimrunem? Na zawodach nie zabrakło triathlonistów, pływaków i biegaczy ultra. Na liście startowej pojawili się również zawodnicy uprawiający bardziej nietypowe dyscypliny, takie jak pięciobój morski czy zimowe ekstremalne pływanie open water. Wśród sportowców nie zabrakło wybitnych postaci: Joanna Garlewicz i Bartek Czyż to zwycięzcy zeszłorocznej edycji HardejSuki – najtrudniejszego triathlonu w Polsce! Joanna może poszczycić się medalami Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim, a Bartek – były zawodowy kolarz – jest obecnie czołowym zawodnikiem biegów górskich i triathlonów. Brawa należą się jednak wszystkim „swimrunnerom” – zawodnicy dotarli na metę w komplecie, w przewidzianym limicie czasu.

swim-run-wiory-4

Zwycięska para tak wypowiedziała się o nowej dyscyplinie:

Eleganckie, lekko mordercze ściganie dla pasjonatów nie byle jakich doznań. To trzeba jeść pałeczkami. Bardzo fajne wrażenie móc spróbować czegoś nowego i bardzo emocjonującego. To wciąga! Fajnie, że udało się potwierdzić światową prawidłowość, że team mieszany może ścigać się jak równy z równym z mocnymi mężczyznami.

WYNIKI SWIMRUN WIÓRY 2017

Długi dystans (33 km ), Kategoria Open:

  1. Joanna Garlewicz i Bartłomiej Czyż – (Goswimrun.pl Team, Kraków) czas:4:16:39
  2. Emil Wydarty i Maciej Żywek – (Elkapitano.pl, Gdańsk) czas:4:20:52
  3. Tomasz Sakuta i Wojtek Ptak – (Triathlon Mietków Team/Litwin Triathlon Team, Wrocław) czas: 4:25:04

Krótki dystans (10 km), Kategoria Open

  1. Mateusz Błaszczyk i Jakub Brzóska (TS Akwedukt Kielce, Oblęgorek) – czas 01:27:07
  2. Jacek Śliwiński i Edyta Korczak (UKS Dwójka Tczew) – czas:01:21:17
  3. Zuzanna Gąsiewska i Piotr Biankowski (Blue Power Team, Rumia) – czas 01:23:48

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Znani polscy biegacze ultra odwiedzą Radków podczas Garmin Ultra Race 2017!
Następny wpis
Kenijski dublet we Wrocławiu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu