fbpx
swim run wiory 1

Swimrun nareszcie w Polsce! Historyczne zawody w Górach Świętokrzyskich

Swimrun dotarł do Polski! 3 września 2017 nad Zalewem Wióry odbyła się historyczna, pierwsza edycja zawodów, które przyciągają amatorów biegów i pływania!

Swimrun dotarł do Polski! 3 września 2017 nad Zalewem Wióry odbyła się historyczna, pierwsza edycja zawodów, które przyciągają amatorów biegów i pływania!

Swimrun to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wytrzymałościowych na świecie. Wyścigi w tej formule organizowane są w kilkudziesięciu państwach świata, a w tym roku dołączyła do nich Polska. Wyścig Swimrun Wióry to pierwsza tego typu impreza w Polsce.

Swimrun to szwedzki odpowiednik triathlonu. W roku 2005 u naszych północnych sąsiadów odbył się pierwszy w historii wyścig w formule naprzemiennego biegania i pływania. „ÖtillÖ” to dla swimrunnerów zawody tej samej rangi, co Ironman w triathlonie czy maraton dla biegaczy. Rywalizacja odbywa się w parach, co daje możliwość współpracy i wzajemnej motywacji w teamie. Uczestnicy pokonują trasę, na której odcinki biegowe przeplatają się z odcinkami wodnymi.

swim-run-wiory-2

W zawodach wzięło udział 90 śmiałków, którzy wystartowali na dystansach sprint (10km = 2 km pływania + 8 km biegu ) i long (33km = 5,2 km pływania + 28 km biegu). Większą popularnością cieszył się dystans sprinterski, w którym wystartowało 19 par. Z dłuższym dystansem zmierzyło się 13 par. Organizatorzy dali również możliwość startów indywidualnych dla osób, które chciały spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie, ale nie zdążyły znaleźć sobie partnera.

Góry Świętokrzyskie nie rozpieszczały zawodników. W dzień zawodów nastąpiło załamanie pogody, która bardziej przypominała tę skandynawską – temperatura powietrza wynosiła 11 stopni Celsjusza, a wody aż 20. Tym samym nad Wiórami miało miejsce niespotykane w swimrunie zjawisko: „zimno na lądzie, gorąco w wodzie”.

swim-run-wiory-3

Nowa dyscyplina to także nowa elita. Kto przyjechał zmierzyć się ze swimrunem? Na zawodach nie zabrakło triathlonistów, pływaków i biegaczy ultra. Na liście startowej pojawili się również zawodnicy uprawiający bardziej nietypowe dyscypliny, takie jak pięciobój morski czy zimowe ekstremalne pływanie open water. Wśród sportowców nie zabrakło wybitnych postaci: Joanna Garlewicz i Bartek Czyż to zwycięzcy zeszłorocznej edycji HardejSuki – najtrudniejszego triathlonu w Polsce! Joanna może poszczycić się medalami Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim, a Bartek – były zawodowy kolarz – jest obecnie czołowym zawodnikiem biegów górskich i triathlonów. Brawa należą się jednak wszystkim „swimrunnerom” – zawodnicy dotarli na metę w komplecie, w przewidzianym limicie czasu.

swim-run-wiory-4

Zwycięska para tak wypowiedziała się o nowej dyscyplinie:

Eleganckie, lekko mordercze ściganie dla pasjonatów nie byle jakich doznań. To trzeba jeść pałeczkami. Bardzo fajne wrażenie móc spróbować czegoś nowego i bardzo emocjonującego. To wciąga! Fajnie, że udało się potwierdzić światową prawidłowość, że team mieszany może ścigać się jak równy z równym z mocnymi mężczyznami.

WYNIKI SWIMRUN WIÓRY 2017

Długi dystans (33 km ), Kategoria Open:

  1. Joanna Garlewicz i Bartłomiej Czyż – (Goswimrun.pl Team, Kraków) czas:4:16:39
  2. Emil Wydarty i Maciej Żywek – (Elkapitano.pl, Gdańsk) czas:4:20:52
  3. Tomasz Sakuta i Wojtek Ptak – (Triathlon Mietków Team/Litwin Triathlon Team, Wrocław) czas: 4:25:04

Krótki dystans (10 km), Kategoria Open

  1. Mateusz Błaszczyk i Jakub Brzóska (TS Akwedukt Kielce, Oblęgorek) – czas 01:27:07
  2. Jacek Śliwiński i Edyta Korczak (UKS Dwójka Tczew) – czas:01:21:17
  3. Zuzanna Gąsiewska i Piotr Biankowski (Blue Power Team, Rumia) – czas 01:23:48
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
znani polscy biegacze ultra odwiedza radkow podczas garmin ultra race 2017 01

Znani polscy biegacze ultra odwiedzą Radków podczas Garmin Ultra Race 2017!

Następne
kenijski dublet we wroclawiu

Kenijski dublet we Wrocławiu

Powiązane artykuły

przedsmak ms
Czytaj dalej

Przedsmak Mistrzostw Świata w Monaco

Najzagorzalsi kibice lekkoatletyki na pewno mieli w swoim kalendarzu zapisany mityng Diamentowej Ligi w Monaco. Odbył się on w miniony piątkowy wieczór. Na listach startowych nie zabrakło czołowych nazwisk, a my szczególną uwagę zwracaliśmy na bieżnię.
diamentowa liga na finiszu
Czytaj dalej

Diamentowa Liga na finiszu

Nie tak dawno emocjonowaliśmy się mistrzostwami świata w lekkoatletyce rozgrywanych na stadionie olimpijskim w Londynie, a o medalistach MŚ znowu jest głośno. Tym razem za sprawą kończących sezon letni mityngów Diamentowej Ligi. Wczoraj w Zurychu poznaliśmy zwycięzców w 16 konkurencjach tych prestiżowych rozgrywek.