Swimrun nareszcie w Polsce! Historyczne zawody w Górach Świętokrzyskich

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Swimrun dotarł do Polski! 3 września 2017 nad Zalewem Wióry odbyła się historyczna, pierwsza edycja zawodów, które przyciągają amatorów biegów i pływania!

Swimrun to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wytrzymałościowych na świecie. Wyścigi w tej formule organizowane są w kilkudziesięciu państwach świata, a w tym roku dołączyła do nich Polska. Wyścig Swimrun Wióry to pierwsza tego typu impreza w Polsce.

Swimrun to szwedzki odpowiednik triathlonu. W roku 2005 u naszych północnych sąsiadów odbył się pierwszy w historii wyścig w formule naprzemiennego biegania i pływania. „ÖtillÖ” to dla swimrunnerów zawody tej samej rangi, co Ironman w triathlonie czy maraton dla biegaczy. Rywalizacja odbywa się w parach, co daje możliwość współpracy i wzajemnej motywacji w teamie. Uczestnicy pokonują trasę, na której odcinki biegowe przeplatają się z odcinkami wodnymi.

swim-run-wiory-2

W zawodach wzięło udział 90 śmiałków, którzy wystartowali na dystansach sprint (10km = 2 km pływania + 8 km biegu ) i long (33km = 5,2 km pływania + 28 km biegu). Większą popularnością cieszył się dystans sprinterski, w którym wystartowało 19 par. Z dłuższym dystansem zmierzyło się 13 par. Organizatorzy dali również możliwość startów indywidualnych dla osób, które chciały spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie, ale nie zdążyły znaleźć sobie partnera.

Góry Świętokrzyskie nie rozpieszczały zawodników. W dzień zawodów nastąpiło załamanie pogody, która bardziej przypominała tę skandynawską – temperatura powietrza wynosiła 11 stopni Celsjusza, a wody aż 20. Tym samym nad Wiórami miało miejsce niespotykane w swimrunie zjawisko: „zimno na lądzie, gorąco w wodzie”.

swim-run-wiory-3

Nowa dyscyplina to także nowa elita. Kto przyjechał zmierzyć się ze swimrunem? Na zawodach nie zabrakło triathlonistów, pływaków i biegaczy ultra. Na liście startowej pojawili się również zawodnicy uprawiający bardziej nietypowe dyscypliny, takie jak pięciobój morski czy zimowe ekstremalne pływanie open water. Wśród sportowców nie zabrakło wybitnych postaci: Joanna Garlewicz i Bartek Czyż to zwycięzcy zeszłorocznej edycji HardejSuki – najtrudniejszego triathlonu w Polsce! Joanna może poszczycić się medalami Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim, a Bartek – były zawodowy kolarz – jest obecnie czołowym zawodnikiem biegów górskich i triathlonów. Brawa należą się jednak wszystkim „swimrunnerom” – zawodnicy dotarli na metę w komplecie, w przewidzianym limicie czasu.

swim-run-wiory-4

Zwycięska para tak wypowiedziała się o nowej dyscyplinie:

Eleganckie, lekko mordercze ściganie dla pasjonatów nie byle jakich doznań. To trzeba jeść pałeczkami. Bardzo fajne wrażenie móc spróbować czegoś nowego i bardzo emocjonującego. To wciąga! Fajnie, że udało się potwierdzić światową prawidłowość, że team mieszany może ścigać się jak równy z równym z mocnymi mężczyznami.

WYNIKI SWIMRUN WIÓRY 2017

Długi dystans (33 km ), Kategoria Open:

  1. Joanna Garlewicz i Bartłomiej Czyż – (Goswimrun.pl Team, Kraków) czas:4:16:39
  2. Emil Wydarty i Maciej Żywek – (Elkapitano.pl, Gdańsk) czas:4:20:52
  3. Tomasz Sakuta i Wojtek Ptak – (Triathlon Mietków Team/Litwin Triathlon Team, Wrocław) czas: 4:25:04

Krótki dystans (10 km), Kategoria Open

  1. Mateusz Błaszczyk i Jakub Brzóska (TS Akwedukt Kielce, Oblęgorek) – czas 01:27:07
  2. Jacek Śliwiński i Edyta Korczak (UKS Dwójka Tczew) – czas:01:21:17
  3. Zuzanna Gąsiewska i Piotr Biankowski (Blue Power Team, Rumia) – czas 01:23:48