fbpx
News & Technologie

Milowy krok dla amatorów biegania!

7 października 2017 r. to wyjątkowa data w historii amatorskiego biegania. Tego dnia na warszawskim stadionie AWF odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Amatorów na dystansie 1 mili!
1 mila 01

7 października 2017 r. to wyjątkowa data w historii amatorskiego biegania. Tego dnia na warszawskim stadionie AWF odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Amatorów na dystansie 1 mili!

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Tego dnia każdy biegacz amator mógł poczuć się jak prawdziwy zawodowiec. Wszystko odbywało się tak jak na profesjonalnym mityngu lekkoatletycznym. Zawodnicy mieli spersonalizowane numery startowe, biegali w seriach, a nad ich rywalizacją czuwali sędziowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Swój wynik mogli zobaczyć na dużej tablicy – dokładnie takiej, jakie używane są podczas imprez rangi mistrzowskiej – a ich sprinterskie finisze można było oglądać na profesjonalnym nagraniu video. Wydarzenie komentowali znani dziennikarze sportowi, a w poniedziałkowym numerze Przeglądu Sportowego ukazała się szczegółowa relacja z wydarzenia.

1-mila-02

Uczestnicy Mistrzostw Polski Amatorów nie musieli obawiać się konkurencji w postaci zawodowych biegaczy. Marcin Lewnadowski, Joanna Jóźwik i Sofia Ennaoui pojawili się na bieżni, ale tylko po to, aby motywować biegaczy do osiągania jak najlepszych rezultatów. Wśród startujących amatorów pojawiło się wielu trenerów i blogerów biegowych. Nie zabrakło również znanych twarzy – w sobotę można było kibicować Beacie Sadowskiej, Maciejowi Dowborowi czy Sebastianowi Mili. Wyzwanie podjął również rektor AWF – Andrzej Mastalerz.

1-mila-03

Tytuł Mistrza Polski Amatorów wywalczył Wojciech Karwowski z czasem 4:34.54. Wśród pań najszybsza okazała się Agnieszka Kwiatkowska – 5:40.72. Medale były przyznawane w klasyfikacji generalnej oraz w kategoriach wiekowych.  Dla porównania – aktualny rekord Polski mężczyzn na dystansie 1 mili wynosi 3:55.40 (Bronisław Malinowski), a kobiet 4:19.58 (Angelika Cichocka). Nie o same porównanie jednak chodzi, ale o fakt, że rośnie w siłę grupa mocnych amatorów biegania, którzy mimo pracy zawodowej i trudów codziennego życia, potrafią osiągać bardzo przyzwoite wyniki.

Mila czyli dystans 1km 609 (ponad 4 okrążenia stadionu) jest konkurencją lekkoatletyczną popularną w krajach anglosaskich. Obecnie rozgrywa się ją tylko na niektórych mityngach lekkoatletycznych. Nie ma tego dystansu na żadnych imprezach mistrzowskich, dlatego wydaje się to dobrą „niszą” dla mistrzowskich imprez amatorów. Przez dekady próbowano rozprawić się z barierą 4 minut. Udało się to dopiero w 1954, kiedy Roger Bannister uzyskał czas 3:59.4. Wynik ten jest traktowany jako “kamień milowy” w historii lekkiej atletyki.

1-mila-04

7 października na stadionie AWF wielu biegaczy amatorów również pokonało swoje własne bariery. Mistrzyni Polski Agnieszka Kwiatkowska tak napisała o swoim starcie na blogu:

Wiecie co? Ja wiem, że mój wynik nie powala na kolana, ale jestem z siebie naprawdę dumna! Ty też mogłaś/eś tam być! Czasami zbieg różnych okoliczności sprawia, że prędzej czy później Twoje starania nie pójdą na marne. Poza tym, kto by pomyślał, że w wieku 30 lat można spełnić marzenie, które było niedoścignione jak byłam nastolatką?! Warto poczekać. Rób dobrze, a dobro do Ciebie wróci! 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Smog? Biegaczu, nie ruszaj na trening bez antysmogowej maski
Następny wpis
Twoje biegowe marzenia – łap nagrody od Compressport! KONKURS!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu