fbpx
przedstartowa rozgrzewka biegowa gdy pali upal 01 01

Przedstartowa rozgrzewka biegowa, gdy pali upał…

Okres startowy sezonu letniego biegowego, przypada na jedne z najgorętszych w Polsce miesięcy. Jak dobrze przygotować się do startu w zawodach w tym okresie?

Okres startowy sezonu letniego biegowego, przypada na jedne z najgorętszych w Polsce miesięcy. Jak dobrze przygotować się do startu w zawodach, gdy nasze rozgrzane do czerwoności ciała pragną nawet najlżejszego powiewu chłodnego wiatru? Po co właściwie jest ROZGRZEWKA, gdy dopada nas letnia „PRZE-GRZEWKA” ciała?

Po co? W jakim celu?

Rozgrzewka służy natlenieniu mięśni, „rozruszaniu” stawów i przygotowaniu organizmu do większego wysiłku. Odpowiednia ilość mazi stawowej, wydzielanej w większych ilościach podczas truchtu (początkowa faza rozgrzewki), chroni stawy przed przeciążeniami i kontuzjami oraz przeciwdziała ścieraniu się chrząstek i stawów.

Jak długo?

Rozgrzewka w upalne, duszne dni powinna być zdecydowanie krótsza, niż ta którą mamy w zwyczaju robić w chłodniejszej temperaturze. Dla każdego biegacza: rozgrzewka powinna trwać max. do 40 minut. Wysoka temperatura utrzymuje mięśnie we właściwym dla „rozgrzania” stanie, więc długość truchtu czy dogrzewających dynamicznych skipów może zostać zredukowana, lecz nigdy wykluczona! Długa rozgrzewka w takich warunkach nadmiernie wyczerpuje organizm każdego sportowca.

Słońce czy cień? A woda…?

Zdecydowanie cień i picie! W dniu startów należy w miarę możliwości przebywać w zacienionych miejscach, co tyczy się także rozgrzewki. Każdemu przyda się również butelka niegazowanej wody mineralnej czy „izotoniku”  napoje izotoniczne- dopuszczane przed i po starcie, nigdy podczas treningu!). Dobrym sposobem na bezpieczne orzeźwienie jest mokra czapka z daszkiem czy polewanie karku chłodną wodą, co skutecznie pomoże w obniżeniu temperatury naszego rozgrzanego ciała dając poczucie ożywienia bez ryzyka urazów czy szoku termicznego.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
masaz sportowy czemasaz po co dlaczego masowac mozesz sie sam kijem po miesniach 01 01

Masaż - po co, dlaczego? Masować możesz się sam! Kijem po mięśniach!

Następne
gadzetom w rekach stanowcze niel 01 02

Gadżetom w rękach stanowcze NIE!

Powiązane artykuły

kompresja w treningu biegacza
Czytaj dalej

Kompresja w treningu biegacza

Skarpety kompresyjne na polskim rynku pojawiły się stosunkowo niedawno. Proponuje się je biegaczom każdego dystansu jako rewelacyjną pomoc, która pozwoli biegać szybciej i regenerować się skuteczniej.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM