fbpx
ekologiczny biegacz 01 01

Ekologiczny biegacz

Każdy inteligentny człowiek powinien charakteryzować się świadomością i wrażliwością ekologiczną, ale biegacz powinien dysponować nią w dwójnasób.

Każdy inteligentny człowiek powinien charakteryzować się świadomością i wrażliwością ekologiczną, ale biegacz powinien dysponować nią w dwójnasób. To jemu śpiewają ptaki, gdy przemierza kolejne kilometry trasy. To jego ogrzewa Słońce i to jego chłodzi wiatr. To on – będący dość blisko z naturą – powinien głęboko odczuwać jak ważne jest dbanie o środowisko.

Można zastanawiać się czy na ziemski klimat większy wpływ ma aktywność Słońca, czy emisja gazów cieplarnianych, ale ignorowanie problemu zanieczyszczania środowiska jest zwyczajnie niemądre. Bo giną pszczoły. Bo znikają lasy. Bo jest coraz więcej śmieci. Bo skład miejskiego powietrza jeży włos na głowie a to, co zrobimy lub czego zaniechamy, wpłynie na życie naszych dzieci, wnuków i zwierząt. Jeśli zgadzamy się, że warto coś robić, przejdźmy do tego, co możemy zrobić. Idea zielonego biegania jest popularna na Zachodzie (nie ukrywajmy, znacznie bardziej ekologicznie świadomym), gdzie do biegaczy adresowanych jest wiele ekologicznych programów (np. związanych z oddawaniem lub recyclingiem używanych butów).

W Polsce ekologia powoli, ale wytrwale przenika do biegających środowisk i dlatego organizowane są różne ekologiczne imprezy. Wciąż jednak niewiele jest inicjatyw, które wykraczałyby poza funkcję “budowania ekologicznej świadomości”, dlatego warto się zastanowić co jeszcze można zrobić, aby pomóc (albo chociaż mniej szkodzić) środowisku. Zanim przejdziemy do listy, warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie czy i w jakim zakresie takie jednostkowe działania proekologiczne mają sens. Według autorki niniejszego artykułu ICH SENS JEST OGROMNY. Nie tylko dlatego, że redukujemy osobisty ślad pozostawiony w środowisku naturalnym, ale także dlatego, że jako konsumenci kreujemy popyt. Wywieramy wpływ swoimi portfelami. O nasze poparcie zabiegają firmy i politycy. I im bardziej środowisko będzie ważne dla nas, tym bardziej będzie ono ważne dla nich. Ponieważ nasze głosy i portfele są dla nich ważne.

Biegacz dla środowiska

Prysznic > Wanna

O ile to możliwe, po treningu zawsze wybierajmy prysznic. W trakcie prysznica zużywa się jedynie ok. 25% wody potrzebnej do kąpieli. Oszczędzanie wody jest ważne, bo według raportu UNESCO w ciągu następnych 20 lat ilość dostępnej wody obniży się, aż o 30%.

Kosmetyki do mycia

Myjąc się starajmy się jak najmniej zanieczyszczać wodę. Wystarczy sięgnąć po proste kosmetyki zawierające jak najmniej chemii (np. hipoalergiczna seria Biały Jeleń POLLENY Ostrzeszów). Kosmetyki te znakomicie myją, są tanie, przyjazne dla środowiska i nie są testowane na zwierzętach!

Bidony zamiast butelek, filtry do wody, duże pojemniki, napoje w proszku

Wystarczy używać bidonu zamiast plastikowych butelek wypełnionych płynem, aby znacząco ograniczyć liczbę plastikowych śmieci. Warto też zamienić kupowaną w sklepie wodę źródlaną na filtr do wody, a jeśli zaopatrujemy się w wodę mineralną, należy wybierać tę w jak największych butlach. Liczbę wyrzucanych plastikowych śmieci ograniczy również wybieranie koncentratów napojów izotonicznych w proszku zamiast kupowania gotowych płynów.

Sprzedaż używanego sprzętu

Warto pamiętać, że to, co jest dobre dla środowiska, najczęściej jest dobre również dla naszych portfeli. Środowisko zyskuje, gdy sprzedajesz swój stary sprzęt. Nie tylko nie trafia on jeszcze do kosza, ale także zmniejsza popyt na nowe gadżety, których produkcja jest dla środowiska bardzo kosztowna. Jakie akcesoria warto próbować sprzedawać? Właściwie wszystkie! Potrzeba rynku jest ogromna, o czym świadczy ilość ofert na platformach aukcyjnych. Jeśli zaś nie możesz czegoś sprzedać, spróbuj to oddać za darmo tym, których nie stać na nowe rzeczy. Takie inicjatywy mają sens, o czym świadczy fakt, że w USA niezwykłą popularnością cieszą się programy polegające na przekazywaniu swoich starych butów biegowych ubogim.

Kupowanie używanego sprzętu

Zastanów się czy rzeczywiście wszystkie rzeczy, które planujesz kupić, muszą być nowe. Mnóstwo tanich i świetnych akcesoriów biegowych można znaleźć na aukcjach internetowych.

Zwracanie uwagi

Zwracaj uwagę na to, co jest ekologiczne i na to, co szkodzi środowisku. Staraj się ograniczać jazdę samochodem. Biegaj lub wybieraj transport publiczny. Zaopatrz się w zmywarkę – ta inwestycja szybko zwróci się w zmniejszonej opłacie za wodę! Wyłączaj sprzęty. Nie śmieć. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy.

Wywieranie wpływu

Szukaj możliwości działań ekologicznych. Okaż, że zależy Ci na środowisku i oczekuj, że firmy i politycy dopasują do Ciebie swoją ofertę. Pamiętaj, że Twój głos ma znaczenie. Dbaj o środowisko!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
adidas micoach 1

adidas miCoach Pacer - testowanie okiem wicemiss - część druga

Następne
bieganie recepta na dluzsze zycie 01 01

Bieganie receptą na dłuższe życie!

Powiązane artykuły

biec czy nie biec czyli rozum kontra ambicjai 01 01
Czytaj dalej

Biec czy nie biec, czyli rozum kontra ambicja

Każdy z nas miewa momenty słabości, kiedy przed końcem zaplanowanej trasy myśli o jej nagłym skróceniu. Powodów może być wiele: utrata motywacji, złe samopoczucie, odnawiająca się kontuzja czy skurcz.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM