fbpx
Przemyślenia

Ekologiczny biegacz

Każdy inteligentny człowiek powinien charakteryzować się świadomością i wrażliwością ekologiczną, ale biegacz powinien dysponować nią w dwójnasób.
ekologiczny biegacz 01 01

Każdy inteligentny człowiek powinien charakteryzować się świadomością i wrażliwością ekologiczną, ale biegacz powinien dysponować nią w dwójnasób. To jemu śpiewają ptaki, gdy przemierza kolejne kilometry trasy. To jego ogrzewa Słońce i to jego chłodzi wiatr. To on – będący dość blisko z naturą – powinien głęboko odczuwać jak ważne jest dbanie o środowisko.

Można zastanawiać się czy na ziemski klimat większy wpływ ma aktywność Słońca, czy emisja gazów cieplarnianych, ale ignorowanie problemu zanieczyszczania środowiska jest zwyczajnie niemądre. Bo giną pszczoły. Bo znikają lasy. Bo jest coraz więcej śmieci. Bo skład miejskiego powietrza jeży włos na głowie a to, co zrobimy lub czego zaniechamy, wpłynie na życie naszych dzieci, wnuków i zwierząt. Jeśli zgadzamy się, że warto coś robić, przejdźmy do tego, co możemy zrobić. Idea zielonego biegania jest popularna na Zachodzie (nie ukrywajmy, znacznie bardziej ekologicznie świadomym), gdzie do biegaczy adresowanych jest wiele ekologicznych programów (np. związanych z oddawaniem lub recyclingiem używanych butów).

W Polsce ekologia powoli, ale wytrwale przenika do biegających środowisk i dlatego organizowane są różne ekologiczne imprezy. Wciąż jednak niewiele jest inicjatyw, które wykraczałyby poza funkcję “budowania ekologicznej świadomości”, dlatego warto się zastanowić co jeszcze można zrobić, aby pomóc (albo chociaż mniej szkodzić) środowisku. Zanim przejdziemy do listy, warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie czy i w jakim zakresie takie jednostkowe działania proekologiczne mają sens. Według autorki niniejszego artykułu ICH SENS JEST OGROMNY. Nie tylko dlatego, że redukujemy osobisty ślad pozostawiony w środowisku naturalnym, ale także dlatego, że jako konsumenci kreujemy popyt. Wywieramy wpływ swoimi portfelami. O nasze poparcie zabiegają firmy i politycy. I im bardziej środowisko będzie ważne dla nas, tym bardziej będzie ono ważne dla nich. Ponieważ nasze głosy i portfele są dla nich ważne.

Biegacz dla środowiska

Prysznic > Wanna

O ile to możliwe, po treningu zawsze wybierajmy prysznic. W trakcie prysznica zużywa się jedynie ok. 25% wody potrzebnej do kąpieli. Oszczędzanie wody jest ważne, bo według raportu UNESCO w ciągu następnych 20 lat ilość dostępnej wody obniży się, aż o 30%.

Kosmetyki do mycia

Myjąc się starajmy się jak najmniej zanieczyszczać wodę. Wystarczy sięgnąć po proste kosmetyki zawierające jak najmniej chemii (np. hipoalergiczna seria Biały Jeleń POLLENY Ostrzeszów). Kosmetyki te znakomicie myją, są tanie, przyjazne dla środowiska i nie są testowane na zwierzętach!

Bidony zamiast butelek, filtry do wody, duże pojemniki, napoje w proszku

Wystarczy używać bidonu zamiast plastikowych butelek wypełnionych płynem, aby znacząco ograniczyć liczbę plastikowych śmieci. Warto też zamienić kupowaną w sklepie wodę źródlaną na filtr do wody, a jeśli zaopatrujemy się w wodę mineralną, należy wybierać tę w jak największych butlach. Liczbę wyrzucanych plastikowych śmieci ograniczy również wybieranie koncentratów napojów izotonicznych w proszku zamiast kupowania gotowych płynów.

Sprzedaż używanego sprzętu

Warto pamiętać, że to, co jest dobre dla środowiska, najczęściej jest dobre również dla naszych portfeli. Środowisko zyskuje, gdy sprzedajesz swój stary sprzęt. Nie tylko nie trafia on jeszcze do kosza, ale także zmniejsza popyt na nowe gadżety, których produkcja jest dla środowiska bardzo kosztowna. Jakie akcesoria warto próbować sprzedawać? Właściwie wszystkie! Potrzeba rynku jest ogromna, o czym świadczy ilość ofert na platformach aukcyjnych. Jeśli zaś nie możesz czegoś sprzedać, spróbuj to oddać za darmo tym, których nie stać na nowe rzeczy. Takie inicjatywy mają sens, o czym świadczy fakt, że w USA niezwykłą popularnością cieszą się programy polegające na przekazywaniu swoich starych butów biegowych ubogim.

Kupowanie używanego sprzętu

Zastanów się czy rzeczywiście wszystkie rzeczy, które planujesz kupić, muszą być nowe. Mnóstwo tanich i świetnych akcesoriów biegowych można znaleźć na aukcjach internetowych.

Zwracanie uwagi

Zwracaj uwagę na to, co jest ekologiczne i na to, co szkodzi środowisku. Staraj się ograniczać jazdę samochodem. Biegaj lub wybieraj transport publiczny. Zaopatrz się w zmywarkę – ta inwestycja szybko zwróci się w zmniejszonej opłacie za wodę! Wyłączaj sprzęty. Nie śmieć. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy.

Wywieranie wpływu

Szukaj możliwości działań ekologicznych. Okaż, że zależy Ci na środowisku i oczekuj, że firmy i politycy dopasują do Ciebie swoją ofertę. Pamiętaj, że Twój głos ma znaczenie. Dbaj o środowisko!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
adidas miCoach Pacer - testowanie okiem wicemiss - część druga
Następny wpis
Bieganie receptą na dłuższe życie!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu