fbpx
Nawadnianie

Sód dla biegaczy – szalenie ważny pierwiastek w trakcie upałów

Uprawiając jakikolwiek sport, musimy być świadomi, że wraz z potem tracimy sól. Kiedy pot dostaje się do naszych oczu szczypie, a gdy spada na nasze usta możemy poczuć jego słony smak...
sod dla biegaczy szalenie wazny pierwiastek w trakcie upalow 01 01

Uprawiając jakikolwiek sport, musimy być świadomi, że wraz z potem tracimy sól. Kiedy pot dostaje się do naszych oczu szczypie, a gdy spada na nasze usta możemy poczuć jego słony smak… No dobrze, ale co to oznacza dla osoby trenującej?

Napoje izotoniczne dostarczają organizmowi niezbędnych elektrolitów, w tym oczywiście sodu. Przy upalnej pogodzie i intensywnym wysiłku, warto zadać sobie pytanie, czy dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość tego pierwiastka? Z drugiej strony, rodzi się pytanie – skąd mamy wiedzieć, jaka wartość sodu jest nam potrzebna? Czy poprzez jego przedawkowanie możemy narazić się na niebezpieczeństwo?

W Ameryce liczba osób z nadciśnieniem tętniczym rośnie z roku na rok. Wielu dietetyków często podkreśla znaczenie rozważnego spożywania sodu. Zarówno jego niskie jak i wysokie stężenie może powodować problemy. Szczególnie świadomi tego faktu muszą być biegacze, ale nie powinny zapominać o tym osoby uprawiające inne sporty. Sól pełni ważną rolę w sferze fizjologicznej, która jest mocno powiązana z wydajnością podczas biegania. Niezbędne jest również dostarczanie odpowiedniej ilości potasu, który pozwala utrzymać prawidłowy bilans wodny organizmu i jednocześnie zapobiega pojawianiu się skurczów oraz hiponatremii (stan obniżonego poziomu sodu we krwi spowodowany przyjmowaniem nadmiernych ilości wody). Hiponatremia, w szczególności dotyczy sportowców, których treningi trwają ponad cztery godziny – co oznacza, że grupą największego ryzyka są sportowcy biorący udział w maratonie, ultramaratonie i triathlonie.

Najczęstszymi objawami niedoboru sodu we krwi są:

  • dezorientacja,
  • wyczerpanie,
  • bóle głowy,
  • skurcze mięśni,
  • nudności i wzdęcia.

Niekiedy hiponatremia może doprowadzić także do ataków, śpiączki czy nawet śmierci. Jak widać, niedobór sodu jest poważną dolegliwością i aby jej uniknąć biegacze powinni pamiętać o działaniach profilaktycznych.

Co robić aby nie dopuszczać do niedoboru sodu w organizmie?

Zarówno odwodnienie jak i przewodnienie organizmu, stanowi dla sportowców poważny problem. Gdy pojawia się dylemat znalezienia właściwej równowagi, kluczem do sukcesu staje się wyczucie własnej potliwości, ponieważ u każdego wygląda ona inaczej. Pomocne w tym przypadku, może być ważenie przed i po treningu. Kilogramy, które tracimy stanowią równowartość płynów, które powinniśmy uzupełnić. Na przykład, gdy waga po bieganiu jest niższa o ok. 0,5 kg organizm będzie potrzebował mniej więcej tyle samo płynów aby uzupełnić straty. Świadomość tego procesu powoduje, że wiemy ile płynów powinniśmy dostarczyć organizmowi aby nie narażać go na przewodnienie.

Zwracając uwagę na kolor moczu możemy szybko dokonać oceny nawodnienia naszego organizmu:

Jeśli poziom płynów w organizmie jest w normie zabarwienie powinno być jasne, kolor słomkowy. Natomiast gdy nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni kolor moczu będzie ciemniejszy, podobny do koloru soku jabłkowego. W przypadku gdy zabarwienie jest ciemniejsze powinniśmy pić więcej wody i dostarczać mniej kofeiny, która ma właściwości diuretyczne (moczopędne) i odwadniające.

Biorąc pod uwagę ocenę utraty sodu, jest ona znacznie trudniejsza do oszacowania niż ocena ilości utraconych płynów. W utrzymaniu prawidłowej równowagi wodnej w organizmie, skuteczniejsze niż zwykła woda są napoje izotoniczne. Dostarczają zarówno niezbędnych płynów, jak również sól. Zaopatrywanie organizmu tylko w wodę, która posiada właściwości wypłukujące, może prowadzić do wcześniej wspomnianej hiponatremii. Przy dłuższej aktywności (na przykład bieganie ponad godzinę) najrozsądniejsze będzie nawadnianie organizmu napojami izotonicznymi albo chociażby ich zamienne stosowanie z wodą.

Kilka rad, jak utrzymać prawidłowy poziom sodu w organizmie

  • godzinę lub dwie przed treningiem, postaraj się wypić 0,5l płynów i zjeść słoną przekąskę (precle, zupa, żółty ser), pomoże to zmagazynować zapasy sodu w organizmie,
  • wypij małą ilość płynów (100-200 ml) bezpośrednio po rozpoczęciu treningu, następnie niewielkie ilości podczas biegu (niepisaną zasadą jest 100-150 ml co 20 minut), postaraj się jednak zachować umiar,
  • gdy podczas biegu pojawią się objawy hiponatremii (wspomniana wyżej) zatrzymaj się  i niezwłocznie zgłoś do lekarza.
  • wskazane jest aby po treningu zjeść słoną przekąskę, taką jak żółty ser, kanapkę z indykiem, precle lub pikle, popij ją wodą – dwie szklanki za każde pół kilograma straconej wagi.

Stres związany z poziomem sodu w organizmie nie jest konieczny, jednakże każdy biegacz powinien zdawać sobie sprawę z objawów hiponatremii. Zachęcam was do podejmowania metod zapobiegawczych włączając do planu dnia niektóre lub wszystkie z powyższych rad!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Buty do biegania z LIDL - Crivit Sport - hit czy kit?
Następny wpis
Bieganie inaczej…
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu