Nowy wymiar technologii Nike Free: Nike Free RN Motion Flyknit

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Koncept Nike Free narodził się w 2001 roku. Zainspirowani wskazówkami genialnego trenera projektanci Nike postanowili stworzyć but, który pozwoli naśladować ruch bosej stopy, jednocześnie zapewniając ochronę i wsparcie. Pierwsze wyniki tych badań zaprezentowano w 2004 roku pokazując but o podeszwie z nacięciami umożliwiającymi elastyczny ruch stopy i dającymi poczucie biegania boso na wszelkiego rodzaju nawierzchniach. Dziś, po 12 latach, Nike prezentuje model Nike Free RN Motion Flyknit stanowiący kolejną odsłonę tej nowatorskiej technologii.

nowy-wymiar-technologii-nike-free-nike-free-rn-motion-flyknit-02

W oparciu o badania wykazujące, że stopa rozszerza się i kurczy po kontakcie z ziemią i oderwaniu jej od podłoża, projektanci Nike opracowali podeszwę z materiału auksetycznego. Zastosowano w niej trójramienne geometryczne elementy, które naśladują reakcje ciała oraz stopy na cykliczne przyrosty i spadki siły nacisku podczas biegu. Dostosowują się do dynamicznych wahań w rozmiarze stopy, odpowiadających zmianie o jeden rozmiar na długości oraz o dwa rozmiary w szerokości buta.

nowy-wymiar-technologii-nike-free-nike-free-rn-motion-flyknit-01

Aby uzyskać to nowatorskie rozwiązanie, zastosowano technologię podwójnego wtryskiwania. Wykorzystując temperaturę zamiast tradycyjnego klejenia, spojono na gorąco dwa rodzaje pianki: sztywną piankę nośną IU oraz miękką piankę IP. Rozwiązanie to zapewnia wyższy poziom amortyzacji niż w poprzednich modelach Nike Free.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Wyższa mobilność sprawiła, że projektanci musieli na nowo przeprojektować część obwodową łączącą podeszwę z cholewką, która w tradycyjnej formie zdecydowanie wpływała na dynamikę pracy podeszwy. Dlatego też zdecydowali się wykorzystać elastyczną cholewkę Flyknit, która sięga pod stopę, tworząc niemal jednolitą całość, pracującą w harmonii z dynamiczną podeszwą. W rezultacie Nike Free RN Motion Flyknit zapewnia jak dotąd najbardziej naturalny ruchu stopy biegacza.
 

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę