fbpx
Nawadnianie

„Doładowanie” w biegowym treningu – jak to ogarnąć? Suplementacja Run&Bike

Każdy kto zaczął trenować wie, jak ważne jest pobudzanie organizmu do wysiłku. Utrzymanie zakładanego tempa podczas biegu czy też jazdy na rowerze, jest priorytetem. Kiedy zaczyna brakować sił wtedy pożądany jest ,,zastrzyk" energii, który pozwoli Ci wejść ponownie na wyższe obroty. Nie zawsze banany, cytrusy czy też czekolada są właściwym wyborem - mogą okazać sie niewystarczające, a ponadto nie każdy organizm radzi sobie z ich przyswajalnością w trakcie ruchu. Problemy żołądkowe czy sygnały ze strony jelita, mogą skutecznie zniweczyć dłuższy trening. Jeśli występuje problem z wchłanianiem, to taki mały szczegół może wytrącić nas z rytmu biegowego.
test suplementow run bike marki activlab sport 21

Każdy kto zaczął trenować wie, jak ważne jest pobudzanie organizmu do wysiłku. Utrzymanie zakładanego tempa podczas biegu czy też jazdy na rowerze staje się priorytetem. Kiedy zaczyna brakować sił, wtedy pożądany jest ,,zastrzyk” energii, który pozwoli Ci wejść ponownie na wyższe obroty. Nie zawsze banany, cytrusy czy też czekolada są właściwym wyborem – mogą okazać sie niewystarczające, a ponadto nie każdy organizm radzi sobie z ich przyswajalnością w trakcie ruchu. Problemy żołądkowe czy sygnały ze strony jelit, mogą skutecznie zniweczyć dłuższy trening. Jeśli występuje problem z wchłanianiem, to taki mały szczegół może wytrącić nas z rytmu biegowego.

Od dawna przyjmuję żele i inne suplementy, które pozwalają mojemu organizmowi właściwie funkcjonować podczas treningów i zawodów. Tym razem otrzymałem do przetestowania  produkty Run&Bike marki Activlab Sport. Są one przeznaczone do spożywania przed, w trakcie i po treningu, a przede wszystkim dla zawodników uprawiających sporty wytrzymałościowe, czyli również dla biegaczy długodystansowych.

Na opakowaniach suplementów Run&Bike znajdują się oznaczenia: before (przed), during (w trakcie), after (po), regeneration (regeneracja), które określają kiedy powinniśmy je przyjmować. Opis produktów, skład i sposób spożycia jest też oczywiście w języku polskim. Nie ma więc problemu w poradzeniu sobie z ich przepisowym dawkowaniem.

Endurance gel

Jedna tubka zawiera 40 g żelu. Są dwa smaki: aloes oraz melon. Skład: maltodekstryna, woda, fruktoza, cytrynian trójsodowy, cytrynian trójpotasowy, beta-alanina, węglan wapnia, węglan magnezu, aromat, sorbinian potasu, benzoesan sodu.

Zawsze zwracam najpierw uwagę na skład danego produktu. W tym przypadku ważne jest to, że oprócz cukrów żel zawiera także sód, potas, wapń oraz magnez. Ma to duże znaczenie przy uprawianiu biegów długodystansowych, a zwłaszcza ultramaratonów. Podczas tak intensywnego i długotrwałego wysiłku nasz organizm wypaca wiele potrzebnych minerałów. Mięśnie muszą zatem mieć możliwość szybkiej i skutecznej regeneracji. Tak samo w biegach górskich, gdzie strome podejścia i długie zbiegi mocno je obciążają i ważne jest, aby zabezpieczyć się przed skurczami. Zawarte w opisywanych żelach minerały pozwolą natychmiastowo uzupełnić niedobory. Beta-alanina, która też jest jednym ze składników żelu, poprawia z kolei parametry wysiłkowe.  

test-suplementow-run-bike-marki-activlab-sport-14

Używałem żelu podczas treningów oraz zawodów. Jest gęsty, jednak dość dobrze się wchłania. Oczywiście jak każdy żel musiałem go popić. Na szczęście nie jest zbyt słodki, dzięki czemu unikniesz poczucia lepkości w ustach. Smak to oczywiście rzecz gustu. Możemy sobie wybrać aloesowy lub melonowy. Używałem obydwu, jednak mnie bardziej do gustu przypadł ten o smaku melona.

Wziąłem żele na 80 kilometrowy ultramaraton, gdzie trasa była  pagórkowata z dość dużymi przewyższeniami. Przyjmowałem go przed trudniejszymi odcinkami, ale też wtedy gdy już na ostatnich kilometrach opadałem z sił. Pamiętam właśnie jeden z takich trudnych momentów, gdy bardzo zwolniłem. Tempo spadło, jednak po przyjęciu żelu niemal natychmiast, dostałem ,,mocnego kopa”. Energia wróciła, a ja zdecydowanie przyspieszyłem. Jeśli wyznacznikiem skuteczności działania ma być taka reakcja, to rzeczywiście trzeba przyznać, że żel się doskonale sprawdza pod tym względem, a przecież właśnie o to chodzi.

test-suplementow-run-bike-marki-activlab-sport-18

Spożywałem całą zawartość saszetki i jak dla mnie, ilość w opakowaniu jest bardzo odpowiednia. Nie miałem też żadnych problemów żołądkowych od samego początku testowania żelu zarówno na treningach, jak i zawodach. Saszetki nie są zbyt duże. Nawet kilka bez problemu mieściło mi się do kieszonki w plecaku. Można je też zamocować przy pasie na numerek startowy lub w kieszonce spodenek.     

Oxygenic

Opakowanie zawiera 60 kapsułek. Skład: beta-alanina, cytrynian potasu, ortofosforan wapnia, ekstrakt z korzenia Rhodiola, tauryna, stearynian magnezu, kofeina, ekstrakt z korzenia żeń-szenia, celuloza mikrokrystaliczna, pikolinian chromu, żelatyna, barwnik.

Od razu zwróciłem uwagę na ten produkt. Szukałem takiego suplementu, który mógłby zwiększyć moją wydolność w sposób dosyć znaczny. W założeniach Oxygenic ma podnosić maksymalny pułap tlenowy, jak i zmniejszać zakwaszenie komórek mięśniowych podczas intensywnego wysiłku. Przeznaczony jest dla zawodników uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, a co więcej ma poprawiać ich możliwości  wysiłkowe.

test-suplementow-run-bike-marki-activlab-sport-20

Kiedy zapoznawałem się z jego działaniem, pomyślałem, że właśnie takiego suplementu szukałem. Od razu na pierwszym treningu wypróbowałem jego działanie. Należy przyjąć 4 kapsułki na 0,5 lub 1 h przed treningiem. Ciekawy byłem działania.

Podczas dosyć żwawego biegu ma się wrażenie, jakby się oddychało pełnymi płucami. Od razu czuje się zmianę. Oczuwasz lekkość w ddychaniu i masz chęć do przyspieszania. Bardzo dobrze oddychało mi się nawet w podczas biegu w wysokiej intensywności – tempo. Mam niestety krzywą przegrodę nosową i utrudnione oddychanie to moja bolączka. Jednak w przypadku stosowania Oxygenic, czuje się moc. Co ciekawe, działanie jest długie, a nie tylko chwilowe. Używałem tego suplementu podczas ultramaratonu, a także treningów. Będę z niego korzystał bo rzeczywiście efekty są bardzo odczuwalne. Dla porównania, czasami przed treningiem nie przyjmowałem Oxygenic i śmiało mogę stwierdzić, że występuje dość duża różnica w komforcie biegu, wchodzeniu na wyższy poziom wysiłkowy oraz oddechowy. Oczywiście na korzyść treningów, kiedy przyjmowałem suplement. Dzięki Oxygenic tlen lepiej jest rozprowadzany w krwioobiegu. Również w tym przypadku po spożyciu kapsułek nie miałem żadnych problemów żołądkowych.

Electrolytes

To napój w butelce o pojemności 700 ml. Składniki: woda, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, cytrynian potasu, węglan wapnia, sorbinian potasu, benzoesan sodu, węglan magnezu, chlorek potasu, aromaty, sukraloza.

regis-04

Co najważniejsze: napój ma zadanie uzupełniać elektrolity takie jak wapń, magnez, potas, chlorki oraz sód czyli wszystkie niezbędne. Napój ma smak cytryny i miodu, jest przy tym nieco kwaskowaty. Nie ma jednak potrzeby jego rozcieńczania. Można od razu przygotować go sobie na zawody. Wlewasz do bukłaka lub bidonu i gotowe. Oczywiście smak jest kwestią gustu. Jedna z ważnych informacji to brak cukrów prostych oraz to, że ten produkt nie posiada kalorii. Nadaje się więc do używania, jeśli stosujemy właśnie dietę redukcyjną. Bardzo dobrze nawadnia i uzupełnia wypocone minerały. Używałem go podczas treningów oraz do nawadniania organizmu przed zawodami. Dobrze się sprawdza i nie wywołał u mnie żadnych negatywnych reakcji.

Carbo

Występuje w postaci proszku. Puszka zawiera 390 g suplemetu. Skład: maltodeksyna, kwas cytrynowy, aromaty, aspartam, witaminy: kwas L-askorbinowy, nikotynamid, octan DL-alfa-tokoferylu, octan retinylu, cholekalcyferol, D-pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, monoazotan tiaminy, kwas foliowy, D-biotyna, filochinon, cyjanokobalamina, siarczan żelaza (II), siarczan cynku, siarczan miedzi (II), siarczan manganu, jodek potasu, selenian (IV) sodu, molibdenian (VI)  sodu, chlorek chromu (III), żółcień pomarańczowa, błękit brylantowy.

test-suplementow-run-bike-marki-activlab-sport-13

W środku znajduje się miarka do odpowiedniego dawkowania produktu. Po przyrządzeniu napój ma smak kiwi. Zawiera cukry i substancje słodzące. Dzięki nim oraz witaminom, ma za zadanie utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi. Najważniejsze jest, to że podczas intensywnego wysiłku możemy dzięki temu napojowi uzupełnić wydalone z organizmu minerały. Dzięki temu uczucie zmęczenia i słabości jest minimalizowane, a trening efektywny. Smak kiwi jest przyjemny. Carbo to zatem dobre „paliwo” – daje dużą dawkę energii. Przyjmowałem ten napój przed treningiem. Nie miałem żadnych sensacji żołądkowych. Kolor może nie powala, ale tu przecież nie o kolor chodzi, a o skuteczne działanie. W tym napój Carbo spełnia się bez zastrzeżeń.

Isotonic

W puszce znajduje się 475 g proszku oraz miarka do odmierzania. Skład: glukoza, kwas cytrynowy, cytrynian trójsodowy, fosforan wapnia, chlorek potasu, węglan magnezu, acesulfam K, ekstrakt z liści zielonej herbaty, aromat, witaminy: monoazotan tiaminy, ryboflawina, nikotynamid, D-pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, D-biotyna, kwas foliowy, cyjanokobalamina, żółcień chinolinowa.

regis-16

Przede wszystkim ma bardzo łagodny smak cytryny. Po rozpuszczeniu jest po prostu smaczny. Jeśli przyrządzimy sobie wg przepisu, czyli jedna miarka na 500 ml, to jest w sam raz, nie czuć, że jest zbyt słodki. Mnie bardzo smakował. Można wziąć go na trening, jak i po wysiłku. Jego zadaniem jest uzupełnić utracone elektrolity, minerały i witaminy. Dodaje energii i mocy u zawodnika, który ma do pokonania wiele kilometrów. Przyjemny smak powoduje, że z chęcią chce się z niego korzystać. Należy jednak pamiętać o proporcjach rozrobienia napoju, bo jeśli dodamy zyt mało wody, to będzie za słodki.

Czy warto sięgać po dodatkową suplementację w biegowym treningu? Podsumowanie

Suplementy Run&Bike sprawdziły się w moich treningach. Ważne, że podczas długiego jak i intensywniejszego wybiegania, a także podczas startów w zawodach, nie obciążały mojego żołądka. Dzięki temu mogłem skupić się na utrzymywaniu zakładanego tempa, a nie na poszukiwaniu toalety, czy też ustronnego miejsca na trasie ultramaratonu. Co istotne – wszystko możesz z łatwością zabrać ze sobą na trening. Żele bez problemu umieścisz w niewielkiej kieszonce plecaka czy też odzieży sportowej – większość ciuchów do biegania posiada  kieszonki. Istnieją też specjalne pasy dla biegaczy stworzone właśnie do takiego „transportu” – do nabycia właściwie w każdym biegowym sklepie. Wykorzystuj je.

regis-05

Żele dodawały energii, Carbo utrzymywało mnie w dobrej formie, a Electrolytes uzupełniały braki w moim organizmie, kiedy się bardzo wypacałem. Podczas jednego z 35-cio kilometrowych wybiegań, sporządziłem sobie energetyczny koktajl z Carbo oraz Izotonica – ta mieszanka sprawdziła się bardzo dobrze. Miałem energię na pokonanie tego długiego dystansu, a towarzyszący mi biegacze, którzy posiadali w swoich bukłakach tylko wodę, z chęcią też korzystali z mojego napoju kiedy brakowało im mocy.   

test-suplementow-run-bike-marki-activlab-sport-19

Spośród produktów Run&Bike, które testowałem najbardziej przypadł mi do gustu Oxygenic, który jest prawdziwą perełką wśród produktów wpływających na wydolność sportowców. Jego skuteczne działanie jest bardzo odczuwalne, zamierzam z tego suplemetu korzystać podczas treningów i zawodów.

Mam świadomość, że wielu biegaczy sięga wyłącznie po naturalną suplementację. Sam często korzystam z „domowych” izotoników. Zasadnicza różnica jest jednak taka, że nie zawsze jesteśmy w stanie trafić idealnie w potrzeby naszego organizmu, a i przyswajalność organizmu bywa różna. Sam korzystam z gotowej suplementacji i przyznam, że testowane produkty świetnie sprawdziły w moich treningach. Ogólnie pozytywnie oceniam działanie testowanych produktów. Mój organizm z łatwością je przyswaja, a co najważniejsze – bez negatywnych efektów ubocznych.     
 
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Indeks glikemiczny w praktyce biegacza - o co tu biega?
Następny wpis
Silesian Highland Marathon - pierwszy w Polsce maraton wyżynny o charakterze górskim
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu