fbpx
Poradnia biegacza

Ból w stopie – Poradnia Biegacza

Krzysztof Adamowicz z Kliniki Nowoczesnej Rehabilitacji actimedica.pl odpowiada na pytanie Tomasza: Podczas niedzielnej wycieczki biegowej po przebiegnięciu 7km (asfalt, las) i wybiegnięciu z lasu...
bol w stopie poradnia biegacza 01 01

Krzysztof Adamowicz z Kliniki Nowoczesnej Rehabilitacji actimedica.pl odpowiada na pytanie Tomasza.

Podczas niedzielnej wycieczki biegowej po przebiegnięciu 7km (asfalt, las) i wybiegnięciu z lasu, nagle pojawił się silny ból w lewej stopie. Początkowo ból był odczuwalny, ale nie uciążliwy w związku z czym dokończyłem trening.  Gdy mięśnie i ciało ostygły po biegu, ból był na tyle silny, że ciężko było mi się w ogóle poruszać. Co może być przyczyną bólu i jak sobie z nim poradzić?

Bieg po leśnych nierównościach mógł spowodować przeciążenie i nie ma to znaczenia, że dotknęło to tylko jedną stopę. Najczęściej jedna stopa różni się rozmiarem od drugiej. Czasem problem jest w niej samej, może ona być źle uformowana tzn. możemy mieć płaskostopie lub stopę płasko-koślawą. Spotkałem się z sytuacją, w której okazało się, że problem leży w samym bucie, który zwyczajnie uwierał stopę pacjenta (należy zwrócić uwagę na niesymetryczne szwy, wybrzuszenia itp.). Zaburzenie w stopie może wynikać z problemów funkcjonalnych na wyższych poziomach na przykład problem ze skośnie ustawioną miednicą. Wcześniejsza kontuzja przeciwnej kończyny dolnej mogła dać nadmierne obciążanie stopy.

poradnia biegacza bol w stopie 2

Ból w obrębie stopy można podzielić ze względu na topografię występowania:

  • ból palców: głównie hallux valgus, podagra, złamania zmęczeniowe palców,
  • ból śródstopia np. nerwiak Mortona, metetarsalgia, złamania zmęczeniowe kości śródstopia,
  • ból stępu np. przeciążeniowy, zapalenie rozcięgna piętowego, skręcenia,
  • ból pięty np. ostroga piętowa.

poradnia biegacza bol w stopie 3

Ból można podzielić także ze względu na czas wystąpienia na:

  • mechaniczny wynikający z zablokowania jakiegoś stawu w obrębie stopy – poprzez podkręcenie lub podwichnięcie w stawach stępu – szybki czas narastania objawów ze stopniowym pogarszaniem,
  • złamanie: szybki czas narastania objawów,
  • zapalny: stopniowy czas narastania objawów,

Najczęstsza dolegliwością bólową tej okolicy jest metatarsalgia – która dotyczy podeszwowej części głów kości śródstopia (ang. metatarsals). Nie jest to jedna, określona choroba ani grupa chorób, ale wspólna cecha wielu procesów patologicznych, takich jak:

  • płaskostopie poprzeczne – wkładka odciążająca i terapia osteopatyczna,
  • podwichnięcie – przerwa w treningu, lód i leczenie manualne z treningiem sensomotorycznym,
  • zwichnięcie – orteza, lód i wczesna rehabilitacja sportowa,
  • proces zapalny w obrębie stawów śródstopno-paliczkowych (przerwa w treningu i krioterapia), nieprawidłowa budowa anatomiczna głów kości śródstopia oraz całego przodostopia (np. zbyt długie kości śródstopia, nadmierna ruchomość stawu klinowato-śródstopnego I),
  • choroby dermatologiczne,
  • schorzenia ogólnoustrojowe np. cukrzyca (stopa cukrzycowa) lub podagra.

Reasumując, ból może pojawić się z dnia na dzień lub narastać tygodniami. Nie powinniśmy go lekceważyć, nawet gdy nie jest zbyt silny. W takim przypadku często usiłujemy radzić sobie domowymi sposobami. Stosujemy kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp, masaże, nacieranie dostępnymi bez recepty maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Kobiety dodatkowo rezygnują z wysokich obcasów na rzecz płaskich pantofelków, mających szerokie noski. Niestety, najczęściej zabiegi te w ogóle nie przynoszą ulgi lub tylko chwilową. Prędzej czy później dolegliwości powracają.

poradnia biegacza bol w stopie 4

W Twoim przypadku jeśli nie masz żadnych ww problemów mogło dojść do zablokowania kości sześciennej, która wraz z kośćmi klinowatymi tworzy łuk dający wysklepienie poprzeczne stopie. Kość sześcienna potrafi zablokować się w ustawieniu górnym i osteopata pomoże Ci ją nastawić.

poradnia biegacza bol w stopie 4

Dla upewnienia się w diagnozie warto zrobić usg i pokazać się z wynikiem u osteopaty i  ortopedy. W razie braku szybkiej wizyty, należy zrobić sobie przerwę w bieganiu, zrobić  masaż kostką lodu a następnie maścią ze środkiem przeciwzapalnym. W następnej kolejności trzeba odwiedzić swojego fizjoterapeutę/osteopatę, który poprowadzi właściwą terapię.

Bibliografia
  • S.D. Waldman: Atlas zespołów bólowych. Wrocław: Elsevier Urban&Partner, 2009, s. 363-365.
  • D.E. Brown, R.D. Neumann: Sekrety ortopedii. Wrocław: Urban&Partner, 2006, s. 452-454.
  • Ryciny: http://www.anatomia.republika.pl

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegacz – istota osobliwa
Następny wpis
Pobudzać czy ostudzać?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu