fbpx
Dla początkujących

Po jakim czasie chudnę biegając? Kiedy pojawią się efekty biegania?

Stawiamy sobie ogrom celów. Trudno, tak skonstruowana jest dzisiejsza rzeczywistość. Nie można inaczej. Przez to poszukujemy szybszej i łatwiejszej drogi niemal we wszystkim, co robimy.
girl 791563 1280

Stawiamy sobie ogrom celów. Trudno, tak skonstruowana jest dzisiejsza rzeczywistość. Nie można inaczej. Przez to poszukujemy szybszej i łatwiejszej drogi niemal we wszystkim, co robimy. Nie ma w tym w sumie nic dziwnego, bo tak jesteśmy zaprogramowani, gdyż ideę drogi na skróty promują wszystkie środki masowego przekazu na świecie.

Bombardowani jesteśmy reklamami w czasopismach, które usiłują lub może nawet skutecznie wmawiają nam, iż do schudnięcia potrzebujemy kilka minut dziennie. Jesteśmy gotowi zapłacić każdą kwotę za materiały, które wystarczy, że choćby obiecają sposób na skuteczne przyciągnięcie sukcesu wyłącznie za pomocą myśli, tak żebyśmy nie musieli absolutnie nic robić.

Byle szybko…

Szybkie rezultaty, jakie na co dzień osiągamy, dotyczą tych sfer życia, które poprzez technologizację mają być nam przydatne:

  • potrzebujemy gotówki – niemal w zasięgu wzroku mamy bankomat,
  • chcemy powiedzieć żonie, że ją kochamy – wysyłamy sms,
  • pomyślimy o zjedzeniu czegoś dobrego – w przeciągu 30 minut przywiozą nam to do domu.

Przykładów natychmiastowych rezultatów realizacji naszych pragnień można dziś wymieniać bez liku. I nie ma w tym absolutnie nic złego, z tym, że ta pułapka myślowa przekłada się na inne aspekty naszego życia. Chcemy, aby myśl zmaterializowała się od razu.

Systematyczność – cecha, którą zatracamy

Tak się jednak nie da. Nie ma drogi na skróty w absolutnie niczym, co musi mieć jakieś solidne podwaliny do dalszych działań. Czy to będzie zdrowie, osiągnięcie sukcesu na jakimś polu, skuteczne rozpoczęcie biegania, czy w końcu zrzucenie kilku kilogramów. Wszystkie te działania wymagają rozwagi, planowania, niebywałej wręcz precyzji i co chyba najważniejsze systematyczności, bez której żaden zryw mega entuzjazmu nie przyniesie absolutnie żadnych efektów.

Po jakim zatem czasie chudnę biegając?

Od pierwszego kroku, który poczynisz świadomie ku temu, aby stracić na wadze. Tak, już pierwszy trening czyni w twoim organizmie zmiany, które w późniejszym okresie przyczynią się do tego, że waga zacznie spadać. Nic jednak na hurra. Dokonajmy matematycznej analizy problemu.

Zrzucenie jednego kilograma to koszt energetyczny w postaci około 7000 kilokalorii. Aby spalić taką liczbę kalorii, należy przebiec/przejść około 140 kilometrów. Wyliczono bowiem, że pokonując jeden kilometr – u jednych będzie to więcej, u innych będzie to mniej ze względu na wagę, kondycję, ukształtowanie terenu – spalamy 50 kcal. Idźmy dalej. Ile zatem czasu potrzebujemy, aby spalić jeden kilogram, zakładając, że realizujemy ten plan treningowy:

TydzieńOd zera do 60 minut ciągłego biegu – 4 treningi w tygodniu
1464kcal
2498kcal
3531kcal
4664kcal
5796kcal
6929kcal
71062kcal
81195kcal
91328kcal
101460kcal
111593kcal
121593kcal
133024kcal
143024kcal
152976kcal
162976kcal
17-202880kcal

Dla obliczeń przyjąłem, iż minuta marszobiegu to koszt 8,3kcal (kobieta 60kg), natomiast od 13 tygodnia, gdzie trening w większości stanowi bieg, liczbę spalonych kalorii można założyć na ciut wyższym pułapie, tj. 12kcal. W 9 tygodniu będziemy na etapie spalenia 7467 kcal, a to już jest ponad kilogram. 9 tygodni to jednak szmat czasu. Jak przyspieszyć ten mechanizm, aby było i rozsądnie i bardziej skutecznie?

Łącząc ruch z rezygnacją z…

Niewielkie zmiany w nawykach żywieniowych mogą sprawić, że podwoisz liczbę spalonych kalorii. Zrezygnuj z gazowanych napojów, podjadania słodyczy, słodzenia kawy i herbaty, polewania tłuszczem ziemniaków, panierki na kotletach, śmietany. Takie niewymagające zabiegi podwoją twoje sukcesy, a co najważniejsze – nie staną się tymi elementami codzienności, z którymi należy bardzo się natrudzić, aby zwyciężyć.

Pułapki umysłu

Podczas odchudzania skupiamy się na niewłaściwych rzeczach: na wadze, na diecie, która kojarzy się z odmawianiem sobie przyjemności. Nie staramy się dostrzec pozytywów, widzimy same negatywy. Dlatego nie skupiaj się na diecie, sama w sobie jest pożądana, ale to ćwiczenia sprawiają ci przyjemność – tak przynajmniej ma być docelowo. To ćwiczenia mają zbawienny wpływ, ponieważ oddziałują na twój metabolizm, zwiększają masę mięśniową (o czym więcej za chwilę) oraz, co chyba w ćwiczeniach fizycznych jest najlepsze, wyszczuplają cię jeszcze długo po zakończeniu treningu. W zależności od tego, jaki trening wykonałeś, spalanie kalorii odbywa się jeszcze od godziny do 7 godzin po tym, jak już zdążyłeś o treningu zapomnieć. Która dieta da ci zatem taką premię?

Tłuszcz a mięśnie

Przeprowadzono pewien eksperyment. Wycięto 100g tłuszczu i 100g mięśni. Tłuszcz zapełnił sporą miskę, mięśnie salaterkę. Objętość tłuszczu względem mięśni jest ogromna. Rozpoczynając przygodę z bieganiem równolegle tracimy tłuszczyk i nabieramy masy mięśniowej.

W początkowej fazie odbywa się to niezauważalnie na pierwszy rzut oka, jednak gdy staniemy na wadze, ta wskazuje wartość dodatnią. No niestety, tak to już jest. Z uwagi na to, że pewna objętość mięśni waży więcej niż tłuszcz, to musi mieć taki skutek. Dlatego chcąc widzieć efekty – nie ważmy się, a mierzmy. Sprawdźcie obwód klatki piersiowej, brzucha, bioder, a nawet poszczególnych nóg. Pomiaru dokonujcie co tydzień. Bardzo szybko spostrzeżecie, mimo iż waga rośnie, miarka pokazuje mniej centymetrów. To najlepszy sposób na podtrzymanie motywacji.

Przygotowałem dla was tabelę, którą wystarczy systematycznie wypełniać, aby zobaczyć efekty. Działajcie w myśl zasady – to na czym skupiacie uwagę, to przynosi efekty.

po jakim czasie chudne biegajac 2

Bilans energetyczny

Koronna zasada odchudzania. Trzeba do pieca mniej wrzucić, niż ten spali. Brzmi jak perpetuum mobile, prawda? Odchudzanie i tycie działa na tej samej zasadzie – bilansu energetycznego. Jak zjemy więcej, niż jesteśmy w stanie spalić, nadwyżka trafia na pośladki lub boczki. Jak spalimy więcej kilokalorii, niż spożyliśmy, wykorzystamy nadwyżki zalegające, tj. nasze boczki i pośladki.

Oczywiście upraszczam cały proces dla zobrazowania zasady. Nie jest tak dobrze, że tyjemy bardziej w jednym miejscu, niż w innym. Nie działa to również w drugą stronę, że skoro robimy tysiąc brzuszków dziennie, z brzucha właśnie pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu. Chudniemy i tyjemy równomiernie. Człowiek rodzi się z określoną liczbą komórek tłuszczowych i z określoną liczbą komórek tłuszczowych umiera. W trakcie życia zmienia się jedynie to, że te komórki „rosną” lub „maleją” tzn. powiększają lub zmniejszają swoją objętość. Ich ani nie ubywa, ani nie przybywa. Stąd ćwiczenia obciążające jedną partę mięśniową, np. brzuch mogą dać tylko tyle, ile spalą kalorii.

Dieta

Mylnie rozumiemy słowo dieta. Wielu osobom wydaje się, że dieta to kilkutygodniowe zmagania i rezygnacja z frykasów dnia codziennego. Niestety często zdarza się też, że to bezrefleksyjne przestawienie się na na kilka czy kilkanaście tygodni na spożywanie danego produktu – np. samego białka (dieta Dukana). Co z tego, że zwolennicy takiej diety tracą w wyniku jej przeprowadzenia po 10kg? Sami zadajcie sobie pytanie czy koszt zdrowotny nie przewyższa zysku?

Dieta to zbilansowany sposób odżywiania, który stosujemy przez całe życie. To odpowiednia ilość składników odżywczych, odpowiedniej wielkości porcje i ilości posiłków w ciągu dnia. Właściwie skomponowana dieta składa się z węglowodanów, witamin, białka, tłuszczów, minerałów oraz wody. To, że chcemy zrzucić zbędny balast w postaci oponki tłuszczowej, nie oznacza, iż z diety mamy pozbyć się tłuszczu. Prozaicznym powodem za tym przemawiającym jest wiedza, iż witaminy ADEiK rozpuszczają się tylko w tłuszczach.

po jakim czasie chudne biegajac 1

Samodyscyplina to słowo klucz. Ludziom nie udaje się walka z własnymi słabościami, bo zatraciliśmy tę naturalną umiejętność potrzeby bycia zdyscyplinowanym. Współczesna kultura kształtuje w nas pragnienia szybkiego wzbogacania, szybkiego odchudzania, leczenia chorób za pomocą jednej magicznej piguły, ale to ciągle nic dobrego. To nadal chęć pójścia drogą na skróty, generującą niebywałe koszty, których w pierwszej fazie można nawet nie zauważyć.

To tu tkwi sedno problemu, bo taki konsumpcjonizm, omijanie i lawirowanie, niszczy w człowieku to, co w nim najcenniejsze: wysoką samoocenę, pewność siebie, zdolność do podejmowania kreatywnych działań, które mogą być podstawą sukcesu na polach, które leżą w zasięgu naszych zapatrywań i długoterminowych realizacji. Nie pozbywajmy się zatem najcenniejszych narzędzi, jakimi dysponujemy. Nie dajmy wytrącać sobie z rąk oręża, które może być podstawą wszelkiego dobra, jakie w życiu możemy doświadczać. Myślmy.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Sauna w służbie regeneracji biegacza
Następny wpis
Ciemna strona biegania - przetrenowanie

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu