🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
News & Technologie

Diamentowa Liga na finiszu

Nie tak dawno emocjonowaliśmy się mistrzostwami świata w lekkoatletyce rozgrywanych na stadionie olimpijskim w Londynie, a o medalistach MŚ znowu jest głośno. Tym razem za sprawą kończących sezon letni mityngów Diamentowej Ligi. Wczoraj w Zurychu poznaliśmy zwycięzców w 16 konkurencjach tych prestiżowych rozgrywek.
diamentowa liga na finiszu

Nie tak dawno emocjonowaliśmy się mistrzostwami świata w lekkoatletyce rozgrywanych na stadionie olimpijskim w Londynie, a o medalistach MŚ znowu jest głośno. Tym razem za sprawą kończących sezon letni mityngów Diamentowej Ligi. Wczoraj w Zurychu poznaliśmy zwycięzców w 16 konkurencjach tych prestiżowych rozgrywek.

W biegowych konkurencjach znamy już zwycięzców m.in. na 100 i 400 metrów mężczyzn, czy też 200 metrów kobiet. Z bieżnią w wielkim stylu kończy Mo Farah, który zwyciężył w biegu na 5000 metrów, tym samym wzbogacając się o kolejną statuetkę oraz czek na 50 tys. dolarów.

Już w pierwszej rozgrywanej konkurencji biegowej zapowiadało się sporo emocji. Na starcie 1500 metrów mężczyzn stanął nasz przedstawiciel Marcin Lewandowski, Bahrańczyk Sadik Mikhou, Brytyjczyk Jake Wightman, Czech Jakub Holusa, Norweg Filip Ingebrigtsen, a także… 9 Kenijczyków! Jak można było się spodziewać całe podium zajęli zawodnicy z Kenii, ba, zajęli oni pierwsze sześć miejsc! Wygrał srebrny medalista ostatnich MŚ – Timothy Cheruiyot (3:33.93) przed Silasem Kiplagatem (3:34.26) i mistrzem świata Elijahem Manangoi (3:34.26), Lewandowski ukończył na 9. pozycji z czasem 3:36.02 (trzeci wśród Europejczyków).

W następnej konkurencji było chyba jeszcze ciekawiej. Na 200 metrów kobiet o zwycięstwo walczyły m.in. Dafne Schippers, Elaine Thompson, Marie-Josee Ta Lou czy Shaunae Miller-Uibo. Wygrała ta ostatnia, mimo że specjalizuje się w dystansie dwukrotnie dłuższym. Miller-Uibo z czasem 21.88 ustanowiła rekord Bahamów, co za tym idzie rekord życiowy. Druga była Thompson (22.00), trzecia Ta Lou (22.09), dopiero czwarta Schippers (22.36). Wśród pań świetne wyniki uzyskały biegaczki w konkurencji 3000 metrów z przeszkodami. Zwyciężyła Ruth Jebet (Bahrajn) uzyskując najlepszy w tym sezonie wynik oraz rekord mityngu – 8:55.29. Wynik niespełna 21-letniej biegaczki jest drugim w historii na tym dystansie, podobnie jak pierwszy, który jest rekordem świata (8:52.78). Pozostałe miejsca na podium dla Kenijek z rekordami życiowymi: Beatrice Chepkoech (8:59.84) i Norah Jeruto (9:05.31).

Niespodzianką było zwycięstwo na 400 metrów przez płotki Kyrona McMastera (48.07), który wyprzedził na finiszu mistrza świata Karstena Warholma (48.22) z Norwegii. „Pudło” uzupełnił biegacz gospodarzy Kariem Hussein (48.45 = RŻ). Zaskoczenia natomiast nie było w biegu na 800 metrów kobiet. Pierwsze trzy miejsca przypadły zawodniczkom posturą przypominającym raczej dobrze zbudowanych mężczyzn. Zwyciężyła Caster Semenya (1:55.84) przed Francine Niyonsaba (1:56.71) i Margaret Wambui (1:56.87 – RŻ).

Na 100 metrów mężczyzn najszybszy był Brytyjczyk Chijindu Ujah z czasem 9.97 (SB). Taki sam czas uzyskał Ben Youssef Meite z Wybrzeża Kości Słoniowej. Dopiero 4. miejsce przypadło mistrzowi świata Justinowi Gatlinowi (10.04). Zwycięsko z bieżnią żegna się Mohammed Farah. Brytyjczyk tym razem odparł atak etiopskiej kolonii  wygrywając o zaledwie 0.04 sekundy z Muktarem Edrisem, który pokonał Faraha w Londynie. Mistrzyni świata na 100 m ppł – Sally Pearson znowu najlepsza, ale tym razem tylko o setne części sekundy. Australijka zatrzymała stoper na 12.55, tak jak druga na linii mety Sharika Nelvis.

Ciekawie miało być na 400 metrów mężczyzn, w którym pod nieobecność kontuzjowanego mistrza świata Wayde’a Van Niekerka główne role mieli grać Steven Gardiner (srebrny medalista MŚ) i Isaac Makwala – kontrowersyjnie niedopuszczony do finału mistrzostw globu na 400 metrów. Tuż po wyjściu z bloków na bieżnię upadł Gardiner i biegu nie dokończył, natomiast Makwala zwyciężył łamiąc barierę 44 sekund (43.95), a po przekroczeniu linii mety tradycyjnie już zrobił parę pompek.

Ostatnie zawody Diamentowej Ligi zaplanowane są na 1. września (piątek). Wtedy też zostaną wyłonieni zwycięzcy pozostałych 16 konkurencji. Areną zmagań będzie stadion w stolicy Belgii – Brukseli. Na bieżni poznamy triumfatorów na: 400 m ppł kobiet, 5000 m kobiet, 110 m ppł mężczyzn, 400 m kobiet, 3000 m z przeszkodami mężczyzn, 200 m mężczyzn, 1500 m kobiet, 800 m mężczyzn i na zakończenie 100 m kobiet. Przypomnijmy, że w finale 1500 metrów kobiet wystartuje Angelika Cichocka, a na 800 metrów mężczyzn zobaczymy Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Plan treningowy - testy sprawnościowe do Straży Pożarnej i Policji
Następny wpis
Królewski Festiwal Biegowy Warszawa – Wilanów, zapraszamy 10.09.2017
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.