fbpx
Buty do biegania

Buty do biegania Saucony Endorphin Speed 4

Pod koniec  2022 roku testowaliśmy Saucony Endorphin Speed 3. Co się zmieniło od tej pory, na co postawił…
Saucony Endorphin Speed 4

Pod koniec  2022 roku testowaliśmy Saucony Endorphin Speed 3. Co się zmieniło od tej pory, na co postawił producent? Jakie odczuwalne zmiany odnajdziesz w nowej odsłonie Saucony Endorphin Speed? O tym wszystkim w najnowszym teście wygodnych ścigaczy w niskiej cenie. Uprzedzę cię. To nie są buty do biegania dla wszystkich. Saucony stworzyło produkt, który sprawdzi się tylko w przypadku określonej grupy biegaczy.

Zanim jednak przejdziemy do meritum, zapraszam do krótkiego wprowadzenia, czym jest Endorphin i który model wybrać dla siebie.

Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 1 – niech Cię nie zmyli ten opływowy kształt, pod piętą jest 36 mm mięcha

Rodzina Saucony Endorphin

Rodzina Endorphin to tak naprawdę 4 modele butów: Pro, testowane Speed,  Shift oraz Elite. Trzy z nich są odrobinę podobne do siebie, jak to w rodzeństwie, ale w niuansach różni się już bardzo. Shifta cechuje najbardziej rozbudowana amortyzacja, Speed ma jej odrobinę mniej, ale za to posiada wbudowaną w podeszwę środkową elastyczną nylonową płytkę, a Pro płytkę karbonową + sporo mięcha pod piętą. Endorphin Elite to najbardziej zaawansowany model wyścigowy z karbonową płytką. Tak więc  produkty są podobne do siebie, ale diabeł tkwi w szczegółach…

Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 2 – Mimo grubej pianki amortyzacyjnej, but w przedniej części jest bardzo elastyczny

Co do zasady różnice zachodzą również w zastosowaniu. Shift użyjesz głównie podczas długich monotonnych przygotowań do maratonu, gdzie długie sobotnio-niedzielne wycieczki biegowe stanowią chleb powszedni. Buty sprawdzą się również podczas tzw. recomów, które mają jedno zadanie: przepompować krew i przyspieszyć regenerację. Takie kapcie, gdzie amortyzacja odgrywa znaczącą rolę, w swoim arsenale powinien posiadać każdy, bez wyjątku.

Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 3 – W bucie zastosowano piankę PWRRUN PB, czyli PEBA, (PolyEther Block Amide)

Z kolei Saucony Endorphin Speed 4 z całej rodziny wydaje się najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem. Mogą posłużyć ci zarówno jako model startowy, jak i partner, który odpowiednio skoncentruje energię na wszelkiego rodzaju szybszych jednostkach. W moim przypadku każdego rodzaju zabawy biegowe, biegi w drugim zakresie intensywności czy też interwały trwające do 15 minut były doskonałym miejscem, gdzie te buty sprawdziły się idealnie.

Saucony Speed 4
Zdjęcie 4 – But jest niebywale wygodny i responsywny

Czym się różnią Endorphin Speed w porównaniu do Endorphin Pro?

Model Speed wyróżnia się przede wszystkim podeszwą środkową z wbudowaną elastyczną płytką nylonową. Saucony Speed 4 zachowuje znaczącą część zaawansowanych technologii użytych w wersji Pro, a przy tym dostępny jest w dużo niższej cenie. Można powiedzieć, że Speed 4 zbalansował wydajność znaną z modelu Pro, z niezrównanym komfortem znanym z Shiftów. To nie jest tak, że nagle musisz zrezygnować z wygody. Nie, amortyzacja jest na naprawdę solidnym poziomie. Nie mam jej kompletnie nic do zarzucenia. Z powodzeniem użyjesz tych butów na zawodach, włącznie z najpowszechniejszym dystansem maratońskim.

Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 5 – Podeszwę zewnętrzną wzmocniono

Marka Saucony — stosowana technologia

Buty z płytką karbonową są obecnie źródłem westchnień większości znanych mi biegaczy. Nie każdy może sobie na nie pozwolić, bo często ich ceny wynoszą 1.000+ zł. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że trwają prace nad znalezieniem alternatywy. To mocny wyróżnik Saucony Endorphin Speed 4.

Saucony Endorphin Speed 4
Zdjecie 6 – Zdecydowanie szybkie treningi – do tego został stworzony Saucony Speed 4

Płytka nylonowa

Elastyczna płytka nylonowa sama nie biega. To pewniak.

Najlepsze buty do biegania po asfalcie muszą łączyć ze sobą wygodę, świetny zwrot energii, dużą sprężystość, trwałość, a przy tym wszystkim przydałoby się, aby były dynamiczne. No spora lista wymagań jak na but treningowo-startowy. Ale jak się okazuje, jest to możliwe, bo Saucony Endorphin Speed 4 spełnia wszystkie powyższe wymagania.

Pianka PWRRUN PB
Zdjęcie 7 – Maska mi się cieszy, bo fajnie jest doświadczać dobrej jakości biegania

Pianka PWRRUN PB

W bucie zastosowano piankę PWRRUN PB, czyli PEBA, (PolyEther Block Amide), dokładnie tą samą, co w modelu PRO. Jest ona 40% lżejsza niż poprzednie pianki Saucony, trwalsza i bardziej elastyczna niż pianka EVA, a do tego zapewnia 88% zwrotu energii. Jednak dopiero po połączeniu pianki z płytką nylonową zaczynają dziać się cuda. Krok się wydłuża, męczysz się mniej, a biegniesz szybciej. No czegóż chcieć więcej?

Drop Endorphin Speed 4 wynosi 8mm.

Drop Endorphin Speed 4 wynosi 8mm.
Zdjęcie 8 – W środku jest miękko i wygodnie

Różnice względem Speed 3

Ile razy ci się już zdarzyło, że szukasz butów, które leżały do tej pory na twojej stopie jak stworzone dla ciebie, ale nie można ich kupić? Zamiast tego jest nowy model, który niby jest lepszy, ale niekoniecznie ma wiele wspólnego z tym, co do tej pory było niemal idealne. Czy w przypadku Saucony Endorphin Speed 4 tak właśnie jest? Zmiany dla wprowadzenia zamieszczania i nic poza tym? Czy może coś więcej?

Wydaje mi się, że Saucony wyszło z założenia, że nie ma sensu wprowadzać drastycznych zmian, skoro obecny model buta cieszy się ogromnym powodzeniem biegaczy. Stąd też mogę powiedzieć, że wprowadzono raczej kosmetyczne zmiany i tu akurat brawa dla Saucony, bo nic mnie na rynku biegowym tak nie irytuje, jak kompletne przemodelowanie następcy, który nijak nie przypomina już poprzednika. Kilka razy już się tak naciąłem, że kupiłem następcę z tego powodu, że poprzednik leżał idealnie.

Zmiany w Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 9 – Jedynym grzechem tego buta jest jego kolor 😉

Zmiany w Saucony Endorphin Speed 4 można sprowadzić do kilku punktów…

Elastyczna płytka nylonowa

Elastyczna nylonowa płytka w kształcie litery S została rozbudowana już w Endorphin Speed 3 o dodatkowe skrzydełka, których zadanie sprowadza się do zwiększenia stabilności. A obecnie płytka ma zwiększoną sztywność skrętną, przy zachowaniu dużej elastyczności w okolicach palców. Dla biegaczy lubiących wysoce responsywne buty to będzie spory wyróżnik.

Endorphin Speed 3
Zdjęcie 10 – Asfalt – naturalne środowisko tego buta

Podczas treningu zwiększoną sztywność czuć w dwóch sytuacjach. W momencie, gdy wykonujesz szybszy bieg po mieście i często skręcasz minimum 90 stopni oraz gdy częścią buta wpadniesz w dziurę. Wtedy czuć doskonale jak pracująca stopa w górnej części palców dopasowuje się do podłoża, z kolei środkowa część stopy i pięta pozostają doskonale stabilne.

Szybko biegnący mężczyzna po asfalcie. Na zdjęciu pokazane tylko jego nogi, buty, trasa i góry w tle.
Zdjęcie 11 – Saucony Endorphin Speed 4 w akcji

W tym miejscu muszę przypomnieć, że Speed 4 pod piętą ma bardzo dużo pianki (36 mm), a pod palcami 28 mm. Można powiedzieć, że stoisz na niemal 4-centymetrowej koturnie. Wbudowana płytka w kształcie litery S ze skrzydełkami plus zwiększona sztywność skrętna, mają właśnie w takich przypadkach zapobiegać niestabilności i ewentualnemu skręceniu stawu skokowego.

Cholewka Saucony Endorphin Speed 4

Modyfikacji uległa również cholewka buta, która obecnie wykonana jest z dużo trwalszej, bardziej wytrzymałej siateczki. Poprawiono również jej parametry wentylacyjne, dzięki czemu jest dużo bardziej oddychająca. To jednak nie koniec zmian. 

 technologia FORMFIT
Zdjęcie 12 – Drugi zakres i trening interwałowy – tu najlepiej sprwadzi się ten but

Zastosowana technologia FORMFIT dopasowuje cholewkę do indywidualnego kształtu stopy, dzięki czemu w bucie nie ma żadnego luzu. Swoją drogą w bucie o zacięciu startowym, taki luz jest kompletnie niepotrzebny. Dla końcowego efektu idealnego spasowania cholewki do stopy zintegrowano język. Choć ten element był też już dostępny w poprzedniej wersji buta. Jestem ogromnym fanem tego typu rozwiązania.

Wsparcie FORMFIT czuć, szczególnie gdy szybciej pobiegasz po ciasnych zakrętach, o czym wspomniałem przed chwilą. Świetnie widać różnicę tam, gdzie tej technologii nie ma. W porównaniu do opisywanych ostatnio przez Gosię Saucony Ride 17 i to jest niebo, a ziemia. Stopy dzięki takim butom zachowują się bardziej naturalnie. Trochę taki paradoks, bo pomimo takiej ilości pianki pod stopą but sprawia, że bieganie w nim jest bardziej naturalne. To bez wątpienia zasługa użytej technologii.

Komfort Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 13 – Bardzo dobrze trzyma się podłoża, również na mokrej nawierzchni

Komfort Saucony Endorphin Speed 4

Z całej gamy butów treningowych jakie posiadam, Saucony Endorphin Speed 4 zdecydowanie trafiają na szczyt mojej listy, łącząc w sobie wszystkie cechy, które sobie cenię: wygodę, lepszą wentylację, responsywność, zwrot energii. Fakt faktem, te buty przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych biegaczy, którzy rozwijają wyższe prędkości. I nie ma co ich zabierać na wolne truchtanie po parku. Ich naturalnym środowiskiem jest asfalt, który sprawia, że zachowujesz trakcję i masz chęć tylko przyspieszać.

Komfort Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 14 – Gracja

W moim odczuciu to najlepsze buty, jakie obecnie posiadam, a przy tym również najwygodniejsze. Po niemal 20 latach biegania moje stopy w górnej części palców są dość rozbite i szerokie, przez co często ciężko mi dobrać obuwie, które nie ciśnie mnie z boku. Tym trudniejsze jest to, gdy chcę mieć buty, które mają idealnie spasowaną cholewkę. A Saucony Endorphin Speed 4 leży po prostu idealnie.

Komfort Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 15 – Saucony Endorphin Speed 4 z każdej strony wygląda okazale

Podeszwa zewnętrzna

Poszerzona platforma Saucony Endorphin Speed 4 względem Speed 3 to kolejna niewielka zmiana, jaka zawitała do testowanych dziś butów. Akurat w tym przypadku nie ma wielkiej rewolucji. Marka Saucony postawiła na sprawdzone w Endorphin Speed 3 rozwiązanie i zastosowała XT-900. Rodzaj bardzo twardej gumy, która zabezpiecza podeszwę zewnętrzną przed nadmiernym ścieraniem. Nowością jest podwyższony wzór w przedniej części stopy, który sprawia, że but zyskuje optymalną przyczepność. W szczególności na mokrych nawierzchniach, na co narzekali użytkownicy Saucony Endorphin Speed 3.

Przeznaczenie

Saucony Endorphin Speed 4 sprawdzi się idealnie podczas szybkich treningów oraz zawodów. Zwrot energii, jaki otrzymujesz, pozwoli ci biec odczuwalnie szybciej, co z pewnością przełoży się na wynik na mecie, czy też mniejsze zmęczenie na treningu.

Saucony Endorphin Speed 3
Zdjęcie 16 – Dobrze się też sprawdził podczas treningów siłowych

Trwałość

Buty Saucony znane są z tego, że są naprawdę trwałe. Mam w swoim arsenale kilka par:

Najstarsze z nich Peregrine ISO nabyłem w 2019 roku i nadal mi służą.

Buty Saucony
Zdjęcie 17 – Elementy siły biegowej

W przypadku butów z płytką karbonową lub nylonową ta trwałość jest zdecydowanie mniejsza. Moje doświadczenia z używania tego typu butów pokazuje, że pełna elastyczność i sprężystość wystarcza na około 400 km. Co nie oznacza, że po tym czasie takie buty są do wyrzucenia. Nic z tych rzeczy. Moje rekordowo wytrzymałe buty, dzięki zastosowanym materiałom wytrzymały 1700 kilometrów i nadal je używam. Wprawdzie już tylko do treningów, bo teraz mam godnego następcę Saucony Endorphin Speed 4.

Saucony Endorphin Speed 4
Zdjęcie 18 – Przebieżki

Podsumowanie

Saucony Endorphin Speed 4. Niby kolejne buty do biegania, które posiadam, ale to pierwsze od dłuższego czasu, które mocno mnie zachwyciły. Jest w nich coś takiego, co sprawia, że chętniej wychodzę na trening, coś, co pozwala mi jeszcze bardziej cieszyć się bieganiem. A to doceni każdy biegacz na świecie.

Życzę ci drogi czytelniku, aby i tobie bieganie sprawiało taką frajdę jak mnie po niemal 20 latach biegania. Nie powiem, że uczynią to nowe buty, ale bez wątpienia dołożą swoją cegiełkę do czerpania frajdy z twojej pasji.

Już tak na koniec. Kilka słów na temat kosztów.

Buty z pewnością nie najtańsze, ale z cenami ciężko jest dziś polemizować. Cena Saucony Endorphin Speed 4 oscyluje wokół 799-899 zł w zależności od miejsca zakupu.

Testowane dziś buty możesz nabyć tutaj.

CechaButy Saucony Endorphin Speed 4
Przeznaczenieasfalt, but treningowo-startowy
Dla kogozaawansowanych biegaczy
Drop8mm
Waga buta (rozmiar 42 EUR)
Amortyzacja10/10
Wygoda10/10
Rodzaj stopyneutralna
Dynamika9/10
Podobne butySaucony Endorphin Pro
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik10/10
Odczuwalność podłoża1/10
Przyczepność8/10
Podeszwa środkowa
Elastyczność8/10
Responsywność8/10
Wsparcie łuku podłużnego stopy10/10
Stabilizacja10/10
PłytkaNylonowa
Cholewka
Dopasowanie10/10
Przodostopie10/10
Trzymanie pięty10/10
Elastyczność10/10
System wiązania10/10
Wentylacja10/10
Ochrona palców7/10

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

(2) Napisz komentarz

  1. Potwierdzam! Świetne buty do szybkiego biegania. Przed zakupem czytałem tą recenzję i się nie zawiodłem!

    1. Dawid,

      serdecznie dziękujemy za opinię. Osobiście mega lubię te buciki za ich responsywność, dopasowanie i wygląd. Choć ten czarny kolor kompletnie do nich nie pasuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Marka Saucony na EXPO Sport&Fitness wiosna 2024
Następny wpis
10 dni do 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu