fbpx
Buty do biegania

Reebok ZigLite Run – TEST

Recenzja męskich butów do biegania Reebok ZigLite Run.
reebok ziglite run 1

Recenzja męskich butów do biegania Reebok ZigLite Run.

Pierwsze wrażenia

Już po wyjęciu z pudełka, buty Reebok ZigLite wyróżniają się oryginalnością. Prawdziwie kosmiczny design! Czarny kolor butów złamany seledynowymi wstawkami to odważny, ale bardzo trafiony pomysł. Gumowa podeszwa w kształcie zygzaka to również dość nietypowe rozwiązanie, choć od jakiegoś czasu promowane przez firmę Reebok w serii „Zig”

Buty wyróżniają się przede wszystkim niewielką wagą. Są lekkie jak piórko! Odczuwa się to zarówno trzymając but w ręce jak i biegnąc w nim. Mimo niewielkiego ciężaru, buty wydają się bardzo solidne, a materiały użyte do zrobienia ich stosowne. Miękki język i cholewka oraz elastyczna wkładka sprawiają, że w butach Reebok czuje się jak w domu od pierwszego założenia. Buty szybko dostosowują się do kształtu mojej stopy. Tuż po wyjęciu z pudełka aż chce się iść w nich pobiegać!

Polecam…

  • do biegania po twardych nawierzchniach – rzeczywiście, zgodnie z założeniami producenta, kosmiczna podeszwa z dobrym skutkiem minimalizuje wstrząsy przy bieganiu po asfalcie. Niestety testowałem buty zbyt krótko, aby podzielić się wrażeniami z dłuższych dystansów.
  • do biegania w deszczu – zwracając uwagę na konstrukcję zygzakowej podeszwy, byłem zaskoczony dobrą przyczepnością butów w mokrych warunkach. Na twardej powierzchni zachowywały się bez zarzutu. Na oficjalnej stronie Reeboka wyczytałem, że to dzięki wstawkom antypoślizgowym i wypustkom w podeszwie. Buty zadziwiająco szybko też wysychały.
  • na siłownię – buty fantastycznie nadają się na siłownię czy do ćwiczeń fitness. W tym kontekście są równie wygodne, co podczas biegu. Do tego fajnie się prezentują. Czego chcieć jeszcze?

Nie polecam…

  • do biegania w terenie – pakiet amortyzacyjny jest ewidentnie zaprojektowany z myślą o asfalcie. Na miększej nawierzchni takiej jak ściółka leśna albo nawet tartanowa bieżnia pojawia się uczucie grząskości.
  • do biegania w zimie – w Finlandii zima już za pasem, dni stają się coraz krótsze i zimniejsze. Wierzchnia część buta wykonana jest z tak lekkiej siateczki, że ciarki mnie przechodzą na myśl o bieganiu w nich podczas temperatury poniżej 0, nawet w grubszych skarpetkach. Chociaż buty wyposażone są w dwa niewielkie elementy odblaskowe to jak na fińskie standardy to niezbyt dużo.
  • fanom biegania minimalistycznego – co prawda Reebok zapewnia, że buty naśladują swoim ułożeniem naturalny ruch stopy, to system amortyzacji i „wysoka pięta” mogą być dla nich denerwujące.

reebok ziglite run

Werdykt

Buty ZigLite wydają się być dość uniwersalnym modelem, który świetnie sprawdza się podczas treningu. Myślę, że z powodzeniem można też w nim startować na zawodach. Buty są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale też bardzo oryginalne, co jest dobrą wiadomością dla tych, którym zależy na dobrej aparycji podczas biegu. Polecam!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biec czy nie biec, czyli rozum kontra ambicja
Następny wpis
Dziki seks z biegającą Wenus
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu