fbpx
Buty do biegania

Nike Epic React Flyknit – Ultralekkość, miękkość i dynamika w jednym

Marka Nike, jako jedna z nielicznych potrafiła mnie zaskoczyć innowacyjnymi rozwiązaniami dając początek trendom, za którymi idą inni producenci, jak choćby amortyzacja w postaci poduszek gazowych w kultowych już Pegasusach, czy ultralekka pianka Lunarlon stosowana w docenianej przez biegaczy serii Lunar.
nikekw 02

Marka Nike, jako jedna z nielicznych potrafiła mnie zaskoczyć innowacyjnymi rozwiązaniami dając początek trendom, za którymi idą inni producenci, jak choćby amortyzacja w postaci poduszek gazowych w kultowych już Pegasusach, czy ultralekka pianka Lunarlon stosowana w docenianej przez biegaczy serii Lunar. Dzień 22 lutego to premiera kolejnej innowacyjnej technologii zwanej React. Dlatego z dużą satysfakcją podjąłem się przetestowania nowego modelu buta, w którym zastosowano te rozwiązanie. Mowa o Nike Epic React Flyknit. Czy podbije serca biegaczy?

nike-epic-react-flyknit-ultralekkosc-miekkosc-i-dynamika-w-jednym-01

Flyknit-synonim idealnego dopasowania

Konstrukcja znanej już biegaczom cholewki Flyknit z innych modeli przywodzi namyśl doskonale dopasowanej, elastycznej i bezszfowej skarpety wykonanej z jednego kawałka dzianiny. Z pewnością sporej części biegaczy nie trzeba jej przedstawiać, jednak Ci, którzy nie mieli okazji tego doświadczyć polecam do wypróbowania na własnych stopach.  Pierwsze wrażenie po włożeniu stopy do buta to klaustrofobiczny brak przestrzeni, ale już po kilku krokach łatwiej można dostrzec intencje producenta. Dobrze wentylujący, miękki i elastyczny materiał, który opatula naszą stopę, zintegrowany język, miękki zapiętek sprawia, że nie czujemy buta na nodze. Nike dopracował te rozwiązanie do perfekcji i większość biegaczy, którzy zaczęli korzystać z technologii Flyknit pozostali jej wierni także przy kolejnych nabywanych modelach. Jednak nie ten element czyni ten but wyjątkowym. Jego główny potencjał drzemie w tym, co mamy pod stopami.

nike-epic-react-flyknit-ultralekkosc-miekkosc-i-dynamika-w-jednym-02

Ultralekkość, miękkość i dynamika w jednym, czyli Nike React

Wizualnie to tylko plaster jednolitej piankowej struktury, której pozornie nic nie wyróżnia. Nie wiedziałem w zasadzie czego się spodziewać, jednak po hucznych zapowiedziach zeszło ze mnie nieco powietrze.  Po pierwszych oględzinach byłem pod wrażeniem niskiej wagi. 239 gram, jak na but treningowy robi wrażenie. To mniej o 8 gram od Nike Zoom Fly, w których startuję w półmaratonach.

Jak zapewnia producent Nike React imponuje niezwykłą sprężystością, dynamiką i ultralekkością. W porównaniu z podobną miękką amortyzacją, jaką stosuje Nike – Lunarlon nowa pianka według uzyskanych przeze mnie danych oddaje aż 13% energii więcej. Amortyzacja jest bardziej miękka o 11% od Nike LunarEpic. Od tego ostatniego modelu Nike Epic React jest o 5% lżejszy.

nikekw-01

Mistrzowska wytrzymałość

Producenci chwalą się także wysoką trwałością. Jednym z testerów nowego rozwiązania był amerykanin Galen Rupp, wielokrotny mistrz świata na dystansach 5 i 10 kilometrów. Po przebiegnięciu 480 kilometrów w Nike Epic React okazało się, że amortyzacja sprawia wrażenie zupełnie nowej. Trwałości nie udało mi się przetestować ze wzglądu na krótki czas, jaki mogłem poświęcić temu modelowi, jednak te informacje nie są dla mnie zaskoczeniem.

Szersza relacja niebawem

Moja przygoda z Nike Epic React Flyknit jest bardzo krótka, dlatego w artykule ograniczyłem się jedynie do przekazania danych uzyskanych od producenta oraz pierwszych spostrzeżeń. Jeśli jesteście ciekawi szerszej relacji zapraszam do śledzenia portalu Trening Biegacza, na którym za jakiś czas podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami z nowością od Nike.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Lidzbark Warmiński, Kazimierz Dolny, Konstancin – załap się na niższą cenę pakietu startowego!
Następny wpis
Jak przeżyć przerwę w bieganiu?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu