fbpx
Słowniczek

Kros

Jest to bieg w terenie urozmaiconym, polegający z grubsza rzecz ujmując na połączeniu WB2 i siły biegowej.
default thumbnail

Jest to bieg w terenie urozmaiconym, polegający z grubsza rzecz ujmując na połączeniu WB2 i siły biegowej.

Najlepiej, gdy trasa tworzy pętle o długości ok. 10` krosu pasywnego, tak aby podczas jednego treningu pokonać kilka okrążeń, a każde z nich w miarę możliwości szybciej od poprzedniego. Dobrze, gdy na trasie znajduje się kilka przeszkód, dwa dłuższe podbiegi, jeden bardziej stromy od drugiego, itp. Ogólnie – im trasa bardziej urozmaicona tym lepiej.

Pod kontem intensywności wyróżnia się dwa rodzaje krosu: aktywny i pasywny. Kros w moim wydaniu to pętla o długości 610m. Nie jest to w pełni spełniający wszystkie wymogi teren, jednak traktuję to w inny sposób. Biegam zawsze wielokrotność 5-ciu okrążeń: 10, 15, 20. Daje mi to odpowiednio: 6100m, 9150m i 12200. Takie podejście znacznie ułatwia kontrolowanie czasu i przebiegu trasy podczas krosu aktywnego, w którym każda następna pętla (w domyśle 5 okrążeń) powinna być szybsza od poprzedniej. Bieg na przełaj jest właściwie najostrzejszą formą pracy nad wytrzymałością ogólnobiegową i stanowi zarazem przejście do pracy nad wytrzymałością specjalną (tempową). Polega on na kilkakrotnym przebiegnięciu (3 – 4 razy) odpowiednio długiej pętli w bardzo urozmaiconym, najlepiej falistym terenie. Szybkość przebiegania pętli reguluje trenujący według aktualnego stanu samopoczucia.
Przykładowa rozgrzewka przed crossem:

  • trucht około 7 minut,
  • w truchcie naprzemianstronne krążenie kończyn górnych w przód a następnie w tył,
  • podskoki z naprzemianstronny wymachem kończyn górnych przodem w górę,
  • bieg z uderzaniem piętami o pośladki,
  • bieg z wysokim unoszeniem kolan,
  • stojąc w rozkroku skłony tułowia w przód z pogłębianiem, w marszu skręty tułowia
  • przebieżki żywe na odcinkach od 60 do 80 metrów (2 – 3 razy),
  • w oparciu rękami o drzewo wymachy nóg w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej,
  • w przysiadzie podpartym i w zakroku jednonóż, podskokami zmiana nóg,
  • trucht.

Wśród biegów długich biegi na przełaj stawiają zawodnikom najwyższe wymagania. Ze względu na urozmaicony teren, ilość podbiegów, miękkość trasy procesy energetyczne przebiegają szczególnie intensywnie i to zarówno w zakresie tlenowym, jak i beztlenowym. Równocześnie wymagania te dają duże możliwości kształtowania kondycji fizycznej, tak potrzebnej nie tylko lekkoatlecie, ale i w innych sportach.

W biegu na przełaj, popularnie nazywanym krosem występują zwykle następujące elementy:

  • bieg po terenie równym,
  • bieg po piasku lub po błocie,
  • bieg pod górę,
  • bieg z góry,
  • bieg zygzakiem.

Elementy te wymagają od biegnącego wytrzymałości, siły i poprawnej techniki biegu. Nie tylko wymagają, ale również kształtują te cechy oraz przyzwyczajają zawodnika do biegu w stanie zmęczenia (przy zakwaszeniu mięśni).

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Gimnastyka rozciągająca

Następny wpis

Kros aktywny

plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu