fbpx
Przemyślenia

Jesteś cieniasem, bo biegasz wolniej niż moja stara! Dlaczego szybsi naśmiewają się ze słabszych?

Od kilkunastu miesięcy przyglądam się komentarzom pod różnego typu artykułami o bieganiu. Zauważyłem pewną tendencję - gdy tylko pojawiają się plany treningowe czy porady dla początkujących, na forum
jestes cieniasem bo biegasz wolniej niz moja stara dlaczego szybsi nasmiewaja sie ze slabszych

Od kilkunastu miesięcy przyglądam się komentarzom pod różnego typu artykułami o bieganiu. Zauważyłem pewną tendencję – gdy tylko pojawiają się plany treningowe czy porady dla początkujących, na forum aż grzmi.

Niejeden użytkownik ciśnie gromem z nieba. Wybrałem kilka rodzynków:

  1. Maraton w 5 godzin? Przecież moja stara szybciej biega do spożywczaka po chleb!
  2. Jakbym miał maraton pokonać w 6 godzin, to bym z domu przez rok nie wychodził!
  3. To ma być bieg czy Nordic Walking?
  4. Oooo matko! Od kiedy ślimaki biegają?
  5. Chcesz pobiec 10km poniżej godziny? Rozumiem, że to nierealne marzenie?

Można by wypisać jeszcze więcej głupot.

Co ciekawe nie krytykują młodzi – choć zdarzają się, ale starsi i doświadczeni ludzie. Przecież to nie ma znaczenia, że ów krytykant dwa lata temu sam walczył z barierą godziny na 10km. Teraz biega 45 minut i ma się za boga, za sędziego, który ma prawo do mieszania ludzi z błotem.

Ze szczerością mówię takim zadufanym w sobie pseudo biegaczom: „zapomniał wół jak cielęciem był”.

Dla mnie nie jest ważny czas na mecie, a praca, jaką się wkłada w realizację zadania. Czy myślicie, że ktoś tak naprawdę jest lepszym człowiekiem, bo biega maraton dwa razy szybciej? Bo na 10km zameldował się o 5 minut przed nami?

Czas jest mierzalny, ale serce, wola walki, poświęcenie i cierpienie na trasie nie jest!

Na co dzień pracuję z profesjonalistami jak i amatorami. Dla mnie 90% profesjonalistów to AMATORZY, a 90% amatorów to ZAWODOWCY! Ktoś może sobie pomyśleć, że mi odbiło. Doskonale wiem, jak funkcjonują te dwa światy. Ile energii, zapału wkładają w trening Pro i Hobbiści. Bardzo mnie cieszy i napawa dumą te 10% profesjonalistów i 90% amatorów, gdy ciężką pracą osiągają cel! Amatorzy nie mają takiej opieki jak zawodowcy. Nie śpią po 12 godzin dziennie, nie mają sztabu ludzi, który czuwa nad ich odnową, treningiem, dietą. Przychodzą zmęczeni po pracy, zakładają buty i biegną. Nie siedzą zimą w ciepłych krajach.

Czy jak amator biegnie swoim tempem adekwatnym do jego możliwości fizycznych (nie każdy rodzi się „kenijczykiem”), uprawnia nas to do wyśmiewania się z niego? Dla jednego przebiec 10km w 60 minut oznacza włożenie tyle samo cierpienia i bólu podczas wyścigu jak dla drugiego wynik 29 minut!

Czas na mecie nie mówi o tym, kim jesteś i co sobą reprezentujesz, ale ciężka praca i poświęcenie – cena, którą się płaci w pogoni za marzeniami!

Amatorzy dzielą się na tych, co biegają na czas – walczą o każdą sekundę, by sobie udowodnić, że ich stać na to i na tych, którzy biegają bez zegarków, dla zabawy – bo im bieganie sprawia czystą radość – cel sam w sobie!

Im więcej nas biegających, tym lepiej – niestety zawsze musimy być przygotowani na to, że znajdzie się ktoś, dla którego „zasady dobrego wychowania” są lekturą, której nigdy nie przeczytał.

Nie przejmuj się tym, co mówią super krytykanci – rób swoje, BIEGAJ I ZARAŻAJ SWOJĄ PASJĄ INNYCH!!!

 

 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Co zrobić, aby kontuzje nie wracały? Typowe urazy biegaczy
Następny wpis
Biegowy łamacz - "plan treningowy 35:00 na dychę"
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu